środa, 11 września 2013

Otwarte Fundusze Emerytalne - w zupełnie nowej odsłonie

Otwarci na 100% ryzyka i 100% zysku - Cała naprzód ku nowej przygodzie!


Szanowni,

Obecna sytuacja i zmiany jakie maja nastąpić, dotyczące funduszy inwestycyjnych mogą uruchomić je rynkowo w o wiele większym stopniu niż ma to miejsce dzisiaj.

Dla Przypomnienia: 

Wedle propozycji rządu, w OFE, maja pozostać kapitały ulokowane w akcjach, oraz, mają zostać zniesione benchmarki blokujące te instytucje przed nadmiernie ryzykownymi inwestycjami. 

Powyższe oznacza, głęboką zmianę na rynku- która dostrzeże i odczuje przeciętny inwestor dopiero za kilka miesięcy lub nawet lat. Im szybciej ją zrozumiemy i zaadaptujemy nasze działanie-tym więcej zyskamy- szczególnie w obecnym okresie prosperity na giełdzie (za wyjątkiem zamieszania wokół OFE).

 Co nas czeka ?

Wedle listy sporządzonej na bazie tabeli krajowych funduszy inwestycyjnych na serwisie finanse.wp.pl, mamy około 600 różnych tej klasy instrumentów.

Zdjęcie hamulców z polityki kapitałowej którą kierowały się dotychczas OFE, oznacza że kapitał akcyjny - zarządzany jak dotąd z duża ostrożnością, inwestowany w firmy najstabilniejsze, może zacząć zmieniać cele inwestycyjne w poszukiwaniu ponad przeciętnych zysków.

OFE w nowej odsłonie, aby utrzymać się na runku będą musiały walczyć z agresywnie inwestującymi funduszami - i pokazać w krótkim terminie że potrafią być lepsze!
.. to jedno podejście

Innym, jest pokazanie swoim uczestnikom, iż pomimo zdjęcia ograniczeń, OFE nadal jako priorytet stawiając sobie minimalizację ryzyka straty, stad nadal możliwie mało ryzykowna, np: bazująca w dużej mierze na dywidendach strategia inwestycyjna..
.. to drugie wyjście.

Co jest dobre w tym wszystkim ?

Dobre i pozytywne jest to że zupełnie przez przypadek rząd zmusił uczestników rynku do bardziej zaciętej walki rynkowej i bardziej efektywnych inwestycji.
Jednocześnie- może nawet uzyskany zostanie efekt większego i bardzo pozytywnego wpływu na giełdę w Warszawie w wyniku synergii tych czynników.

Całość wynika z prostej logiki rynkowej.
OFE- zostały wrzucone w nową rzeczywistość rynkowa z otwartymi benchmarkami inwestycyjnymi, oraz jedna ogromną przewagą nad pozostałymi TFI - stałym- wynikającym ze zobowiązań ubezpieczeniowych dopływem gotówki.

W interesie OFE, będzie kampania zachęcająca do pozostawienia w nich swoich funduszy- wiec kontr kampania do wersji rządowej.
Jako że obie kampanie będą toczyły się w tym samym czasie , skorzystać na tym fakcie powinien rynek reklamowy.

Jako że OFE, aby zachęcić będą musiały w krótkim czasie pokazać wzrosty notowań, w krótkim czasie powinno się zrobić dość gorąco na giełdzie w związku ze zwiększonym zainteresowaniem najbardziej płynnymi, i potencjalnie najbardziej zyskownymi akcjami firm.

Całość tego zamieszania długoterminowo powinna pozytywnie wpłynąć na GPW, płynność obrotu i wolumen transakcji- szczególnie na indeksach małych i średnich spółek z uwagi na największy potencjał na zysk.

Co jest słabe i wybitnie marne ?

Cała sytuacja napędza zyski tylko i wyłącznie firmom i małemu, zamkniętemu światkowi wielkiej finansjery i rządu- bo w tym układzie porostu nikt nie traci .. oprócz ubezpieczonych..

Jeśli spojrzeć logicznie na obecną sytuację i to co , który z członków rynku zyskuje otrzymamy poniższe zestawienie:

Rząd: zyska krótkoterminowo an obniżeniu długu publicznego i obniżeniu kosztów jego obsługi, zyska na przeniesieniu dużej ilości oszczędności polaków zgromadzonych w OFE- do ZUS, więc zmniejszy krótkoterminowo deficyt budżetowy konieczny do jego finansowania

OFE: zyskają możliwość inwestycji w akcje, praktycznie bez limitów, jednocześnie utrzymując przewagę na rynkowa konkurencją (TFI) w postaci stałego dopływu co miesiąc- środków na swoje rachunki.
Stąd też prowizję od zarządzania i potencjalne zyski do podziału w ramach OFE powinny się zwiększyć.

GPW, zyska na fakcie zwiększonego wolumenu obrotów (prowizje od zleceń) , zyska na prestiżu i głośności medialnej- więcej rachunków maklerskich i więcej zleceń.

a społeczeństwo ?
... no cóż ...

Ze smutnym poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...