czwartek, 22 października 2015

Nie jesteś sam! Użyteczne narzędzia do analizy giełdowej i inwestycyjnej
Szanowni,

W ostatnim czasie blog świecił .. nadzieja na kolejne wpisy. 
Dziś ową nadzieję  wypełnię treścią.  
To co obecnie dzieje sie na rynkach, ilość opinii z jaka sie zderzamy i szum informacyjny stanowczo może - i często przyprawia o ból głowy.

W takich sytuacjach warto skupić sie na tym co najważniejsze - czyli na własnej strategii i podejściu do usystematyzowanego zarabiania pieniędzy.

"To o czym przeczytasz w wiadomościach - już jest w cenach. Ty musisz być szybszy!"  
Tak często mawiał znajomy technik.

 Wracając do strategii i jej budowania, chciałbym zacząć od definicji tego czym jest system inwestycyjny.

System inwestycyjny jest to zwarty kompleksowy zestaw reguł dot. otwarcia, prowadzenia i zamknięcia pozycji oraz zarządzania kapitałem.
System inwestycyjny jest odpowiedzią na zbiór scenariuszy- możliwych zachowań rynku, gwarantujących wysokie prawdopodobieństwo zysku.

Zauważcie, iz system inwestycyjny - nie jest : metoda jak kupić i zapomnieć
Zawiera również dalsze kroki i odpowiedzi jak mamy sie zachować - w rożnych sytuacjach rynkowych.

Warunek początkowy transakcji -  to co musi sie wydarzyć abyśmy podjęli decyzję o zajęciu pozycji  Przykładowo: na rynku musze znaleźć firmę, która posiada wskaźnik cena/ wielkość sprzedaży na poziomi 0,9 do 1,2, oraz wypłaca dywidendę o wysokości co najmniej 5%. Mając spełniony ten warunek- przechodzimy dalej..

Moment zawarcia transakcji kupna - to co musi sie wydarzyć na wykresie firmy, abyśmy chcieli dokonać zakupu. Przydatne okażą sie tu narzędzia do analizy technicznej oraz znajomość chociażby podstawowych formacji.
Dokonując zakupu, wchodzimy w fazę monitorowania pozycji i reagowania na potencjalne zmiany - tak fundamentalne jak i techniczne. Od nas zależy co będzie warunkiem wystarczająco dla nas istotnym abyśmy podjęli decyzję sprzedaży.

Moment zawarcia transakcji sprzedaży  - to co musi się wydarzyć abyśmy sprzedali posiadany walor. sytuacją taką może byc zarówno zmiana parametrów fundamentalnych jak i technicznych. Wszystko zależy które z nich sa dla ans ważniejsze.

Przykładowo: Cena/ wartości sprzedaży zmieniła się z 0,9 do .. 2,3. 
Powyższe oznacza spory wzrost ceny przy niezmiennej wartości sprzedaży. Możemy uznać iż w takiej sytuacji spółka przestaje mięć dalszy potencjał wzrostu- i sprzedać ją.
Możemy również, zwracać uwagę bardziej na wykres  i decydować o sprzedaży zgodnie z nadchodzącymi formacjami.

System inwestycyjny- powinien być szyty pod nas samych i bazować na naturalnych skłonnościach. Niektórzy - nigdy nie chcieliby sprzedawać raz kupionych spółek, inni - uważają trzymanie w portfelu jakiejkolwiek dłużej niż dobę - za błąd..
W tym rozrachunku finalnie liczy się zysk.

To jednak o czym warto pamiętać to fakt właściwego zarządzania kapitałem.
Inwestując- musimy zdecydować jaka część kapitału (czy jako p% częśc portfela, czy jako stała kwotę) zdecydujemy sie włożyć w daną firmę.

Warto pamiętać iż jeśli mamy np: 100 zł i stracimy 50%, pozostajemy z 50 zł i aby przynajmniej wrócić do stanu posiadania - musimy już zarobić 100%. niby oczywiste, a jednak 5-10-20-30% straty nie przerażają nas na tyle by zamykać pozycje. 
A może warto zawęzić ową tolerancję do nikłych 3% możliwych wahnięć w dół..?

Znać kierunek to jedno, potrafić za nim podążać- to coś zupełnie innego.

Zasady tworzenia system inwestycyjnego i świadomość tego jak on działa musi narodzić sie przez doświadczenie i testy.  Naturalnie wszelkie wyliczenia można prowadzić samodzielnie, jest to jednak bardzo żmudne i dziś- juz zupełnie niekonieczne. Na rynku są narzędzia które mogą pomóc nam w różnych aspektach analizy.

Skaner Makro i wiele więcej. ... Makrosfera.net (http://www.makrosfera.net/)

Narzędzie które pomoże nam w zobaczeniu w wartościach w rynkowych w szerszej perspektywie gdzie obecnie się znajdujemy, w jakim punkcie cykli gospodarczych jesteśmy, jakie są korelacje między głównymi wskaźnikami gospodarki - an wykresami głównych indeksów..

I jest to tylko początek. Narzędzie ma wybitnie rozbudowane funkcje i mogę serdecznie je polecić do śledzenia obecnej sytuacji.
Wiedząc w jakim momencie cyklu obecnie się znajdujemy- i czego, szacunkowo możemy spodziewać się w najbliższej (1-2 lata) przyszłości , jesteśmy w stanie wybrać rynek na którym będziemy mieli ekspozycje (kupimy walory). Możemy też zacząć skanować ten rynek w poszukiwaniu firm które uważamy za najlepsze.

Przez długi czas poszukiwałem odpowiedniego narzędzia w tym zakresie. Na rynkach zagranicznych stał sie nim poprostu Google Finance , ale dla naszej rodzimej GPW, jest to z cała pewnością Radar Giełdowy.Radar Giełdowy (http://gieldowyradar.pl/) oprócz wybitnie głębokiej gamy informacji fundamentalnych o spółkach , daje unikalne narzędzie do testowania sowich strategii przy obranych współczynnikach, jak również pozwala śledzić i sprawdzać zachowanie strategii Guru rynkowych i ich systemów doboru spółek.

Narzędzie to w różnych formach i "pakietach" staje się powszechne na rynku, i co ważniejsze aplikowane dla klientów przez niektóre domy maklerskie np: DM BOŚ.
Polecam- naprawdę warto!

Niemniej, wybór spółek to nie wszystko. Musimy jeszcze wiedzieć - kiedy je kupić i kiedy je sprzedać. To pytanie wymaga analizy wykresów - czyli analizy technicznej.
Naturalnie można tego dokonać na najpopularniejszych narzędziach na rynku jak Metastock  czy Amibroker .Najczęściej sa one jednak płatne.

Osobiście na moje domowe potrzeby wystarcza mi Power Trader (- i przyznam że po ostatnich aktualizacjach- jest na czym oko zawiesić.


To jednak nadal nie wszystko.
Wszystkie powyższe narzędzia pokazują swoisty wycinek układanki- wycinek makro, fundamenty firmy, technikę - ważne jest jednak aby wszystko połączyć w całość i dorzucić .. rekomendację.

Zbiorem tych informacji, podanym w ciekawy i co ważniejsze - przejrzysty sposób jest serwis Squabber.com(https://squaber.com/).
W przypadku teg narzędzie dochodzimy do pewnej decyzji .. jakościowej. Otóż serwis  niejako przekraja i prześwietla każdą spółkę prowadząc użytkownika przez wykresy i analizę techniczną wraz - z już ustawionymi poziomami wsparcie, oporu linia trendu, by dalej przejść przez fundamenty firmy i ich ocenę oraz porównanie jej do rynku.
To jednak nie wszystko. Squabber posiada tez ostatnio uzupełniony i przyznam że bardzo intuicyjny filtr spółek - użyteczny przy kluczeniu wśród meandrów wskaźników.


Tak więc z narzędziowego punktu widzenia- to konglomerat informacji w jednym miejscu.


Czego warto używać? To zależy.. co chcemy osiągnąć!

Każdy inwestor jest na innym etapie rozwoju - wiec wybór z pewnością zależy od indywidualnych potrzeb. To jednak co jest - a raczej warto aby było wspólne, to zasady dotyczące budowy samego systemu - szczególnie , zasady dot. wyjścia z inwestycji.
Tnij straty - pozwól rosnąć zyskom!

.. a jakich narzędzi sami używacie/ Co moglibyście polecić?

Zapraszam do dyskusji.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...