niedziela, 25 sierpnia 2013

Fundusze inwestycyjne - do których wpłyneło najwięcej pieniędzy ?

Fundusze Inwestycyjne i pieniądze z wpłat - i wypłat oraz tendencje wśród różnych rodzajów funduszy. 

Szanowni,

Izba zarządzających funduszami i aktywami, przygotowuje raz w miesiącu raport pokazujący transfery do i od - poszczególnych typów funduszy.

Co miesiąc, poszukuję w nim wzrostu wpływów wpłat, minimalizacji umorzeń, i szczególnego nastawiania na fundusze akcyjne.
Gdy osiągniemy ten moment (i będzie to oczywiście informacja opóźniona o miesiąc ze względu na datę publikacji raportu)  - będzie to najlepszy moment aby rozpocząć wychodzenie z giełdy.
Będzie to bowiem moment, kiedy masy- skuszone łatwym zarobkiem na giełdzie, ruszą otwierać rachunki maklerskie i własnie inwestować maksymalnie agresywnie.
.. potwierdzeniem tego momentu będzie właśnie wzrastająca liczba inwestorów indywidualnych w stosunku do zagranicznych, oraz silny wzrost ilości otwartych i aktywnych rachunków maklerskich.

Te trzy elementy oznaczają punkt kulminacyjny i konieczność natychmiastowego wyjścia z giełdy.
Stąd też waga tych informacji.

Lipcowy raport o funduszach, pokazuje iż jeszcze daleko nam do powyższego punktu.

Co prawda lipiec był już 10 miesiącem w którym saldo umorzeń oraz wpłat w funduszach było dodatnie, niemniej dynamika tego stanu (malejące saldo) pokazuje że na jasny trend wzrostowy należy jeszcze poczekać.
Możliwe, że obywatele w obawie przed inflacją w pierwszej kolejności nabywają nieruchomości- zamiast jednostki funduszy inwestycyjnych.
Czas pokaże.

Co natomiast cieszy, to fakt jaki rodzaj funduszy zyskał w lipcu najwięcej.
Były to fundusze akcyjne, zaś najbardziej traciły fundusze obligacji.
Do funduszy akcyjnych napłynęło 0,41 mld zł - co stanowi ponad połowę z całomiesięcznego salda (+0,78 mld zł na wszystkich typach funduszy)
Jest to również trzeci miesiąc z rzędu w którym fundusze akcji tak dynamicznie rosną.

W ramach rodzajów funduszy akcyjnych, około 56% kapitału napłynęło do funduszy uniwersalnych, jednocześnie aż ponad 34% do funduszy Małych i średnich przedsiębiorstw - ewidentnie dominująca kategoria, co oczywiście przekłada się na wzrosty na spółkach z tego segmentu napędzane napływającym kapitałem.

Sytuacja rozwija się we właściwym kierunku.
Jeszcze jest czas na znalezienie się na rynku .. ale pociąg już ruszył.. 

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...