czwartek, 12 września 2013

Niezaspokojone pragnienie i nisza.. którą widzi niewielu

Osiedlowe fundusze inwestycyjne - szansa czy karykaturalne przerysowanie ?


Szanowni, 

Z powodu ostatnich zmian i rewolucji- którą paradoksalnie zafundował nam rząd ( historycznie- rewolucje funduje społeczeństwo - z "serdeczną" dedykacją dla aktualnie panujących),  jest moim zdaniem duża szansa na nowe ciekawe otwarcie na rynku kapitałowym. 

Obecnie zmiany dotyczące OFE czekają jeszcze na przejście przez Parlament i trybunał Konstytucyjny, zaś planowany termin ich wprowadzenia to okolice pierwszego kwartału 2014 .. niemniej-  już dziś dają podstawy do snucia wizji niedalekiej przyszłości na polskim rynku kapitałowym. 

Zmiany będą wynikały z prostej logiki i podstawowych zależności w grze popytu, podaży i ceny. 
Obecnie zdeklasowane wizerunkowo OFE, aby utrzymać się na rynku będą zmuszane uruchomić kontr- rządową kampanie reklamowa zachęcającą obywateli do wyboru funduszy.
argumentami będą ochrona kapitału i nowe, szersze możliwości inwestycyjne obiecujące wysokie zyski. 

Jednocześnie, węsząc interes i biznes w nowym otwarciu, z masowa ofensywą reklamowa powinny ruszyć pozostałe TFI,  używając amunicji danej hojnym gestem przez rząd , mówiąc: rząd zabierze- my damy, zarobimy, podniesiemy standard życiowy i zabezpieczymy Twoją przyszłość. 
.. aż się prosi ... 

Jednocześnie, kierując się tymi samymi pobudkami zaczną jak grzyby po deszczu powstawać nowe instytucje finansowe,nakłaniające społeczeństwo do wszystkiego co możliwe- byle tylko nie oddać oszczędności do ZUS-u. 

Główne pytanie w tej sytuacji będzie skierowane właśnie do inwestorów- jak bardzo jeszcze są w stanie zaufać jakiejkolwiek instytucji - OFE, ZUS, czy innym a jak bardzo będą poszukiwali rozwiązań alternatywnych...

Jak wiadomo, świadomość finansowa w polskim społeczeństwie - do najwyższych nie należy.
Można więc postawić iż większość z nas, pójdzie "na łatwiznę" i nie zrobi kompletnie nic - z automatu trafiając do ZUS, lub zrobi  niepoprawne politycznie minimum- i zdecyduje się na OFE.

Ci z nas, bardziej świadomi finansów, sensu i mechanizmów inwestowania, zaczną poszukiwać alternatyw- wiedząc że OFE, na 10 lat przez emerytura zacznie redukować pozycje akcyjne, a pieniądze tak skumulowane - finalnie trafią do ZUS, i co gorsza zostaną użyte na bieżące potrzeby.
Stąd - czy ZUS czy OFE- żadna różnica.

Miejscem, w którym powinniśmy poszukiwać wartości i realnego zabezpieczenia naszej starości są alternatywne narzędzia inwestorskie - i własnie one powinny przeżyć niebawem odczuwalny rozkwit.

Gdybym miał marzyc na jawie ... 

Postawiłbym na powstające nowe fundusze inwestycyjne, zaś stawiając na polską przedsiębiorczość - mogłyby powstać nawet małe rodzinne, czy osiedlowe fundusze, zupełni niezależne od ogromnych TFI. 

W polskim prawie, aktualnie jest regulacja pozwalająca na tworzenie NFIZ: Niepublicznych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych. 
Na dziś, ich główną zaletą jest optymalizacja podatkowa i zazwyczaj dedykowane są dla osób posiadających większy kapitał ale ... 

To początek niszy, które moim zdaniem niebawem znacząco urośnie w siłę. 
Wedla często powtarzanej prawdy: 

Najbogatsi - tworzą swoje życie, biedni - przyjmują to co życie im przyniesie. 
Wybór należy do każdego z nas.

Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...