Źródło: link
Szanowni,
Rozpoczął się nowy rok, czas sprzyjający ustawianiu naszych inwestycji na przyszłość i niejako definiowania strategii działania.
Dziś chciałbym podzielić się z wami dwoma kluczami fundamentalnymi sformułowanymi za pomocą narzędzia radar giełdowy (link).
Strona zawiera specjalistyczną przeglądarkę i skaner firm w oparciu o dane fundamentalne, z możliwością dogłębnego wejrzenia w bilans, zatrudnienie, politykę dywidendowa itp.. generalnie- polecam!
To co dziś chciałem pokazać i o czym napisać to dwa podejścia- i dwa w sporej części rożne podejścia do wyboru spółek do portfela.
Pierwsze z nich - nazwijmy: Niskie zadłużenie i jakikolwiek zysk!
Założeniem przy budowaniu tego klucza była chęć wybrania takich firm, które pomimo trudnych czasów dla swojej branży- nadal generują zyski, a przy tym są relatywnie nisko zadłużone całościowo, i co ważniejsze posiadają relatywnie nisko zadłużone środki trwałe.
To drugie- o tyle ważne iż w momencie likwidacji czy sprzedaży majątku firmy to własnie środki trwałe pójdą jako jedne z pierwszych pod młotek (naturalnie po zapasach i materiałach) - niemniej stanowią pewne zabezpieczenie.
Całościowo klucz przedstawia się następująco:
Wyniki owej strategii na dzień dzisiejszy nie przedstawiają się wybitnie zachęcająco:
.. ale tez nie o wyniki dziś- a w przyszłości chodzi.
Hipoteza stojąca za kluczem mówi, iż spółki które utrzymają się w ramach tej strategii - w przyszłości zaowocują zwiększonymi zyskami i wygenerują wzrosty.
Oto firmy które wedle powyższego klucza, zostały wy-listowany przez skaner:
Drugi klucz doboru, bazuje na możliwej minimalizacji ryzyka.
Nazwijmy go roboczo: Płynny zysk z dywidenda
Logika stojąca z wyborem tego klucza mówi o chęci wyselekcjonowania spółek które notują zysk i dynamicznie go zwiększają z kwartału na kwartał (wycinamy wiec firmy które np: zgodnie z okresem koniunkturalnym zawsze maja któryś kwartał gorszy..)
Firmy których szukamy, musza również wypłacać dywidendę, i byś w 70% najbardziej płynnych na rynku.
Dokładne kryteria wyglądają następująco:
Jak widać - stawiamy na zyski, nie zaś na sprzedaż (koncentrujemy sie tylko na finalnym wyniku), mówimy o małej- ale powtarzalnej dywidendzie, i pewnej podstawowej płynności.
Oto zas wyniki:
Efekty jakie wygenerowała tak ułożona strategia są dobre- pytanie kluczowe to to - czy dobre i lepsze pozostaną nadal..
Ryzyko zawsze istnieje.
Firmy spełniające to kryteria to:
Patrząc na powyższe wyniki, zastosowane podejście, ważne aby pamiętać o jednym kluczowym elemencie.
W trakcie używania skanera - czy fundamentalnego czy technicznego zazwyczaj popełniamy jedne podstawowy błąd.
Używamy kryteriów poszukujących dla nas firm - wpisując doń przedsiębiorstwa jakie chcemy aby stały się finalnie, nie zaś, jakimi są dziś- idąc w dobrym kierunku..
Przykładowo- szukamy firm wypłacających dywidendę na poziomie 6%.
Oznacza to że są to albo "dojne krowy" o gigantycznej pozycji na rynku ale generalnie produkcie tracącym udział i mało innowacyjnym- a dywidenda jest swoistym "od zawsze" niż - realna nagroda czy zmianą na lepsze czy dojściem firmy do fazy dojrzałości.
.. lub też są firmami obiecującymi zbyt wiele swoim akcjonariuszom/ lub też firmami - z jednorocznym świetnym wystrzałem itp..
To czego powinniśmy szukać to firm - które przetrwały ostatnie trudne czasy i maja realna szanse na rozwój w przyszłości -a co ważne, dziś maja pozycję, kapitał i potencjał aby ten rozwój zrealizować.
Musimy wiec zdefiniować kompletnie inne kryteria wyszukiwania- szukając pretendentów- a nie schyłkowych mistrzów.
Cała trudność polega na tym by wiedzieć .. gdzie rynkowo jesteśmy- i czego powinniśmy poszukiwać w przyszłości, na co liczyć, co powinno się rozwijać i w jakim tempie..
Na te pytanie skaner już nie odpowie.. to już rola dobrego inwestora.
Odwagi, i zapraszam do sprawdzenia narzędzia i podzielenia się wnioskami.
Zachęcam do wymiany doświadczeń.
Z poważaniem dla Szanownych
Michał Sankowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.