czwartek, 10 października 2013

OFE - propozycja rządu

... czyli krótki film o ZABIJANIU wolnego rynku i kapitału emerytalnego.


Szanowni,

Mój dzisiejszy wpis będzie krótki - strzelanie do skazańca (my wszyscy - 38 mln ludzi)  powinno się wykonywać krótką serią z automatu, nie zaś torturować referatami o nieskończonej długości. 

Rząd polski, najlepszy ze wszystkich obecnie nam panujących ogłosił i opublikował właśnie dziś, projekt ustawy dotyczący zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych - hasłowo: zmian w OFE.

To co jest zawarte w tym projekcie - z braku lepszych słów - PRZERAŻA !!!!

Tak więc Rząd proponuje :

 1. Na początek - zniesienie obowiązkowości OFE  i skupienie całej obowiązkowości na ZUS-ie 
 2. Jako że OFE nie są już obowiązkowe (projekt)- obniżenie składki do nich przelewanej (więcej pieniędzy idzie do ZUS) 
 3. Aby dodatkowo zdezaktywować OFE do walki o klienta - rząd chce wprowadzić ZAKAZ REKLAMY dla Towarzystw ubezpieczeniowych - oznacza to większą szanse na pozostanie w ZUS Polaków, ale również zagrywkę zupełnie nie rynkową - podczas gdy możliwa będzie reklama ministerstwa, rządu, ZUS-u (oczywiście z naszych podatków) - nakłaniająca do ZUS
 4. Aby dodatkowo uprzykrzyć życie OFE - rząd przewiduje zmniejszenie składek za zarządzanie
  ( mniejsze potencjalne zyski i mniejsze nakłady na reklamę - w efekcie mniejsza konkurencja w walce o ubezpieczonego, gorsze wynagrodzenia dla specjalistów od zarządzania i efektywnie słabsze wyniki jako ryzyko- swoista, samospełniająca się przepowiednia) 
 5. Dodatkowo, rząd nakłada szereg regulacji na OFE - kosztownych do wprowadzenia i utrzymania przy zmniejszającej się bazie klientów i prowizji z ich obsługi 
  1. Miedzy innymi jest to regulacja mówiącą o konieczności informowania ubezpieczonego o ryzyku podejmowanym w związku z inwestycjami w wybrany wehikuł (lokata, fundusz, akcje itp...)
  2. Oczywiście nie ma zapisu o takim samym obowiązku po stronie ZUS... no ba- po co!
 6. Dodatkowo Rząd proponuje przekazanie na 10 lat przed Emeryturą- pieniędzy z OFE do ZUS - co roku jedna dziesiątą kapitału - na sztywno, bez względu na hossę, bessę, rosnący czy spadający rynek- zero elastyczności. 
Szanowni, pisałem uprzednio o OFE i ZUS i widziałem cień - szansę nadziei w tym że OFE będą miały przynajmniej szanse się przeistoczyć w bardziej agresywne fundusze i zareklamować się walcząc o ubezpieczonych.
Zyskałby na tym rynek - bo świadomi zostaliby w OFE, a ci szukający spokoju i bezpieczeństwa (na ile to złudne obietnice) - poszliby do ZUS. 
Źle - ale to mniejsze zło.

Dziś rząd mówi nie tylko że zabierze pieniądze polaków ulokowane w OFE (co konstytucjonaliści już określili mianem łamania prawa własności - gdyż umowa z OFE jest zawarta przez osoby fizyczne na zarządzanie powierzonym kapitałem ). 
Dziś rząd mówi że zabiera pieniądze, i zakazuje wszystkim by mówili cokolwiek przeciw temu działaniu. 

To Cenzura w czystej formie i postaci - i jeśli zostanie uchwalona- to będzie w majestacie prawa.
To ograniczenie wolności wypowiedzi - ze szkodą dla społeczeństwa. 

Bardzo jestem ciekaw, jak całość tego projektu będzie przechodziła przez Parlament - i kto, po imieniu i Nazwisku - będzie głosował za a kto przeciw. 

Zamierzam bardzo dokładnie śledzić tych posłów i posłanki oraz Senatorów.
Mam nadzieje że głosowanie nie będzie utajnione by Polacy dowiedzieli sie kto jest dokładnie odpowiedzialny za zagarnięcie ich oszczędności. 

Z wykrzywionymi w geście obrzydzenia ustami(odnośnie proj. ustawy) .. i niezmiennym poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...