sobota, 2 sierpnia 2014

2 mln chętnych na OFE .. i co dalej ?

Szanowni,

Na temat wyboru OFE/ ZUS - piszą wszyscy.
Finalny wynik jaki ogłosił Prezes ZUS jest na razie szacunkową liczbą mówiąca o około 2 mln ludzi - lub mniej (oczekuje się na spłynięcie wszystkich zgłoszeń drogą pocztową)

Powyższa wielkość to około 14% wszystkich spośród 14 mln uprawnionych.
Mało? .. Dużo? 

Do OFE ma trafić dla każdego zadeklarowanego - 86 zł. Jeśli pomnożymy to przez 2 mln osób mówimy o 172 mln zł miesięcznie. Wielkość ta mogła by się wydawać duża .. ale

- dzienna wartość obrotów na GPW ostatnio wyniosła ponad 935 mln złotych
- 10% z posiadanej kwoty OFE mogą inwestować za granicą - i skwapliwie to robią
- w okresie jesiennym OFE będą musiały przekazać do ZUS miedzy 4-5 mld zł na poczet suwaka emerytalnego (kwotę tą już podobno maja uzbieraną)

Jeśli popatrzymy na te zestawienia - 172 mln miesięcznie to dość niewiele.
Główne pytanie jakie się nasuwa to to - czy powyższa kwotą będzie wystarczająca dla wszystkich OFE obecnie istniejących na rynku do przetrwania ? 

Raport Analizy.pl przedstawia stan aktywów w OFE na lipiec 2014 i ich zmianę w stosunku do czerwca.
Dla każdego z OFE - dynamika tej zmiany jest ujemna zaś średnia strata to około -3,48% co w przeliczeniu na gotówkę daje ponad 5 miliardów z miesiąca na miesiąc.

Zestawienie pokazuje również wielkość poszczególnych OFE pod katem kapitału. Ciekaw jestem czy najmniejsi przedstawiciele branży - zwiną się w procesie konsolidacji .. czy niedługo usłyszymy w mediach że OFE Warta, Pekao OFE i OFE Pocztylion przestają istnieć ?

Oto omawiane zestawienie:Pytań jednak jest więcej...
Jestem przekonany że OFE - lub towarzystwa i firmy które są zobowiązane do ich prowadzenia wykorzystają skrzętnie okres nadchodzących 2 lat (kolejna możliwość wyboru) aby wszystkich tych niezdecydowanych na OFE - nakłonić do IKE, IKZE, i innych form regularnego oszczędzania.

Podobnie, dość mocno przypuszczam że niebawem będziemy świadkami uruchomienia serii kampanii reklamowych zachęcających do inwestycji - czemu? .. z kilku powodów :

- aby skompensować straty wynikające z mniejszych składek, firmy zarządzające OFE będą musiały "odbić" je sobie na innych produktach i będą do nich aktywnie zachęcały.

- jednocześnie, wykwalifikowana siła robocza doradzająca w sprawie OFE, może stać się dla OFE balastem a w takim wypadku przejdzie zachęcać do innych - podobnych oszczędnościowych produktów i zasili rzeszę doradców namawiających do kupna.

- trzecim powodem jest płynność na GPW. Duzi gracze widzą co się szykuje, dostrzegają słabość giełdy, strach przed nią i mają ochotę na wyjście - jest to jednak trudne przy obecnych poziomach i ewidentnych stratach. Potrzebny jest więc kapitał inwestorów indywidualnych i stąd też- zachęcanie do inwestycji.

Oczywiście, wszystko powyższe może być jedynie ćwiczeniem logicznym i prostą symulacja ścieżki - do której realizacji nigdy nie dojdzie.

Alternatywa która nasz czeka to zachowawcze, wyciszone działania ze strony OFE  towarzystw nimi zarządzających, wycofywanie środków, inwestowania li jedynie na rynkach zagranicznych w rosnącym procencie - w tym roku 10%, w kolejnym już 20%... i konsolidacja rynku oraz turbulencje z nią związane (przenoszenie uczestników OFE między funduszami, zgody ich brak, wybory, "historie ludzkich tragedii" i tp..). Generalnie - ciekawe czasy które mają stosunkowo nikłą szansę na zioniencie optymizmem w odniesieniu do giełdy.

Pytanie- która ze ścieżek wybiorą fundusze i jak duże perspektywy widzą w Polsce i kapitale posiadanym przez nasze społeczeństwo.
Czas... rozsądzi.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...