niedziela, 27 października 2013

Milion zł ! ... w portfelu - przegląd najbardziej agresywnych portfeli inwestycyjnych

.. i najodważniejszych zarządzających!


Szanowni,

Serwis Analizy.pl oraz TVN CNBC prowadzą wspólnie akcję o tytule "Milion w portfelu"
W ramach tej akcji zapraszają do zainwestowania wirtualnego miliona złotych, ekspertów finansowych, prezesów Towarzystw Inwestycyjnych, osoby realnie zarządzające portfelami.

Jest to niesamowita lekcja strategii inwestycyjnych i realnych wyników działań.
Tendencja jaką ostatnio można zaobserwować wśród zarządzających - to coraz większe nastawienie na rynek akcji.

Regularnie obserwuję zmiany portfeli w ramach tej akcji i przeglądam również konkretne spółki na jakie stawiają zarządzający- nie raz, odnajdując wśród nich również moje własne rekomendacje (co cieszy :)  )

Dziś chciałbym wam zaprezentować 2 wybrane portfele - z tych najbardziej obecnie agresywnych, oraz  listę spółek które zostały do nich wybrane.
Przejdę krótko również po ich wynikach i postaram się wyłonić te- najciekawsze, które również moim zdaniem są warte uwagi zgodnie z przyjętą strategią.

A zatem- do dzieła:

Pani Sylwia Jaświewicz:

link do portfela: http://www.analizy.pl/fundusze/milion-w-portfelu/portfel-uczestnika/U3lsd2lhX19KYcWba2lld2ljel9fMQ%3D%3D

Pani Sylwia praktycznie od pierwszej odsłony mocno stawia na portfel akcyjny- i ma w konsekwencji jedne z najlepszych wyników, czyli +47% od lutego 2013.
Godne pozazdroszczenia i gratulacji.

Ostatnia zmiana portfela Pani Sylwi, oznacza wprowadzenie lub wzrosty udziału na takich spółkach jak :

Co wybitnie miłe, to znak że klucz jakim się posługuje do wyboru spółek, często nakłada się na ten używany przez zastępcę dyrektora działu analiz i rekomendacji w DM IDM S.A, Pania Sylwię Jaśkiewicz. 

Spośród spółek które Pani Sylwia wybrała do portfela - a który ja nie opisywałem , wiele jest takich które obecnie są w silnym trendzie wzrostowym.
Jednak spośród nich jest również kilka - które jeszcze nie dobiły do swoich 1,2 letnich maksimów - mając więc teoretyczny potencjał historyczny do wzrostów. 
(jeden z elementów mojego klucza doboru) 

Są nimi:
  • JSW : potencja do 2 letnich maksimów na poziomie 66,3%
  • Netia: potencjał do 2 letnich maksimów na poziomie 24,4%
  • PGE: potencjał do 2 letnich maksimów na poziomie 12,5%
Patrząc pod kątem wyników finansowych dla trzech powyższych spółek, zauważamy co następuje :

  • JSW: zarówno w pierwszym jak i drugim kwartale 2013 - w porównaniu do odpowiedników w 2012, zmniejszyło przychody ze sprzedaży, zmniejszyło zysk brutto na akcję (mocno) i zmniejszyło wartość księgową an akcję. 
  • PGE: wprawdzie przychody i zyski w pierwszym kwartale 2013 były niższe niż w porównywalnym- rok temu, ale 2 kwartał 2013 pokazuje już poprawę i zwyżki w obu tych kategoriach, podobnie wartość księgowa - również notuje odbicie. 
  • Netia: w przypadku tej spółki, sytuacja prezentuje się podobnie jak przy JSW.
Patrząc po krótkim powyższym opisie, jeśli miałbym inwestować w którąkolwiek z powyższych - najbliższy byłbym decyzji o PGE. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Pan Adam Dakowicz


Portfel Pana Adama jest jednym z najstarszych w grze - ze startem datowanym na marzec 2011 roku.
Moment, w którym wedle wielu- rodziła się hossa i najlepszy z momentów do kupowania akcji. 

Początkowo Pan Adam dzielił portfel pomiędzy lokaty pieniężne i fundusze rynku pieniężnego - a akcje. 
Obecnie, w ostatniej edycji, zaangażowanie w akcje wzrosło do ponad 88% , zaś całościowy zysk portfela Pana Adama od startu akcji to 57,9%

Podczas ostatniej aktualizacji składu portfela, 18 października 2013 zarządzający dokonał zmian w następujących spółkach : 
  • PKO BP 3% - nowa spółka w portfelu 
  • Kredyt Inkaso +3% - nowa spółka w portfelu (opisywana na http://30-lat-pozniej.blogspot.com )
  • Wikana +3% - nowa spółka w portfelu.
 Gdy spojrzymy na wykresy każdej z tych spółek w odniesieniu do 1 i 2 letnich maksimów, tylko jedna- Wikana, zachowuje historycznie- potencjał wzrostowy, na poziomie 23,7%.
W dalszej kolejności najbliższe jest PKO - jeśli poszerzylibyśmy horyzont czasowy do początków roku 2011, potencjał wzrostu do obecnego kursu wyniósłby 15,13%

Jeśli w dalszej kolejności spojrzymy na finanse raportowanie kwartalnie dla każdej  tych spółek, zobaczymy że Wikana, pod katem przychodów i zysków- niestety spada (kwartał 1i2 2013 do 2012) , Kredyt Incaso - mocno rośnie w obu tych wartościach i zdaje się nie mieć przed sobą żadnych barier, zaś PKO również notuje spadek. 

Biorąc wiec pod uwagę klucz inwestycyjny jaki przyjąłem do analizy- na tym blogu, żadne z wymienionych spółek nie ma cech które pozwalają mi na inwestycję. 

Nie znaczy to oczywiście że Pan Adam, czy ktokolwiek pójdzie w jego ślady- nie zyska. 
Stosujemy różne klucze doboru i różne strategie- ot .. wyjaśnienie zagadki. 

Szanowni, gorąco zachęcam do śledzenia nowych odsłon i edycji Milion w portfelu- to rewelacyjne źródło wiedzy i dokonała forma nauki. 

Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...