niedziela, 19 stycznia 2014

Rekord!!! ... w liczbie przestępstw finansowych w roku 2013

... oraz ciekawa zależność w stosunku do GPW.


Szanowni

Rok 2013 okazał się rokiem rekordowym, pod kątem wartości wymierzonych przez KNF Kar finansowych.
Statystyka o tyle ciekawa, iż żadne z poprzednich lat, licząc od 2007 roku nie osiągnęło takiego pułapu. Ponadto, należy zauważyć iż ilość orzeczonych kar - wcale nie była najwyższa.

Jak powyższe ma się do WIG?

Źródło:obliczenia własne na podstawie danych KNF i WIG

Źródło:obliczenia własne na podstawie danych KNF i WIG


Z powyższych Wykresów możemy wysnuć dwa wnioski.
Pierwszym jest fakt iż korelacja :liczba postępowań zakończonych karą vs WIG wynosi-0,68 , czyli jest korelacją odwrotną i dość słabą.
W przypadku wartości kar, główna rzeczą która zastanawia jest wysokość ostatniej - ponad 22 mln zł sumarycznie w 2013 roku bije wszelkie rekordy.

Powyższe może wieść do konkluzji nasilonych działań organów kontroli (KNF) w poszukiwaniu dodatkowych przychodów dla skarbu Państwa - i jednocześnie licznych przypadków niezgodności z prawem wśród uczestników rynku finansowego.

Jeśli to jest prawdą, inwestorzy w finalnym rozrachunku powinni jedynie zyskać, ze względu na poprawę warunków inwestycyjnych, poprawę regulacji i większą transparentność w przepisach.
Jasne warunki - zwykle sprzyjają zwiększeniu zainteresowania rynkiem.

Z drugiej strony, jeśli regulacji i szczegółowość kontroli KNF będzie przesadna, możemy liczyć się z obniżeniem aktywności uczestników rynku finansowego.

Najciekawsze w tej całej układance są wchodzące obecnie przepisy dotyczące OFE - szczególnie zakazu reklamy i jak donoszą media - wątpliwości co do wykładni tego przepisu i określenia co reklamą jest a co nie.

Rok 2014, właśnie ze względu na bajońskie kary za naruszenie wchodzących przepisów może być bardzo obfitującym w dodatkowe wpływy do budżetu.. ciekawe jakim piętnem odbiją się ona na transakcjach i płynności na GPW!

Z poważaniem dla Szanownych

Michał SankowskiBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...