poniedziałek, 29 lipca 2013

Farmakol - długoterminowy strzał pod demografię

Farmakol - zakład z Bogiem o długowieczność emerytów


Szanowni,

W ostatnim czasie poszukiwałem spółki która wybitnie długoterminowo w Polskich i europejskich warunkach ma szansę zawalczyć i przynosić zyski.

W najbliższej przyszłości czekają nas zmiany i rozwój dwóch głównych branż - branży energetycznej z uwagi na poszukiwanie nowych źródeł odnawialnej energii, uwolnienie inwestycji w przydomowe elektrownie, oraz drugiej- medycyny i opieki zdrowotnej z uwagi na starzejące się społeczeństwo Polski i całej Europy.

Co najpiękniejsze w obu tych branżach, należy zauważyć że wchodzą one szerzej i mocniej w rynek B2C - i inwestycji samych ludzi nie zaś firm. Angażowany wiec jest indywidualny kapitał społeczny, który zawsze jest większy niż kapitał jakiejkolwiek pojedynczej firmy.
Innymi słowy - obie te branże może czekać wzmożony popyta i aktywność indywidualna.

Dziś postawiłem na zdrowie - ale zdrowie dla mas, czyli w firmę zajmującą się dostawami produktów farmaceutycznych i ich handlem hurtowym, zaopatrującą apteki konkurentów i szpitale oraz posiadającą własną sieć aptek.
Farmakol.

Na początek ciekawostka. Roczna sprzedaż za 2012 rok był niższa niż w 2011 - ale jej zyskowność znacząco poszła w górę dając firmie wynik najlepszy of min 4 lat.Największy na nią wpływ miał rekordowy 4 Q 2012.
W tym roku sprzedaż kwartalna jest mniejsza- do rekordowej bazy z 4q 2012, niemniej znacząco wyższa niż 1,2, czy 3 Q 2012.

Dla porównania: link

Kurs akcji.
Spółka od około 3 miesięcy ubija dno na poziomie około 48 złotych wyraźnie czekając na powrót inwestorów i sezon chorobowy :)
Niemniej 200 sesyjna średnia jest niezmiennie w trendzie wzrostowym, zaś wskaźniki BOS, i TRD na dobrych pozycjach wyjściowych do wzrostów a ROC- pokazuje przebicie ku północy.

Akcjonariat
W akcjonariacie zarówno są duże fundusze jak Aviva czy ING, ale również przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej. Mając akcje własnej firmy (i to w znacznym procencie gdyż w sumie mają ponad 63% głosów- trudno byłoby im działać na szkodę firmy.
Fakt zaś że w akcjonariacie są fundusze pomaga również z powodu doradztwa i ogólnorynkowej wiedzy jaką przedstawiciele funduszy wnoszą do firmy. Dobry fundusz dba o swoje aktywa, pomagając i doradzając spółkom w działaniu.
Warto zaobserwować - gdy fundusz wchodzi do spółki, długoterminowo jej wyniki stają się lepsze a zarządzanie sprawniejsze.

Podsumowując, Farmacol jest dla mnie ciekawą firmą długoterminowo i zamierzam jeszcze kilkukrotnie dokupować jego akcje.

Zapraszam do komentowania i udostepniania.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...