niedziela, 20 stycznia 2013

10% rocznie- 10% przez lata

10% rocznie - 10% przez wiele lat... 



Jak zarobić? Na czym zarobić? Kiedy coś zrobić- aby zarobić ?
Jak nie stracić? Na czym nie stracić? Kiedy nie warto.. bo stracisz?!

Mając już jakiś kapitał- czy jednorazowo większą kwotę czy systematycznie mnijeszą, poszukujemy narzędzia- mnożnika tej kwoty w czasie.

Każdy z nas spotkał sie z wpisami na blogach, w gazetach czy serwisach internetowych - Teraz Obligacje!
To właściwy moment na Akcje!! Nie ma i nie było lepszego momentu na inwestycje na rynku nieruchomości od lat!!! Catalyst i rynek obligacji korporacyjnych- to przyszłość!!!!
.. może lokatkę dla Pani - miła, ładna, grzeczna, gwarantowana - lokateczkę? 

W moim osobistym przekonaniu najlepszym mnożnikiem ze wszystkich jakie kiedykolwiek ktokolwiek wymyslił .. jest doświadczenie w czasie.

Im dłużej cokolwiek robimy, tym mamy w tym wieksze doswiadczenie, tym wiecej sytuacji możemy przewidzieć, tym wiecej widzimy i sprawniej poruszamy sie  w danym temacie.
Niby proste , niby znane, niby oczywiste- a tak często zapominane...

Przestałem wierzyć w cudowne sposoby, w inwestycyjne perpetum mobile - a zacząłem wierzyć w systematyczność zdobywania doświadczenia i pogłębiania wiedzy.

Wiedząc to - przejdźmy więc przez możliwości wygenerowania tych dodatkowych 10%.

Wkładamy pieniądzę w obligacje korporacyjne - nie wszystkie, ale nie które z nich dają zwrot powyżej 10%. Jako że są obligacjami, z definicji są walorem bardziej bezpiecznym niż akcje- niemniej zdażały sie już sytuacje na rynku Catalyst gdy nie zostały wypłacone.
Warto również Pamiętać że im wieksza stopa zwrotu- tym wieksze ryzyko związane z inwestycją.

Poniżej kilka przykładów obligacji korporacyjnych oprocenotwanych na 10 lub wiecej procent:
( dane pobrane z http://gpwcatalyst.pl/ )

EAST PICTURES : 17 %
E-KANCELARIA : 15%
NAVI GROUP :14,64%
RELIGA DEVELOPMENT : 14% 

Kupując obligacje nalezy pamietać że podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% - bedzie naliczany od wszelkich odsetek dla danej obligacji - wszelkich a wiec również tych które już zostały doliczone do ceny za jaką kupijemy dany walor.
Innymi słowy- zamiast zysku możemy odnotować stratę.

Przykładowo: Obligacja bazowo kosztuje 100 zł , odsetki 10% w skali roku, ale z napiczeniem miesiecznym. po kilku miesiącach zostały one już doliczone do  obligacji i kosztuje ona 105 zł
Jeśli kupimy po tej cenie - część z zainwestowanego przez nas kapitału pójdzie na podatek ;(

Wkładamy pieniądze w akcje - ale z głową!!!  - WIG20, urósł od maja do grudnia 2012 o 25%, wiele prognoz mówi że to jest ten wspaniały czas w którym należy inwestować w akcje- że to już ten moment. Inflacja spada, stopy procentowe maleją, kurs złota nurkuje, kapitał uwolniony z obligacji i złota szuka dla siebie nowego miejsca... ale uwaga...

Wedle starego powiedzenia- jeśli twój fryzjer radzi abyś kupił akcje- uciekaj z rynku.
Jest tak pięknie- że aż groźnie. Inwestujmy- nie dajmy sie ponieść hurra optymizmowi. Wybieramy najlepsze spólki wedle obranej strategii, stosujemy stop lossy, monitorujemy rynek.

Szkolenia zawodowe i podnoszenie kwalifikacji - to jedna z najlepszych i dodatkowo ponadczasowych metod otrzymywanie  corocznie o 10% wiecej.
Dodatkowo, warto pamiętać o demografii - zbliżają sie pokolenia niżu demograficznego. innymi słowy na rynku pracy bedzie mniej doświadczonych specjalistów, i ci z wiedzą- bedą wyceniani jeszcze wyżej. Warto - szczególnie że kursy zawodowe nie są kwestią setek tysięcy złotych.

Zobaczmy kilka przykładów:

  • Event Manager - około 700 zł   ( link )
  • Copywritting - około 1600 zł   ( link )
  • Projektant Ogrodów - około 1500 zł   ( link )
  • Barman I stopnia - około 700 zł   ( link )
  • Florysta - około 1300 zł   ( link )
  • Stylista paznokci - około 2500 zł ( link )
  • Projektant wnętrz - około 1700 zł  ( link )


Z całą pewnościa jest jeszcze wiele innych narzędzi na których możemy zrobić nasz dodatkowe 10% rocznie , niektóre- nawet 10% w ciągu tygodnia ...
Jeśli je znacie, zapraszam do dzielenia sie wiadomościami.

Pisząc powyższe brałem równiez pod uwagę nieruchomosoci-  lokale mieszkalne, lokale usługowe oraz ziemie - ale w obecnym okresie we wszystkich tych kategoriach mamy spadki. Stąd ich brak w powyższym zestawieniu.

Tymczasem - pozdrawiam serdecznie

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...