wtorek, 29 grudnia 2015

Hipoteza bazowa- kierunkowa

Źródło: link

Szanowni,

W dzisiejszym wpisie chciałbym się skupić na pewnym kierunku jaki obserwujemy historycznie i jaki wynika z danych makro tak dla Polski jak i Ameryki.

Stąd też chciałbym przyjąć hipotezę bazową, odnosząca się do tego kierunku.
Dokładne powody i dowody na tezy jakie dziś opiszę- umieściłem już wcześniej w poprzednich wpisach.

Giełdowo - interesują mnie następujące aspekty:

 • w jakim stanie jest GPW
 • w jakim stanie jest S&P oraz LSE (London Stock Exchange) 
 • surowce - w którym momencie dołka jesteśmy i czy widać szansę na poprawę
W ostatnich wpisach poruszałem kwestie:
 • historycznej reakcji dolara i innych walut na początek podnoszenia stóp procentowych. 
 • historycznej relacji stanu notowań surowców w reakcji na podnoszenie stóp procentowych 
 • odniesienie do cykli inwestycyjnych i próba ustalenia w którym momencie jesteśmy obecnie
To czego brakuje w powyższym zestawieniu to analiza walut - tu jednak nie mam ani wiedzy ani doświadczenia by się o nią pokusić. Stąd tez luka. 

Bazując na wnioskach z poprzednich wpisów zakładam następujący scenariusz: 
 • cykle podwyżek stóp procentowych w USA trwały średnio 1,5 roku z czego ostatni okres zaznaczał się już spadkami na giełdach 
 • Futures na stopy procentowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosły z około 1,4- do około 1,6% co odzwierciedla również perspektywy dla innych niż amerykańska globalnych gospodarek. Przypominam że dla niektórych z nich podniesienie oprocentowania pożyczek o 1-15% jest w stanie uniemożliwić regulowanie długu i wykoleić gospodarkę.
 • Przewidywania odnośnie obecnego roku to skok stóp % w USA do min 1 a nawet do 1,5% na koniec roku. 
 • w trakcie pierwszej części tego czasu, liczę na pewna skalę powrotu kapitału na GPW i przez 6-9 miesięcy szansę na pewne odbicie ku północy.  Będzie ono wspierane również wynikami dobrych fundamentalnie spółek za 2015 rok. 
 • W ciągu następnego roku myślę że trzeba się liczyć jeszcze ze spadkami na metalach szlachetnych i dalszym szukaniem dna, niemniej, jestem głęboko przekonany że w długim terminie posiadanie ich (fizycznych monet/ sztabek) ma sens - choćby dlatego iż banki centralne na całym świecie kupują je na potęgę, zaś inflacja złotówki rośnie (i.. może być jeszcze spotęgowana jeśli sprawdzą się zapowiadane przez rząd obniżki stóp % .. a jest im to potrzebne by łatwiej obsłużyć dług publiczny). Ważne- nie mówię tu o ruchach na kruszcu po kilka % ale po wejściu w nowy trend ku północy. Stąd tez w międzyczasie akumulacja może mieć pewien sens. 
 • Będę uważnie monitorował S& P i będącą z nim w korelacji LSE - czekając na krach wspomagany przez osłabienie dolara i funta do złotówki. Będą to okoliczności do kupna akcji- szczególnie spółek dywidendowych po bardzo okazyjnych cenach. Myślę że dolar znów po 3 zl i niżej i funt po 4,5 zł do 5 zł - mogą dawać jasne sygnały zmiany - szczególnie jeśli powyższe będzie wyraźnym trendem spadkowym.
 • uważam iż ze względu na wojny walutowe z którymi mamy do czynienia, ceny ropy i płynne kursy walut, jak również historyczne wyniki podczas "trudnych i niepewnych czasów na giełdach" - swoistą spokojną przystanią dla kapitału mogą być fundusze pieniężne, szczególne denominowane w PLN. Fundusze te inwestują krótkoterminowo - w instrumenty z czasem wykupu zazwyczaj do 1 roku, często w papiery wartościowe gwarantowane przez skarb Państwa lub NBP. Ich konstrukcja daje około 2% w skali roku- co przy deflacji, daje realny zysk. Niewielki, ale realny, może powiedzieć iż dość bezpieczny - co cenne w oczekiwaniu na ukształtowanie się nowych silnych trendów.
Całościowo, uważam patrzę na rynek akcji GPW- krótkoterminowo, akcji USA/ UK- średnioterminowo, metali szlachetnych długoterminowo. 
W czasie turbulencji- bezpieczna przystań na funduszach pieniężnych. 
Naturalnie, w odniesieniu do akcji za każdym razem odnoszę się do firm wyselekcjonowanych po kryteriach utrzymujących się zysków, sprzedaży, dywidendy i marży. 

...no need to run
..and hide
it's a wonderful wonderful, wonderful life.. 


Dla tych którzy chcieliby poznać powody takiego podejścia - poniżej zamieszczam linki do odpowiednich wpisów: 
.. a może będzie kompletnie inaczej? 
Może na wiosnę zobaczymy nawałnice pancerna na Ukraińskich stepach, rozpad UE i destabilizację Europy. Może USA i chiny wezmą się za czupryny i zaczną mocno targać.. 


Ciekaw jestem Waszego zdania. 
Zapraszam do dyskusji. 

Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...