Konsekwentny wzrost i szansa na dobrą dywidendę : mój wybór
Witajcie.
Dziś wpis o wyborze kolejnej spółki pod inwestycję.
W ubiegającym tygodniu uruchomił się na moim koncie stop loss na Tauronie - co zaskutkowało uwolnieniem środków do dalszego pomnażania.
Warto więc zastanowić sie co z nimi zrobić w najbliższym czasie.. no własnie- co czeka nas w najbliższym czasie?
Niebwem rozpocznie się sezon wyników na GPW, i wszystkie piekne pawie z napompowanymi piórami - i kursami akcji będą musiały zweryfikować je z realnymi wynikami za cały 2012 rok.
Przeglądając spółki które mógłbym wybrać pod obecną inwestycje- spółki z kategorii Priorytet 3 : maja potencjał wzrostu na tą chwilę - ale w mojej ocenie słabe fundamenty na dłuższą metę znalazłem kilka ciekawych propozycji :
- Bank Millenium
- Qumaksekom
- Unibep
- Impexmetal
- Capital
Każda z nich jest obecnie w wiedocznym 200 sesyjnym trendzie wzrostowym i wiekszość z nich ma jeszcze spory potencjał do wzrostu.
Niestety gdy przyjżałem sie ich raportom okresowym, skonsolidowanym za 3 kwartały 2012 roku i porównałem je do 3 kwartałów 2011 roku - najwazniejsze wartości takie jak zysk, zysk na akcje, wartość ksiegowa- zmniejszyły sie.
Innymi słowy, dzisiejsze wzrosty na cenach akcji za kilka chwil moga być dramatycznie zweryfikowane w dół.
Musiałem znaleźć inna spółkę- zastosować inne podejście.
W związku z tym przygotowałem ranking spółek które w 2012 roku wypłaciły najwiekszą % dywidendę.
Były nimi- biorąc pod uwagę kilka pierwszych takie spółki jak:
- Emperia
- Libet
- Budimex
- Betacom
- Krakowska fabryka Armatur
- Telekomunikacja Polska
- Drop
W większości przypadków po przejściu przez skonsolidowane raporty okresowe podsumowujące 3 kwartały dla powyższych spółek - martwią spadki w roku 2012 do roku 2011 zarówno w sprzedaży, jak i zysku.
Innymi słowy - zeszłoroczni liderzy w rankingu najwyższych dywidend - nie koniecznie bedą nimi obecnie.
Oczywiście, na dywidendy wypłacane w danym roku ma szereg czynników, jak równiez nie mżemy zapominać że do raportów należy dodać jeszcze ejden- ostatni kwartał 2012 roku który często jest bardzo dobry, niemniej ...
Wśród powyższych spółek znalazłęm jedną - której obecny kurs odbiega daleko od osiąganych drzewiej maksimów, a zyski i wartość ksiegowa na akcje - budzą nadzieje na wzrosty.
Spółka ta jest Krakowska Fabryka Armatur S.A
Przyjżyjmy się jej dokładniej.
W Październiku 2007 wartość akcji Armatury wynosiła 2,84 zł
Kolejny szczyt został osiagnięty w marcu roku 2010 na poziomie 3,24 zł
Obecny kurs wynosi 1,32 zł
Dywidenda dotychczas została wypłacona dwukrotnie :
w 2011 roku - w wysokości 7,63% przy kursie około 1,8 zł
oraz w 2012 roku w wysokości 15,27% przy kursie około 1,29 zł - więc bardzo podobnym do obecnego.
Jeśli w zeszłym roku przy cenie za akcję podobnej do obecnej wartości - nastąpiła wypłata wydidendy stanowiąca ponad 15% przychodów- zobaczmy czy przychody i zyski jakie spółka osiągnęła w 2012 roku dają nadzieje na podobną sytuację w lipcu obecnego roku.
Zgodnie ze skonsolidowanym raportem spółki za 3 kwartał roku obortowego 2012 ( link) mamy następującą sytuację :
Wyniki - ciekawe.
Spółka powinna sie obronić w okresie publikacji wyników - i tym samym jej kurs ma szanse na wzrosty, zaś dywidenda na wypłatę.
Jesli zmiany jakie miały miejsce w spółce w ostatnim czasie wyjdą jej na dobre- a sa to m.in. ograniczenie kosztów stałych, zmneijszenie kosztów pracowniczych - jest realna szansa na większą zyskowność.
Pytanie jakie nalezy sobie w tej chwili zadać jest następujące:
czy lepiej kupić tą spółkę teraz po około 1,3 zł / akcja - czy tez czekać na poprawę koniunktury i rozwój jaki jest probgonowany na II połowę 2013 roku - i wtedy kupno jej za kwotę daleko wyższą?
Odpowiedź pozostawiam wam.
Warto jedynie pamiętać prostą zależność - im taniej kupisz, tym większy % zwrotu otrzymasz przy kolejnych wypłatach dywidendy w stosunku do zainwestowanego kapitału.
Pozdrawiam szanownych
Michał Sankowski
Update: Prezes zapowiada ze dywidendy za 2012 rok raczej nie przewiduje- ale przychodzy w 2013 wyznacza o wiele wyższe niż w roku poprzednim. jest silna baza do wzrostów - i wyraźnie obniżona baza kosztowa. to powinien być dobry rok dla Armatury!
OdpowiedzUsuńM