środa, 16 stycznia 2013

Spółki Priorytet 1 i 2


Spółki wg. klucza inwestycyjnego: Priorytet 1 i 2


Zgodnie z poprzednim wpisem przygotowałem ranking spółek akcyjnych obecnych na GPW sortując spółki wedle  % wielkośc dywidendy jakie dały w stosunku do ceny akcji.

Jako podstawowego filtru użyłem czasu w jakim zakup słóki powinien się zwrócić :
  • do 5 lat 
  • do 10 lat

 Analiza danych: spółki ze zwrotem kapitału do 5 lat Co martwi przy porównaniu tych spółek to fakt małej liczby kolejny lat płacenia dywidendy- nista stabilność jako płatnik dla inwestora.Przy porównaniu wskaźników zysku i wartości na akcje, bardziej wiarygodną spółka wydaje się być Koelner- dłuższa historia danych choć dopiero ostatnie 2-3 lata pokazują zyski na akcje.
Co cieszy - to wzrosty na wartości księgowej.


W porównaniu zwrotów z kapitału, według mnie ROE powinno być na poziomie lub powyżej poziomu lokat bankowych gdyż pokazuję jak dobrze zarządzane są pieniądze w spółce, ROA zaś powinien znajdować sie najchętniej powyżej 10% - jest to zysk z posiadanych przez firmę aktywów. 
Jak widać rok 2011 dla Koelnera był bardzo dobry w przypadku obu wskaźników, JSW pokazało zaś jeszcze lepsze wyniki.


Na podstawie sprzedaży w spółce oraz przepływów pienieznych wyliczyłem według mnie- sugerowaną cenę docelową oraz cenę sprzedaży po kupnie.
Przy obecnych kursach obu walorów Koelner ma jeszcse potencjał na około 40% wzrostu do maksimów z 2007 roku - Jsw nie ma tak długiej historii stąd potencjał jest trudny do wyznaczenia zaś obecny kurs jest powyżej max sugerowanej ceny zakupu.

Stąd też dla spółek ze zwrotem z inwestycji do 5 lat:


Analiza danych: spółki ze zwrotem kapitału do 10  lat
Kolor żółty oznacza spółki które rekomenduję, kolor zielony i ciemnozielony w kolumnie ilości lat nieprzerwanej wypłaty dywidendy zaznacza te spółki które najlepiej wypadają przy tym kryterium.
Kolor zielony w kolumnie wartości księgowej oznacza spółki dla których wartość ksiegowa jest wieksza niż wartość  rynkowa - innymi słowy spółka jest wynieniana rynkowo niżej niż jest wartość księgowa.


W zestawieniu zyskowności prym wiodą Pge, Ulma oraz Dębica pod katem podnoszenia swojej wartości ksiegowej przez kolejne lata z rzędu.


Przypominając progi których wymagam dla spółek : ROE min 6% , ROA min 10%
W tej kategorii swietnie radzi sobie Rankprogress i Synthos.


Patrząc na potencjał wzrostowy do szczytów cen danego waloru - najlepiej wypadają Abc data (ale tu był split) , Komputronik, Tauron oraz Rankprogres.

Stąd też podsumowując, dla spółek ze zwrotem z inwestycji do 10 lat:


Akcje firmy Debica- na dziś są na 3 letnich maximach i wchodzenie obecnie jest ryzykowne- "sky is the limit", ale the unknown limit :)
Abc data dało jedną z najwyższych - o ile nie najwyższą procentowo dywidendę w 2012 roku- ale jedną i moim zdaniem marne szanse na kolejne o podobnej wielkości. Co wiecej, akcje tej spółki sa po splicie - co mnie osobiście odstręcza od jej kupna.
Pozdrawiam 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...