sobota, 2 listopada 2013

Ponad 15,4% zysku w 3 miesiące od powstania - tak działa hossa

... pytanie jak długo jeszcze będziemy szli ku północy ?


Witam Szanownych,

Dziś kolejna aktualizacja stanu portfela wirtualnego- podkreślam portfela Agresywnego ( posiadaczy słabszych nerwów uprzejmie uprasza się o nie próbowanie tego w domu !).

Zaczynam obawiać się o zbyt wygórowane wyceny firm które są w jego składzie - gdyż wzrosty jakie na nich zaobserwowałem są już spore, i co najważniejsze są maksimami wieloletnimi wartości ich kursu akcji.

Z drugiej strony, nie mamy jeszcze masowego runu na zakładania rachunków maklerskich (przynajmniej nie było go widać w pierwszej połowie 2013 roku, na dane za druga połowę musimy poczekać do stycznia).

Z trzeciej strony, niebawem - w ciągu jak sądzę najbliższych 2-3 tygodni zakończą się "konsultacje społeczne" odnośnie OFE, podczas których obecnie dochodzi do masowej krytyki propozycji rządowych zarówno przez niezależnych ekonomistów, bloggerów,  ale również przez organizacje Funduszy Inwestycyjnych , ZUS, czy nawet KNF.
Cały problem z tą reforma polega na tym że została ona wpisana już do projektu budżetu który ma być głosowany i zatwierdzany w listopadzie.
Jeśli reforma nie przejdzie- w głównej mierze- jeśli nie przejdzie umorzenie połowy środków zgromadzonych w OFE, będzie to oznaczało natychmiastową konieczność podniesienia podatków.
to znów- może wyrządzić krótkoterminowo gorsze postrzeganie Polski na rynkach międzynarodowych i odwrót kapitału zagranicznego który jest głównym prowodyrem dla obecnej hossy...

Taaaak - Listopad będzie bardzo ciekawym miesiącem. 

Wracając do kwestii wirtualnego portfela.
Oto jak prezentuje się jego skład na dziś oraz przyrosty procentowe.


Generalny obraz jest pozytywny.
Deleoperka idzie dobrze i mam wrażenie że ze względu na rekomendacje wchodzącą od nowego roku (nakaz wkładu własnego - i ban dla kredytów na 100%) , ludzie kupią dziś. Oznacza to że za tak 3 jak i 4 kwartał powinny być dobre- a w przyszłym roku posucha.
warto wiec będzie sprzedać około grudnia.

Informatyka- mam wrażenie że nie tylko spółka ale cała branża jest jeszcze nisko wyceniana wiec jest pewna szansa.

Niemniej- zaczyna robić się dość gorąco i coraz dalej od fundamentów. 
Co przyniesie przyszłość? 

Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 

PS: Czytelniku, jeśli uważasz że ten wpis jest wartościowy- poleć go znajomym, powiedz o nim na facebooku. Dziękuję.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...