środa, 4 września 2013

OFE: zmiana której nie będzie, pieniądze których nie zobaczymy

Dobrze, Źle... OFE 

Szanowni, 

Dziś rząd ogłosił zmiany do OFE i finalne podejście jakie w tym przypadku przyjmie. 
Wiele portali zapewne jeszcze opisze całą sytuację, zaś wielu ekspertów się na ten temat wypowie. 
Jeśli ktokolwiek będzie chciał przeczytać zdanie dla mas- zapraszam ..  gdzie indziej. 

Jeśli nie- zapraszam poniżej.. 

The Greater good! 

Zazwyczaj właśnie tym, możni świata motywują zmiany dotyczące mas ludzkich. 
Każda wojna, jest komunikowana jako walka o lepsze jutro, każde poświecenie jako nobilitująca ofiara na ołtarzu WIĘKSZEGO DOBRA.
... większość bestialstw ( nie ma co wymieniać- katalog jest długi) - również jest komunikowanie jako ofiara konieczna - dla większego dobra. 

Ofiarą, która ma dziś miejsce - wbrew pozorom nie jest "przeniesienie" obligacji czy bonów skarbu Państwa na powrót z OFE - do ZUS. To jedynie kreatywna księgowość i ewentualna strata na odsetkach która OFE powinny mieć zrekompensowane. 

Ofiarą, nie jest również statystyczny emeryt (przynajmniej nie przez kolejne 5 lat) gdyż ten będzie otrzymywał swoja emeryturę płaconą przez młodych, pracujących na rynku, we wzrostowej gospodarce i przy pewnej nadziej- również rosnących pensjach. 

Ofiarą, nie będą również OFE, które zgodnie z elementarnym tytułem własności nabytych aktywów, będą mogły upomnieć się o należny im procent. Ponadto, wedle rządowej deklaracji zniesione zostaną im benchmarki hamujące inwestycje akcyjne dotychczas - co powinno wpłynąć na wzrost ich zysków i może delikatne rozruszanie inwestycji na giełdzie (delikatne gdyż te 2,95% przeznaczane do OFE jest bardziej żartem nie realną gotówką) 

Kto jest mordercą, a kto ofiara ?

Pamiętając o prostym fakcie, mówiącym iż obecni emeryci żyją z obecnych wpływów (nie z zainwestowanych pieniędzy) , zaś wpływów jest więcej i wartość rośnie gdy gospodarka dobrze się ma - ucierpią ci, którzy przejdą na emeryturę gdy dotknie nas już nadchodząca katastrofa demograficzna. 

Paradoksalnie- to ci, którzy dziś tworzą dobrobyt, najciężej pracują, przelewając owoce swojej pracy na bieżące emerytury.
Oni, i pokolenie po nich, gdy będzie przechodziło na emeryturę - będą mogli liczyć tylko i wyłącznie na siebie. 
Będą zmuszeni, finansować się sami. 

Nadchodzi czas prywatnych funduszy inwestycyjnych i prywatnych grup inwestycyjnych.
Nadchodzi czas wielkich zmian w myśleniu dwóch pokoleń przyszłych emerytów, którzy dziś zostali postawieni pod ścianą .. a czas - naciśnie na spust!


Pif-Paf  z pełnym poważaniem dla Szanownych :)

Michał Sankowski 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...