poniedziałek, 29 grudnia 2014

Milion w portfelu: grudniowa aktualizacja, spolegliwość i szlifowanie grotu włóczni..

Szanowni,

Na koniec roku, w ramach podsumowań i podstaw "wizji" na przyszły rok postanowiłem zrobić przegląd strategii zaprezentowanych przez przedstawicieli branży finansowej w ramach programu Milion w portfelu prowadzonego wspólnie przy kooperacji TVN Biznes i Świat oraz portalu analizy.pl

Ogólne wnioski jakie można wysnuć po analizie zamierzeń inwestorów są następujące:

- jeśli GPW- ty wybitnie selektywne inwestycje, w najbardziej płynne, chętnie - dywidendowe firmy

- jeśli zagranica - to gra na spadki najbardziej przewartościowanych spółek z S&P, oraz uderzenie pod indeksy spółek średnich i dóbr luksusowych (spółki średnie niosą kaganek kapitału w średnim momencie hossy, zaś spółki luksusowe- pozwalają zarobić w czasach kryzysu zgodnie z teorią "szminki")

Dla zobrazowania powyższych też poniżej umieszczam - moim zdaniem najbardziej sugestywne z nagrań wypowiedzi inwestorów Miliona w portfelu.

Pan Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI 
link do nagraniaDziałania Pana Sebastiana w mijającym roku skupiły się głównie na ochronie kapitału - wchodząc w nowy rok zaczyna planować i wdrażać strategię selektywnego kupowania akcji, niemniej nie przeważają one portfela.  
Wybór padł li tylko na dwie firmy, z podejście skoncentrowanym bardziej niż dywersyfikacją.
Żadna z tych firm dotychczas nie wypłacała dywidendy.
Rokowania odnośnie obu firm wskazują na wzrosty fundamentalne, nowe zamówienia i rozwój zgodny z koniunktura rynkową.
Największym zagrożeniem, pozostaje w ocenie Pana Sebastiana sytuacja związana z działaniami militarnymi , jak i sytuacją gospodarcza Rosji.
Stąd też zapewne wybór spółek o charakterze bardziej defensywnym.

Pan Mariusz Pawlak, Prezes Zarządu spółki Lorek, Pawlak i wspólnicy
link do wypowiedziPortfel inwestycyjny prowadzony przez Pana prezesa skupia się na inwestycjach bezpiecznych, i ochronie kapitału - strategia dla osób bardziej wrażliwych na ryzyko.
To własnie u Pana Mariusza mówimy o alokacji w akcje spółek sprzedających dobra luksusowe, oraz silnej pozycji na rynku akcji amerykańskich - ale ekspozycji w postaci funduszy inwestycyjnych.

Przez Pana Mariusza zdaje się przemawiać swoiste wyczekiwanie i oczekiwanie na bardziej wyraźne sygnały z rynku - przed podjęciem bardziej zdecydowanych ruchów.
Z wypowiedzi innych analityków, jak i własnej analizy wynika że oba powyższe podejścia mogą okazać się - w swej powściągliwości- właściwe.
Po grudniowym rajdzie Św Mikołaja- którego notabene w tym roku nieco zabrakło, styczeń zwykle odznaczał się spadkami i jednocześnie dobrą okazją do zakupów.

Wiele opinii i strategii przyjętych w grudniu przez inwestorów w Milionie w portfelu - adresowała ten aspekt podejścia i była dość powściągliwą w swoich opiniach co do przyszłego roku.. jednocześnie nie kryjąc nadziei na ruchy silniejsze niż w 2014.

Powściągliwi, wyczekujący analitycy, wykazujący się ostrożnością - Pan Sebastian Buczek dał swego czasu podręcznikowy przykład takiego działania mrożąc kapitał w gotówce i funduszach pieniężnych i mówiąc otwarcie- czekam i patrze... czyżby wzór do naśladowania?
Ciekawe.. tym bardziej że strategia Pana Sebastiana własnie szlifuje ostrze w nadziei na dobre polowanie ...

Bądź ostrożny gdy inni są chciwi, bądź chciwy gdy inni są ostrożni ... ring a bell?  :)

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...