niedziela, 5 stycznia 2014

Oświetlenie i dekoracja - pod tym samym kierownictwem - inwestycyjny strzał na 2014?

... Decora i Lena, jako odpowiedź na pytanie w co inwestować w tym roku.

Szanowni,

Wszyscy wiele słyszymy na temat wzrastającego popytu na rynku nieruchomości - masowych zakupach mieszkan i to w wiekszości w celu najmu.
wiekszość tych mieszkań będzie nalezało wyposażyć - stąd kierunkek pod materiały wyposażeniowe i wykończeniowe wydaje sie być zasadnym.

Wybrałem dwie spółki reprezentujące ten segment - i to dwie szczególne.
ich unikalność wynika z posiadania tego samego, głównego, pojedynczego akcjonariusza w postaci Pana Włodzimierza Lesińskiego.

... ale to nie jedyny powód.

Obie spółki pokazuja poprawę wyników kwartał do kwartału, lub / i wzrost zyskow.
Obie spółki mają silne fundamenty i dobrą relacje długu do zysku.
W obu przypadkach mamy również szansę na dobre, silne, wzrostowe wyniki roczne - ogłaszane w pierwszym kwartale roku.

Obie wypłacają dywidendę i maja długą historię jej wypłaty.
Obie - obecnie są wyceniane z dyskontem w stosunku do 3 letnich szczytów, i tym bardziej do 5 letnich (pik z 2007 roku).

Obie - w mojej opinii stanową ciekawą propozycję inwestycyjna na najbliższy czas.
przyjżyjmy sie więc nim w bliższych szczegółach.

Lena

Wedle obecnego wykresu i obecnych szczytów na poziomie 4,77 zł - walor ma szanse wzrostu o okolo 9,8% z obecnych 4,35 zł.
Biorac pod uwagę jednak równeiz rekomendację IDM (choc nie zwykłem takowym ufać - chodzi o pokazanie potencjału) - a rekomendacja mowi o 5 zł, mamy blisko 15% potencjału do wzrostu.

Co ważne - moim osobistym zdaniem wiekszość tego wzrostu dokona się w pierwszym kwartale, pod wyniki roczne prezentowane przez firmę. .. ale o tym za moment.

W akcjonariacie jest fund - a dokładniej ING, a co cieszy jeszcze bardziej to fakt że ponad 59% głosów w swoim ręku skupia Pan Włodzimierz Lesiński który pełni funkcję Prezesa Zarządu.
Oba fakty bardzo pozytywnie nastrajaja mnie jako inwestora do zaufania że kierownictwo nie bedzie chciało działac na szkodę spólki- a wręcz przeciwnie, bedzie chciało i dążyło by ją rozwijać gdyż jest to w jego najlepszym interesie.

Firma ma długa - choć przerywana hisotrię dywidendową. Niemniej, przez ostatnie trzy lata wypłacają ją stabilnie i nawet na naprawde przyzwoitych poziomach - a co nawet ważniejsze, z roku na rok rosnących poziomach!

W wynikach finansowych mamy połna pół.
Mamy przychody ze sprzedaży które w porównaniu okresu po 3 kwartałach 2013 do 2012 odnotowały spadek w wysokości 4,9%
Jednoczesnie mamy rosnący zysk o ponad 9% w tymm samym okresie.
Jednoczesnie również mamy wzrost zysku na akcję o ponad 13% ...
W mojej osobiste ocenie powyższe oznacza - szanse na dobry roczy wynik w kategorii zysku i jesli podciągna sprzedażą w 4 kwartale- równiez w kategorii przychodów ze sprzedaży.
Zobowiązania długoterminowe zmniejszyły sie o ponad 24%
zobowiazania krótkoterminowe o ponad 16,7%
Jest ryzyko ... dlatego moja ocena to 4+  :)

Jednakże pomimo ryzyka niniejszym dodaję Lenę do portfela Ginder agresywny z kwota inwestycji jak w pozostałych przypadkach: 5 tys. 

Decora

Młodsza Siostra Leny - patrzac na kierownictwo Firmy.
Ostatnie zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej pakazuja ściaganie ludzi z Leny na kluczowe stanowiska do Decory - członków zarządu. Łącznikiem wydaje się być prezes Rady Nadzorczej ..Pan Włodzimierz Lesiński.

Jako mlodsza spółka i jeszcze w turbulencjach - nie uświadczymy w niej piękne wspaniałych wzrostów rok do roku - czy kwartał 2013 do odpowiednika 2012.. przynajmniej nie zawsze.
Uświadczymy nawet stratę w 2 kwartale 2012 roku - i ten jeden element eliminuje firme z mojej listy zakupowej na obecna chwilę.

Niemniej ...
spółka odnotowuje wzrastające kazdego kwartalu - w porównaniu z poprzednim w 2013 - zyski.
Spółka wypłacała dywidendę - ma wieloletnia historię
Spółka zwiększa ponadto zysk na akcję- w ostatnim zmierzonym kwartale był 2 krotnie wyższy niż w 2Q 2013.

Sama wycena akcji spólki, na dziś to 12,25 zł  i w odniesieniu do ostatnich rekomendacji analityków (13,1 zł) daje potencjał wzrostu na 6,9%
Jesli zaś wexmiemy 1 roczne maksima otrzymamy potencjal wzrostu do 13,44 zł co daje ponad 9,7%
Ciekawe że 5 letnie maksima były kiedys na poziomie ponad 24 zł .. ale to dość zamierzchła historia i rok 2007 - to na inna opowieśc :)

Podsumowując, w mojej osobistej ocenie - spółka bardzo ciekawa i dla bardziej ryzykownych inwestycji- zdatna.
Ja jednak - z uwagi na słaby 2 kwartał 2012 roku i minusy jakie tam zobaczylismy oraz zasady inwestycyjne jakimi sie kieruję, chce poczekac do ogłoszeniu raportu rocznego - i wtedy wrócić do tematu z większą pewnościa odnosnie utrzymania trendu wzrostowego na zyskach i wielkości sprzedaży.

Jesli team z Leny - zadziała tu podobnie jak w spółce maciezystej, możemy być naprawdę zadowoleni z tego co przyniesie przyszłosc :)
Czas jednak pokaże- na spokojnie i z rozwagą.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...