sobota, 30 marca 2013

Czyste szaleństwo pieniądza !!!

Pure madness, szaleństwo wariactwo, obłęd !

Szanowni,

.. w ramach wstępu: Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.. fiku- miku bęc ! :)

Zgodnie więc z powyższym wstępem- dziś, napiszę wam czemu inwestowanie na giełdzie w najbliższym czasie będzie określane mianem szaleństwa wzrostów, i obłędu spadków.

Prześledziłem najdłuższe okresy wzrostów i spadków na indeksie WIG - od 1996 roku.
Zaliczyliśmy w tym czasie 4 poważne okresy wzrostów , oraz dwa poważne okresy spadków.

Przygotowując się do tego wpisu zadałem sobie pytanie - jak to całe drukowanie pieniądza ma się do dynamiki ruchów giełdowych w ostatnich latach - wzrostowych i spadkowych, oraz jak się ma do wolumenu obrotu.

Zgodnie z podstawową logiką, jeśli drukowane są pieniądze, jest ich więcej na rynku i jak małe żółwiki do oceanu- one poszukują oceanów wzrostów i możliwości inwestycyjnych.
W konsekwencji, im więcej drukujemy, tym więcej jest poszukujących pieniędzy, tym dynamika zmian większa, tym wolumeny obrotów akcji .. delikatnie mówiąc większe.

Taki stan rzeczy daje nam kilka wskazówek co do tematyki inwestowania na giełdzie.

  • Jeśli kapitał polubi jakąś spółkę- jej kurs wzrośnie w zupełnym oderwaniu od fundamentów by potem spaść w równie zupełnym oderwaniu poniżej jej fundamentów 
  • Powyższe zmiany w wyniku działań dużego kapitału spekulacyjnego będą bardzo dynamiczne, a wiec w konsekwencji należy się spodziewać skrócenia czasu przyszłych hoss i bess , ale również okresów ruchów bocznych między nimi 
  • Największym kapitałem dysponuje inwestor zagraniczny, a ten najsilniej polubił spółki WIG 20 , oraz miejscami firmy z indeksu MWIG 40 i na tych firmach należy spodziewać się widocznych silnie zmian. Spółki SWIG80 najczęściej są domena inwestorów indywidualnych, lub też rodzimych funduszy emerytalnych lub funduszy podwyższonego ryzyka (hedgingowych) 
Sprawdźmy jak faktycznie sytuacja ma się do rzeczywistości WIG na przestrzeni lat :

( kliknij aby powiększyć obrazek )

Z powyższego radosnego zestawienia wynika niezbicie, iż każdy kolejny okres silnych wzrostów charakteryzuje się wyższym wolumenem obrotów. 

Jeśli przyłożylibyśmy do powyższych danych średnie i pokusili się o zaprognozowanie wartości dla kolejnego okresu wzrostów wyszłoby nam że : 

  • będzie trwał około 18 miesięcy 
  • możemy się liczyć ze wzrostem WIG o koło 98% 
  • wolumen obrotów zaangażowany w transakcje w miesiącach wzrostowych w tym czasie wyniesie około 97 miliardów akcji ( 40,3/16,6 = 2,4 razy wiekszy wol. ) , lub tez wyniesie ponad 120 miliardów akcji  (licząc po średnich zwiększających się krotnościach kolejnych faz wzrostu )
Dla inwestorów oznacz to że czeka nas niebawem czas wielu zakupów i zmian na akcjach a co za tym idzie dużych wachań kursów.

Zobaczmy jak było dotychczas w kwestii spadków następujących po wzrostach :

( kliknij aby powiększyć obrazek )

Ostatnie miesiące spadkowe dla WIG, miały nawet większy wolumen niż ostatnie wzrostowe... co pokazuje z tym możemy się mierzyć w niedalekiej przyszłości...

Wolumen ostatnich spadków do wzrostów był o 20% wyższy. 
Innymi słowy, jeśli przyjmiemy że najbliższy okres wzrostowy będzie on miał między 120 - a 144 miliardów w wolumenie obrotu akcjami. 

Krótkie podsumowanie:  wraz ze zwiększeniem ilości pieniądza an rynku, oraz wejściem systemów automatycznych,  drastycznie wzrósł wolumen wymiany akcji w okresach wzrostów- i jeszcze wyraźniej w okresach spadków. Jes jestesmy na początku wzrostów- może nas czekać oooooooooostra jazda!

Bezpieczny inwestor, zawsze ustawia i pilnuje swoich stop lossów, dynamicznie je podnosząc wraz ze wzrostem kursów. 

Ciekawe czasy się nam szykują .. oj ciekawe! :) 

Pozdrawiam szanownych z szelmowskim mrugnięciem

Michał Sankowski 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...