środa, 30 stycznia 2013

Spółki dywidendowe 2012 z szansą na wzrost

Najtwardsi z twardych na arenie dywidend - oni obronili się w 2012 roku!


Szanowni, nie dawała mi spokoju myśl i podejście zapoczątkowene poprzednim wpisem.
Stąd też przeszedłem przez spółki które wypłaciły w roku 2012 dywidende minimalnie na poziomie 5% - lub większym w poszukiwaniu perełek pod sezon wyników i dywidend który nieuchronnie przed nami... cóż znalazłem- perełki :)

Założenia które obrałem:
  • spółka wypłaciła w 2012 roku dywidendę na poziomie min 5% 
  • spółka w 3 kwartałach 2012 nie zanotowała straty kwartalnej 
  • spółka w skonsolidowanym raporcie finansowym po 3 kwartałach pokazała zwrost na zysku 2012 vs 2011 
Jedynie te trzy założenia wystarczyły do drastycznego ścięcia listy potencjalnych firm- z kilkudziesieciu do zaledwie 5 sztuk.

Prześledziłem ich wykresy i przyjałem maxymalny poziom wzrostu ich kursu - jako max kurs w przedziale 2007 (ostatni szczyt hossy) - do dziś.

Zobaczmy co udało sie znaleźć : DywidendaNajlepszym płatnikiem dywidendy spośród wszystkich spółek jest bezapelacyjnie Korporacja Efekt , zaś tuż za nią plasuje się Eurotel. Spoglądanie na wysokość i stabilność wypłat dywidendy w obu tych firmach- w kryzysie czy nie- naprawde napawa optymizmem. 
Co ciekawe - Eurotel co roku zwieksza wypłacaną dywidendę, zaś Efekt- od kilku lat trzyma stabilną średnią 7,14% ... to jest klasa!

Ponadto jak widać z zamieszczonych średnich - w ogromnej wiekszosci przypadków dywidenda była powyżej inflacji w danym roku. Obecnie przy minimalnej i dalej zmniejszającej sie inflacji - to jeden z najlepszych sposobów zarabiania na posiadanej gotówce.

Zobaczmy jak prezentują sie wzrosty zysku i potencjał kuroswy  : FinanseJesli przyjżymy się wynikom zysku 3Q 2013 do 3Q 2011 - zobaczymy osiagniete przez firmy wzrosty pomimo wybitnie trudnego dla wiekosci roku.

Wynik wręcz niesamowity osiągnął robyg - i został on już cześciowo uwzględniony i zdyskontowany przez kurs akcji - niemniej potencjał wzrostu nadal istnieje.
Martwi mnie jedynie prawdopodobieństwo potwórzenia takiego wyniku za rok - a wiec stabilnosć firmy w "doworzeniu" takich wskaźników. 

Drugą firma która osiagnęła niesamowitywynik jest Efekt. Osiągniecie to wynika ze stratu któa zanotowali w 2011 roku. Sporej straty. Jak widać firma wykorzystała rok 2012 do naprawy i restrukturyzacji czego efektem są powyższe wyniki.
Niemniej- znów mam wątpliwości czy to już ustabilizowana sytuacja- czy też jednorazowa zmiana a obecny rok znów zanotujemy pod kreską- trudno powiedziec. 
Firma głownie zajmuje się świadczeniem usług dla handlu- wynajmem powierzchni, stanowisk handlowych, pośrednictwem w obrocie towarowym. Handel - działa w momencie zwiekszającego sie lub stabilnego popytu wewnętrznego. 
I w tym właśnie kłopot - wedle ostatnich danych - popyt wewnętrzny w Polsce dramatycznia spada... co będzie dalej ? 

Unima - trzecia firma z najwiekszym wzrostem zysku to przedstawiciel branży telekomunikacyjnej. projektuje dostarcza, integruje.. Wedle znanych mi prognoz - rok 2013 ma być rokiem tabletów i właśnie telekomunikacji. stąd też ta firma- oraz Eurotel moim zdaniem dają najwiekszy potencjał na zysk tak dziś- jak i za rok.

Ostatnią firmą do omówienia jest Sonel. Trzonem działaności frmy jest produkcja i dystrubucja elektronicznych urządzeń pomiarowych dla elektroenergetyki (duze inwestycje w bloki energetyczne w tym roku w Polsce) oraz ... telekomunikacji :) 
Można wiec powiedzieć że trzecia spółka którą sadzę warto  priorytetowo wziąć pod uwagę. 

Jak sprawa prezentuje się od strony wykresów i mini analizy technicznej. 
Patrząc pod tym kątem mamy obecnie trzy firmy warte uwagi: 

Sonel:  Klasyczne wybicie z trójkąta  do dalszych wzrostów

( Power Trader: kliknij wykres aby powiekszyc obrazek) 

Eurotel:  okresowa korekta w długookresowym trendzie wzrostowym - proponowane działanie - oczekiwanie na marker wejścia i pierwsze wyraźne wzrosty które na razie ejszcze sie nie pojawiły 


Power Trader:  kliknij wykres aby powiekszyc obrazek) 

Robyg:  kurs w trendzie wzrostowym - ostatnio testuje wsparcie na poziomie 1,45 zł. Proponowałbym poziom stop loss na 1,4 zł 


Power Trader:  kliknij wykres aby powiekszyc obrazek) 


To sytuacja na dziś- jutro już moż być diametralnie inna.
Niemniej - ważne aby wiedzieć iz własnie te firmy pomimo trudnego 2012 roku wykazały się zwiększeniem zysków i stabilnie wypłacają dywidendę wyższą niż inflacja.

To firmy które klasyfikuję jako Priorytet 1 : wysoka duwidenda,  fundamentalnie rosnące, z potencjałem wzrostu kursów. 

Warto przemysleć ich zakup.

Z poważaniem dla szanownych 

Michał Sankowski Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...