środa, 23 października 2013

Quercus TFI - fundusz, spółka, stabilny partner ...

... wart uwagi a może nawet inwestycji ? Pogłębiona analiza.


Szanowni,

Zaczyna się okres wyników za trzeci kwartał.
Spółki, które sprawdzały się w poprzednich dwóch- i sprawdzą się również teraz, mają ogromna szansę na zamknięcie całego roku na wyższych poziomach zysków, sprzedaży, przychodów za cały rok 2013.

Co więcej, jeśli wynik roczny będzie dobry - dowiemy się tego około lutego- marca 2014, co daje kilkomiesięczną szanse na dobre zakupy inwestycyjne.
Szansę którą możemy wykorzystać dziś- jeszcze przed corocznym rajdem Św. Mikołaja, lub tez w styczniu, po wyprzedażach akcji przez fundusze realizujące zyski na koniec roku.

Dziś chciałbym podzielić się z wami spółką .. niezwykłą!

Quercus TFI, jest spółka giełdową-i możemy go kupić, jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych, i jednocześnie jest spółką dla wybranych gdyż ze względu na napływ kapitałów do swoich głównych funduszy akcyjnych zaczął blokować dalszy ich napływ -pozostawiając jednostki uczestnictwa szczęśliwcom.

Co więc jest ciekawego w Quercus TFI? 

Przychody ze sprzedaży, od 3 kwartałów rosną, i w porównaniu z 3 kwartałem 2012 są wręcz ponad 2,5 krotnie większe!
Zysk brutto podobnie, jest w 3 kwartale wręcz rekordowy.

Od strony samego wykresu i obecnych cen akcji - cóż- jesteśmy na 5-cio letnich maksimach i najwyraźniej do szczytu jeszcze daleko gdyż wykres nie wykazuje chęci do zatrzymania.
Jakby wręcz mówił że obecne okolice 7 zł to jedynie jeden z kroków na drodze do...  no właśnie- dokąd ? :)

Odnośnie dywidend.. występują.
Nie są sowite, nie są nawet blisko średniej giełdowej (około 4% na akcję), bo wynoszą jedynie około 2,48% (ostatnia) ale ...
Są wypłacane stabilnie od 3 lat.
Są wypłacane stabilnie około czerwca - każdego roku.

Akcjonariat spółki napawa pozytywna energią. Prezes Zarządu ma ponad 33% udziałów i aktywnie udziela się w życiu spółki, aktywnie osobiście inwestuje, i niezmiennie trzyma rękę na pulsie.
Posiadając tyle udziałów, żywotnie również zależy mu na podwyższaniu zyskowności spółki.

Wycena...
i tu pojawia się problem.
Jako że firma jest dość czysta firmą usługi, z minimalnym udziałem kapitału trwałego, trudno mówić o wysokiej wartości księgowej. (wiem że niektórzy się z tym nie zgodzą- cóż- takie mam podejście)
Kwartalna wartość księgowa na akcje waha się w przedziale 0,3-0,45 zł  co jak na akcje wycenianą na 7,27 zł - wiele nie jest.
Zysk brutto na akcję jest jeszcze niższy- jedynie między 5 a 9 groszy na akcję.
Z powyższego wynika że wartość spółki nie jest generowana na bazie coraz większych zysków, czy budowanej wartości księgowej- ale na bazie przychodów które tak naprawdę sa niczym wiecej jak stabilnymi wpływami od depozytariuszy- inwestorów.
Zwiększają się i są rekordowe z uwagi na koniunkturę.

Pośrednio oczywiście wpływają dodatnio na zyski i wartość spółki- niemniej musimy pamiętać że w każdej chwili, jednostki funduszy mogą być umorzone przez użytkowników, a tym samym bilans sprzedaży spółki- spadnie.

Jak więc na to spojrzeć- co zrobić z tak niesamowitą i jednocześnie unikalna spółką ?

Jeśli ktoś wierzy - podkreślam, wierzy, że giełda będzie jeszcze rosła, że koniunktura dopisuje, że ludzie masowo rusza do kupowania akcji- ten fundusz jest inwestycja dla niego.

Jeśli ktoś, patrząc na giełdę, i na te spółkę, widzi perspektywę krótkoterminową, szybka inwestycja, szybki strzał - na krótko, na chwilę a potem odskok na z góry upatrzoną pozycję w z góry określonym zysku.

Jeśli ktoś postrzega sprawę długoterminowo, i wierzy w wartość tej spółki- powiem jedynie, że upłynnienie kapitału, a raczej utratę przezeń wartości w czasie bessy jest o wiele szybsza niż strata wartości drób trwałych w ramach wyceny spółki.
Wnioski wyciągnijcie sami.

W mojej osobistej ocenie, zgodnie z kluczem który przyjąłem i którego się trzymam - spółka jest poza moim zasięgiem i polem zainteresowania.
Niemniej, ma bardzo wiele pozytywnych stron i może zainteresować.

Ciekaw jestem waszego zdania i opinii.
Co sądzicie o Quercus TFI?

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...