niedziela, 3 sierpnia 2014

Milion w portfelu - rozbieżne głosy ... czyli hossa?

Szanowni,

Zgodnie ze zwyczajem na tym blogu śledzę poczynania inwestorów w ramach akcji Milion w Portfelu prowadzonej przez portal Analizy.pl i Tvn BiŚ.

Lipiec i zmiany jakie nastąpiły w portfelach uczestników pokazują jak wiele niepewności jest na rynku.
Opinie, motywujące te zmiany przedstawiają pełen zakres rozbieżności którymi obecnie targany jest rynek inwestycyjny - od kompletnej ucieczki poza GPW na rynki zachodnie, przez zwiększone zainteresowanie metalami szlachetnymi, przez ponowne wejście do inwestycji Chińskich, aż po niezachwiana wiarę w polskie spółki i GPW.

Przyznam że takiego rozstroju inwestycyjnych kiszek jeszcze w programie nie widziałem - a warto pamiętać iż mówimy o profesjonalistach, na co dzień zarządzających naszymi pieniędzmi poprzez fundusze inwestycyjne czy OFE.

Jeśli pokusilibyśmy się o krótką syntezę tych głosów - większość mówi "wychodzimy z akcji i z GPW" i idziemy gdzie indziej .. mniejszość- zostajemy w akcjach na GPW bo są rewelacyjnie wycenione i mają potencjał do zarabiania.

Ciśnie się na myśl analogia z Sz. P. W. Buffetem prawda? ... bądź chciwy gdy rynek się boi - bój się gdy rynek jest chciwy...

Pisałem już wielokrotnie - uważam że przed nami ostatnia faza hossy i faktycznie możemy doświadczyć wzrostów.  Jednak, aby miało to miejsce, na giełdę musi wrócić kapitał - i tu pada główne pytanie - SKĄD?

TFI - jak pokazują ostatnie raporty są skupione na obligacjach - tracą zarówno akcje jak i fundusze mieszane (częściowe inwestycje w akcje).
OFE - dostały napiwek w wysokości około 14% tego co otrzymywały wcześniej na inwestycje - a i tak w 10% mogą wyjść za granicę.
Inwestorzy indywidualni przerażeni niestabilnością geopolityczną stronią od giełdy i jedyne co może ich przekonać to stabilizacja .. i silna kampania reklamowa zachęcająca do inwestowania (do której może dojść)
Inwestorzy zagraniczni - jak pisałem już wcześniej, obecnie kiszą się na GPW z akcjami spółek których kursy pospadały i mimo iż chcą sprzedać - trudno im się będzie pogodzić ze stratą zaś uśrednianie w dół .. nie wydaje się być dla nich najciekawszą z opcji.

W efekcie powyższych zjawisk - indywidualnie jeszcze nie weszli, instytucjonalni stronią od giełdy - zagranica procentowo staje się największą grupą udziałowców na GPW.
Jeśli pominęlibyśmy cykle koniunkturalne - to taka sytuacja oznaczałaby preludium do potężnych wzrostów ... gdyby nie odwrót kapitału z GPW.

Sytuacja nad wyraz ciekawa i warta zapamiętania na przyszłość. Kluczem do jej rozwiązania będzie odpowiedź na jedno podstawowe pytanie - SKĄD PRZYJDZIE KAPITAŁ? 

Wracając do Miliona w portfelu - zobaczmy więc KTO i CO mówił i odsłońmy tajemnice przyszłych zysków :)


Pan Jacek Dekarz reprezentujący RDM Wealth Management : link do portfela
Koncentracja niezmiennie na Azji i funduszach akcyjnych zorientowanych na Azję : Korea, Indie, Indonezja Tajlandia, Singapur, Chiny...
Polska i Europa - zbyt wiele zawirowań i niepewności aby myśleć o inwestycjach, jednocześnie 15% kapitału na depozycie gotówkowym - na wypadek gdyby faktycznie giełdy zaliczyły istotne spadki i wyceny spółek stały się atrakcyjne.

Pan Piotr Grela reprezentujący DiNapoli Expert : link do portfela
Inwestuje zarówno na długi jak i na krótki termin. W mijającej odsłonie dobrze zachowało się zarówno złoto jak i srebro.
Nowe pozycje inwestycyjne to głównie kontrakty na surowce rolne i przemysłowe. Ponadto gra na spadki dla amerykańskim Nasdaq.
Ciekawe jest utrzymanie pozycji na metalach szlachetnych.

Pan Andrzej Kaczorowski reprezentujący Investors TFI : link do portfela
Ponad 50% zysk portfela w okresie 3 lat to istotnie osiągnięcie.
Dostrzegam przesilenie na rynkach akcji - oprócz USA które notują kolejne rekordy - stad stop losy i krótkie inwestycje.

Pani Sylvia Jaśkiewicz reprezentujący DM BOŚ : link do portfela
Ponad 81% zysk całościowo - niemniej ostatnia zmiana przyniosła straty głownie ze względu na spadki Małych i średnich spółek.
Najnowsza zmiana oznacza usunięcie 12 spółek i utrzymanie spółek jak Medial algorythmics, Vindexus.
Giełda polska jest w opinii Pani Sylwii dość mocno wyprzedana i niektóre spółki są już dość atrakcyjnie wyceniane - jednakże czekamy na sygnał (możliwie spadkowy) z USA i zabezpieczamy się przed jego nadejściem.

A waszym zdaniem - co ma szanse na wzrosty? spadki? czy podazanie w trendzie bocznym ? 

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...