wtorek, 26 kwietnia 2016

Master Investor show 2016 - relacja z konferencji

Źródło: Opracowanie własne. 

Szanowni,

W ostatnim czasie miałem przyjemność uczestniczyć w nie lada wydarzeniu: odbywającym się w Londynie Master Investor show 2016

Cytując organizatorów, to : "...UK’s largest event for private investors"

Z danych organizatora wynika iż na konferencji pojawiło sie ponad 8000 aktywnych inwestorów, zaś z zebranych ankiet - iż blisko 37% z nich zarządza portfelem ponad 250 tys funtów szterlingów.

Całość jest organizowana przez magazyn dla inwestorów indywidualnych o znajomo brzmiącej nazwie.. "Master Investor": link

Przyznam iż wiele obiecywałem sobie po tym wydarzeniu- szczególnie, mając w świeżej pamięci spotkania inwestorów indywidualnych organizowane przez SII corocznie- pod nazwa Wall Street (w tym roku w Karpaczu- zapraszam serdecznie)

Krótka foto relacja: 

Źródło: Opracowanie własne. 


Źródło: Opracowanie własne. 

Źródło: Opracowanie własne. 

Formuła spotkania dzieliła obszar  konferencji na dedykowane sale wykładowe, halę startupów - nakierowany na pozyskanie inwestora indywidualnego, oraz halę firm o ugruntowanej renomie rynkowej a świadczących usługi informacyjne i zarządcze dla inwestorów indywidualnych. 

Całe spotkanie okraszone było licznymi prezentacjami: 
  • dla szerokiego audytorium, na hali głównej - odbywały się prezentacje wiodące, w sposób ogólny omawiające rynek, perspektywy, szanse i zagrożenia.
    Nadawały ram dyskusjom toczonym podczas mniejszych prezentacji 
  • dla wąskiego i najczęściej branżowo zainteresowanego audytorium, przeznaczony były prelekcje i prezentacje w mniejszych salach, kóre najczęściej dotyczyły konkretnych firm (start-upy) lub produktów i szans inwestycyjnych . 
Prezentację rozpoczynająca pt: "Economic Tricks The Ibiza Mix" wygłosił Pan Alan Steel, Prezes Alan Steel Asset Management, inwestor z wieloletnią praktyką, komentator i felietonista inwestycyjny. 
.. i był to dość oryginalny początek: 

Źródło: Opracowanie własne. 

Omawianym tematem były podstawy inwestowania, momenty wejścia/ wyjścia i otoczenie wraz z komunikacja medialna w tych okresach- zgodzie z powyższym zdjęciem.. nie koniecznie rokujące dobrze dla inwestycji. 

Jednym z ciekawszych późniejszych wystąpień, była prezentacja Pana Jima Mellon-a, inwestora, mówcy, współzałożyciela firmy Uramin która weszła na rynek AIM (odpowiednik polskiego Newconnect), i człowieka którego wystąpienia cieszą się największa popularnością wśród odwiedzających Master Inversot Show.
Tematem 30 minutowego ognistego przemówienia .. miała być deflacja, a właściwie jej koniec.
Zgromadzeni usłyszeli jednak wiele więcej, m.in garść faktów odnośnie tych "którzy rządzą dziś światem", a także czyje słowa są ważne, czyje nie (pod katem inwestycji i rynku) , oraz na koniec- zbiór rekomendacji dla największych rynków europejskich i Ameryki. 


Źródło: Opracowanie własne. 

Źródło: Opracowanie własne. Źródło: Opracowanie własne. 

Podsumowanie .. i porównanie.. 

Hym, Myślę że zacznę od tego iż konferencje Master Investor i Wall Street- zdają się realizować różne cele i jednak- zdają się być kierowane do innego typu osób.

Konferencja Wall Street, jest faktycznie największym znanym mi świętem inwestorów indywidualnych w Polsce. Jest miejscem nadziei, szans, inspiracji, atmosfery sukcesu i osiągnięć.
Co ważne, - jest skierowana do uczestników którzy stanową esencję inwestora indywidualnego - analizujących spółki, ich sprawozdania finansowe, wykresy, śledzących formacje rynkowe, analizujących wnikliwie dane makro.
Jest często- brutalnym patrzeniem prosto w oczy prezesowi, pocącemu się na prezentacji przed kilkudziesięciu- kilkuset osobowym tłumem, opowiadającego o wynikach swej firmy.

Konferencja Master Investor, hym.. myślę że można nazwać ją wydarzeniem kierunkującym .. 
Odniosłem wrażenie że jej celem jest ogólne nakreślenie kierunku zmian w jakim - zdaniem prelegentów, zmierza świat, ekonomia, gospodarka i mniej więcej- nakreśleniem tego czego możemy się po tych zmianach spodziewać.

Mówiąc wprost- trudno tu o konkrety.. wykresy, korelacje, wskaźniki, predykcje, szacunki, metodologie itp.. to czym Wall Street jest przepełniona.
W rozmowach kuluarowych odniosłem przemożna wrażenie, iż większość wystawiających się tam firm celuje w pozyskanie kapitału od inwestora - do zarządzania, pracując w modelu "daj mi pieniądze i już więcej o nic się nie martw .. a tym bardziej nie patrz mi na ręce bo to co robię jest bardzo skomplikowane więc i tak nie zrozumiesz..." 

Bynajmniej nie jest to w żadnym razie zarzut- nic z tych rzeczy.
Może jedynie obserwacja - o różnicy podejścia do inwestora.
Patrząc po formacie firm i prezentacji na konferencji Master Inwestor można odnieść wrażenie iż społeczność inwestorów indywidualnych w UK.. mniej jest nastawiona na samodzielne zmaganie się z rynkiem, jego analizowanie - bardziej za to na ufanie firmom - robiącym to za nich..
Myślę że to bardziej rynek- asset management niż faktycznie inwestorów indywidualnych.

Może to również kwestia dojrzałości rynku .. Polski- jeszcze stosunkowo młody stawia na samorozwój i szczegółowa edukację- samodoskonalenie.
Brytyjski, jeden z najstarszych rynków kapitałowych, jest juz w dalszym etapie - zarządzania kapitałem przez powierzanie go specjalistom.
Pewnie wpływ na ten fakt ma również sama wielkość owego kapitału do zarządzania jakim dysponują inwestorzy indywidualni :)

...  choć może to tylko takie wrażenie.

W każdym bądź razie, wizyta na Master Investor Show, to niezapomniane, ciekawe doświadczenie, nowe ciekawe kontakty i lepsza wizja tego - co może i Polskę i naszych rodzimych inwestorów czeka już w niedalekiej przyszłości.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał SankowskiBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...