wtorek, 22 grudnia 2015

Historyczne skutki podniesienia stóp procentowych przez FED

Szanowni,

Poszukując badań dotyczących reakcji rynków - historycznie - na podwyższenie stóp procentowych przez Fed, trafiłem na ciekawy dokument przygotowany przez analityków Allianz.

Dokument nosi nazwę: Historical lessons from Federal Reserve rate-hike cycles.

W ramach dokumentu natrafiłem na kilka wniosków- wykresów, któe przemawiają do wyobraźni.
Myślę że warto się z nimi zapoznać dla lepszego poznania tego czego możemy się spodziewać dzisiaj- i w ciągu kilku lat najbliższej przyszłości.

W badanym okresie - t.j od '83 roku, sredni czas trwania cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed trwał 414 dni, z ekstremami w postaci 262 dni (1986)  i 729 dni (2004).

Przeprowadzono badanie klas aktywów które njbardziej zyskiwały podczas trwających cykli zmian.
Wyniki - nie pozostawiają wątpliwości:


 Zgodnie z przedstawionymi danymi, w  ciągu cyklu podwyżek historycznie najbardziej zyskiwały towary, dalej akcje i w pewnej odległości od liderów- rynek pieniężny.

Jeśli bliżej przyjżymy sie wspomnianym towarom, na pierwszą pozycję wysówaja się metale przemysłowe:


Biorąc pod uwage powyzsze, dobre czasy powinny wiec nadchodzić dla towarów energetycznych  (ropa/ gaz.. wegiel? ) i przemysłowych ( często zaliczane srebro) a dalej - szlachetnych i towarów rolniczych.

Na koniec ciekawostka: uśredniając - historycznie, obligacje skarbowe innych wiodacych gospodarek podążały w slad z amrykańskiem FED-em i równeiż zaczeły rosnąc w oprocentowaniu (wzrost stóp procentowych).
Jednoczesniej jak wiemy dziś, obserwujemy największy rozdzwięk między tymi wartościami po stronie Amerykańsiej i Europejskiej co jedynie przyspieszy przemieszczanie sie pieniądza.


Pozostawiam do przemyślenia.
Myslę że to się może opłacić :)

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...