poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Luzowanie ilościowe EBC - suma wniosków i opinii

Szanowni,

Ważne abyśmy zdali sobie sprawę iż dzieje się faktycznie coś wielkiego - w finansach europejskich oraz że Polska - nie koniecznie będzie do tego działa zaproszona (o czym się nie mówi).

Otóż, w marcu przyszła pora na uruchomienie luzowania ilościowego w wykonaniu EBC.
Skutki tych działań będą miały potencjalnie ogromny wpływ na giełdy - choć przypuszczalnie mniejszy na inflacje i same go spodarki (choć ta ropa.... hym).. ale do tego dojdę.

Artykuł jaki zebrałem będzie całościowo długi.
Składa się ze znanych faktów i asocjacji jakie zebrałem lub do jakich doszedłem sam.
Aby ułatwić się zapoznanie z jego tezami, napisałem go w formie punktowego podsumowania.

Podsumowanie w punktach

Definicja: za money.pl ..
Program QE, który wdraża EBC polegać będzie na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek i skupowaniu obligacji rządowych; ten zastrzyk płynności powinien sprawić, że łatwiej dostępne staną się kredyty, a rządy będą mogły przeznaczyć fundusze na inwestycje. Docelowo QE ma nie tylko pobudzić rozwój gospodarczy, ale też uchronić strefę euro przed deflacją.

W grę wchodzi 60 mld Euro miesięcznie aż do września 2016 roku.

1.EBC uruchomił program skupu obligacji skarbowych (85% nakładów) obligacji zabezpieczonych kredytami i listów zastawnych euro banków.

2. Każdy z krajów wchodzących w skład tych które zostały objęte programem, jest członkiem EU (oprócz Grecji której tu rola jest wyjaśniana), i każdy z nich będzie czerpał korzyści z odsetek z zysków EBC od wykupionych papierów wartościowych, zgodnie z partycypacją w  EU.
Oblicza się to na podstawie ilości ludności i PKB

3. Każdy z krajów może sprzedaż do EBC do lekko ponad 30% swoich długów (w postaci obligacji) po cenie i przy rentowności wyznaczanych obecnie przez rynek.

4. W konsekwencji powyższego, cena jednostkowa obligacji Państw EU, idzie w górę- zaś zyski z nich (rentowność odnoszona do ceny zakupu) - w dół.

5. W najlepszej więc sytuacji będą znajdowały się kraje które mogą sprzedaż swój dług przy mikro oprocentowaniu (Francja, Niemcy - poniżej 0,6% w skali roku) zaś będą otrzymywały zyski z oprocentowania od EBC, od innych państw które za swoje obligacje muszą płacić drożej wierzycielom.
Aby dać wam lepszy obraz całości:
EBC ma wydrukować ponad 1 bln euro. Obligacje greckie 10-letnie płacą 9,86% rocznie, polskie: 2,019%, niemieckie: 0,386%, francuskie: 0,587%.

6. Mamy więc do czynienia ze swoistym- europejskim, masowym, rolowaniem długów z głównymi jego beneficjentami po stronie największych gospodarek Europy które po prostu uzależnią od siebie ekonomicznie- resztę. Będą przecież miał w ręku 30-33% ich narodowego zadłużenia poprzez EBC i wystarczy że wpłyną nań - o podwyższenie oprocentowania .. i pozamiatane.

7. Wiele Państw, może nie być w pełni tego świadome i widząc tani pieniądz na rynku oraz możliwość taniego zrolowania ogromnej cześć długu- sprzeda swój dług właśnie do EBC i będzie zadłużało się dalej - miast iść w kierunku reform i cięć. Polityka ta, uruchomi innymi słowy dalsze wydatki ponad miarę (ostatnio modne była czołgi i rakiety..)

8. Ciekawym jest fakt iż wiele banków również będzie mogło sprzedać do EBC swoje długi- z praktycznie minimalnym a właściwie bez ryzyka. Powinny wiec uruchomić szerszą akcje kredytową ale .. od 2008 roku próbowane są różne sposoby (podobne do obecnego - tańszy kredy międzybankowy) i żaden niestety nie odniósł oczekiwanego efektu.
Fakt jest jednak pewny iż sektor bankowy Niemiec i Francji, może również i Włoch będzie mógł za 2015 rok poszczycić się bardzo dobrymi wynikami (restrukturyzacja zadłużenia z niższymi kosztami, wypchniecie najbardziej ryzykownych narzędzi do EBC) .
Powinno się to więc przełożyć na ich wyniki finansowe i zyski.

9. Całościowo jednak, w wyniku zmian jakich jesteśmy świadkami - doświadczymy wzrostu inflacji, wzrostu cen - szczególnie Paliw (co już widzimy) i generalnego strzału w kolano społeczeństwa.

Cytat:

Średnia inflacja będzie wynosić 0 proc. w 2015, ale wzrośnie do 1,5 proc. w 2016 i 1,8 proc. w 2017 roku" - prognozował szef EBC

10. W niedługim czasie dzięki EBC na rachunkach Państw i banków (szczególnie- wybranych Państw) pojawi się duża ilość pieniędzy poszukujących właściwego miejsca do inwestycji.
W którym kierunku ruszy ów kapitał- na ta chwilę trudno powiedzieć, niemniej jest szansa iż jego cześć wyląduje na GPW.

11. Jednocześnie, duży napływ kapitału w euro strefie to realna szansa na długoterminowe umocnienie się złotówki do Euro - więc możliwie i paradoksalnie- tańsza obsługa kredytów walutowych (przynajmniej tych w Euro). Fakt ten ma naturalnie negatywne konsekwencje dla eksporterów...

12. Jeśli bazować by na zachowaniu banków w poprzednich latach prób pobudzania ich do działania - od 2008 roku, trudno jest oczekiwać odmiennej reakcji i teraz. Wynika to z faktu trudności odnośnie miejsca i rodzaju kolejnej decyzji dot. inwestycji (gdzie ulokować kapitał).

Według starego porzekadła można konia doprowadzić do wodopoju, ale nie można zmusić, aby pił.


Jeden z bloggerów dość zgrabnie ujął całość mechanizmu w następujących słowach:  
 „Luzowanie” przekonuje instytucje finansowe, że warto wspierać rządy, udzielać im pomocy. Banki czują się bezpiecznie. Zagrożone niewypłacalnością papiery wartościowe spokojnie „pracują”. Skupowanie obligacji rządowych upewnia także ich emitentów, że nic im nie grozi. Po co reformy.
Po co oszczędności. Hulaj dusza, piekła nie ma. W razie czego: więcej farby i kabarecik leci dalej.


13. Ryzyko i to spore, w obszar którego obecnie wchodzimy to powielenia japońskiego wzorca który trwa(ł?) od niemal 20 ostatnich lat, a któremu towarzyszyły kolejne transze "luzowania" i pobudzenia inflacji - przy jednoczesnym stabilnie spadającym lub zastraszająco zerowym wzroście PKB r/r.

Kolejny trafny blogowy cytat: 

Tu mechanizm jest prosty. Kiedy rządy bankrutów będą dostawać łatwe pieniądze, to nie zechcą walczyć z systemem finansowo-kredytowym, czy w jakikolwiek inny sposób naprawiać gospodarkę. W przypadku ucięcia tego procederu, kraje powrócą na ścieżkę bankructwa.
Cały czas należy mieć na uwadze fakt, że EBC nie sponsoruje bankrutów, tylko w ramach wykupu obligacji pożycza pieniądze, które należy w przyszłości oddać.
14. Z zapowiedzi EBC wynika iż program ma się zakończyć zgodnie z obecną transzą we wrześniu 2016. Mamy więc 1,5 roku przelotów taniej gotówki nad głowami i czasu w którym trzeba będzie podjąć decyzję - że EB nie powinien uruchomić "Luzowania II"
Właściwie czemu miałby tego nie robić..? Im większe luzowanie- tym więcej odsetek dla finalnych beneficjentów. 
15. W całym tym tyglu interesów, lekko z boku znajduje się nasza rodzima GPW - która ożywa praktycznie li tylko jak zobaczy inwestycje w euro i dolarze wpływające z zagranicy na nasz piękny  rynek. 
USA, zostali od EBC prezent w postaci osłabienia europejskiej waluty do dolara - mogą kupować produkty starego kontynentu, jak i dotować właściwie działania- taniej (wystarczy dolara zamienić na euro) . 
... Zastanawia mnie - czy w takim układzie GPW ucieszy sie z kapitału czy trzeba ebdzie wszelakie inwestycje przenieść na Dax-a ? 
hym.. Co sądzicie? 
Z poważaniem dla Szanownych 
Michał Sankowski Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...