Szanowni,
Dziś kolejne wideo z którego można się wiele dowiedzieć.
Film który zamieszczam poniżej, jest de facto szkoleniem z obsługi skanera akcji - na jednej ze stron, ale to jedynie szczegół- chodzi bardziej o podejście, to na co autor zwraca uwagę, jaki kierunek obierają jego poszukiwania.
Film, jest podzielony na dwa etapy - do około 30 minuty doświadczymy instruktażu i przejścia krok po kroku przez szkolenie i dobór akcji.
Po 30 minucie zaczynają się pytania od użytkowników.
Czemu pisze o tym filmie ?
Poruszane sa w nim dość kluczowe kwestie w budowaniu portfela dywidendowego.
Autor doradza:
- ZMIEŃ OPTYKĘ SWEGO WYBORU AKCJI - jeśli firma wypłaca dywidendę, wypłacała ja prze ostatnich "x" lat i jest stabilna, oraz jeśli co roku zwiększa nominalna wypłatę dywidendy - to sam kurs spółki w momencie gdy ja nabywasz nie ma znaczenia
- ... gdyż : przy firmie która wypłaca nawet niska dywidendę (2-3%) i zwiększaniu jej o 10 % rocznie, stosunek dywidendy wypłacanej za 10 lat, do ceny zakupu tej akcji na dziś będzie już nie 2 czy 3 % ale 8-10%!
- Jednocześnie, firma wypłacająca wzrastająca dywidend, niejako z definicji - musi się rozwijać aby utrzymać swoja politykę. Jednocześnie ze wzrostem nominalnej wartości dywidendy, najpewniej doświadczymy wzrostu wartości firmy i wartości jej akcji - co powinno spotęgować nasze zyski.
Zapraszam do obejrzenia filmu, dodatkowe komentarze umieszczam pod nim.
Uważam że powyższe szkolenie to z jednej strony ugruntowanie i poparcie tez jakie na tym blogu foruję od dawna.
Jednocześnie - aby osiągnąć nawet lepsze wyniki niż powyżej przedstawione, do systemu inwestycji w dywidendy należy dodać 5 elementów :
- wybór firm do zakupu w odpowiednim momencie cyklu inwestycyjnego - tak by nie ze swojej winy, czy z odniesienia do wyników- były najtańsze - ale w wyniku paniki rynkowej - i Kupić wtedy.
- reinwestowanie dywidend - w ramach wybranej listy spółek, w spółkę obecnie wyceniana najlepiej z punktu widzenia inwestora
- systematyczne przelewy stałe zasilające konto - małe, ale systematyczne zasilanie naszego konta kapitałem pomoże nam w systematycznym oszczędzaniu, niejako zmusi do śledzenia giełdy i naszych akcji, oraz dostarczy podstaw do wyliczenia bardzo miłego dla oka wskaźnika - gdy nasze przychody z dywidend będą już na tyle duże że przewyższą nasze miesięczne wpłaty... czego wszystkim życzę :)
- inwestycje małymi partiami kapitału- w spółki dywidendowe z naszej listy które w danym momencie są najtańsze. Inwestycja w małych partiach kapitału (do około 1800 zł by zminimalizować prowizję) oznaczają lepsze zarządzanie kapitałem miesięcznie, oraz więcej możliwości inwestycyjnych jak tez mniejsze ryzyko- w przypadku przestrzelenia i złego doboru spółki (przykładowo, inwestujemy w spółki kwotę miesięcznej systematycznej wpłaty w wys. 300 zł - jeśli stracimy i nasza spółka przestanie wypłacać dywidendę lub zbankrutuje - stracimy procentowo sporo- ale nominalnie ograniczymy straty do minimum)
- wyjście na świat i otwarcie się na inwestycje zagraniczne - gdy wysłuchałem powyższego materiału, przejrzałem ponownie wszystkie spółki na GPW i zestawienie - a raczej mega zestawienie jakie swego czasu przygotowałem, dotyczące spółek dywidendowych. Wynika z niego że jedynie dwie - TAK, TYLKO 2, spółki na GPW wypłacają z roku na rok rosnącą dywidendę od 2007 roku, zaś bodaj 5 czy 6 kolejnych - również rosnącą od 2010 (młodsze spółki).
Mówiąc brutalnie - TO WSZYSTKO! stąd nasz pakiet spółek nazwijmy je - stabilnych, jest na GPW dość ograniczony.
Oczywiście, możemy celować w spółki z krótszą historią .. jasne, możemy podejmować ryzyko.
Możemy jednak również wyjść poza granice naszego pięknego kraju i zainteresować się firmami które nie dość że są międzynarodowymi gigantami, nie dość że maja dobre wyceny, i nie dość że wypłacają dywidendę - to często robią to nie raz do roku (jak na GPW) ale uwaga .. co miesiąc!
Chcielibyście dostawać dywidendę co miesiąc? Hę? :)
Zostawiam was z tą miła sercu myślą ...
Z poważaniem dla Szanownych
Michał Sankowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.