Poszukując badań dotyczących reakcji rynków - historycznie - na podwyższenie stóp procentowych przez Fed, trafiłem na ciekawy dokument przygotowany przez analityków Allianz.
Dokument nosi nazwę: Historical lessons from Federal Reserve rate-hike cycles.
W ramach dokumentu natrafiłem na kilka wniosków- wykresów, któe przemawiają do wyobraźni.
Myślę że warto się z nimi zapoznać dla lepszego poznania tego czego możemy się spodziewać dzisiaj- i w ciągu kilku lat najbliższej przyszłości.
W badanym okresie - t.j od '83 roku, sredni czas trwania cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed trwał 414 dni, z ekstremami w postaci 262 dni (1986) i 729 dni (2004).
Przeprowadzono badanie klas aktywów które njbardziej zyskiwały podczas trwających cykli zmian.
Wyniki - nie pozostawiają wątpliwości:
Jeśli bliżej przyjżymy sie wspomnianym towarom, na pierwszą pozycję wysówaja się metale przemysłowe:
Biorąc pod uwage powyzsze, dobre czasy powinny wiec nadchodzić dla towarów energetycznych (ropa/ gaz.. wegiel? ) i przemysłowych ( często zaliczane srebro) a dalej - szlachetnych i towarów rolniczych.
Na koniec ciekawostka: uśredniając - historycznie, obligacje skarbowe innych wiodacych gospodarek podążały w slad z amrykańskiem FED-em i równeiż zaczeły rosnąc w oprocentowaniu (wzrost stóp procentowych).
Jednoczesniej jak wiemy dziś, obserwujemy największy rozdzwięk między tymi wartościami po stronie Amerykańsiej i Europejskiej co jedynie przyspieszy przemieszczanie sie pieniądza.
Pozostawiam do przemyślenia.
Myslę że to się może opłacić :)
Z poważaniem dla Szanownych
Michał Sankowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.