czwartek, 18 lipca 2013

Fundusze Inwestycyjne Nieruchomości : wartość nadejdzie jutro.. może pojutrze

Fundusze Inwestujące w nieruchomości: hym... 

Szanowni,

Jak dziś Pamiętam gdy na rynek wchodziły pierwsze fundusze inwestujące w nieruchomości.
Wielu z nas magia słowa "nieruchomość" połączona z inną magią- skumulowanych, grupowych inwestycji, popchnęła do decyzji o zakupie jednostek.

Hym... powiedzieć że było to pchnięcie w dobrym kierunku to jak zachwalać skok w przepaść bez spadochronu jako doświadczenie jedyne w swoim rodzaju...

Spójrzmy na wyniki w ciągu 2 lat - gdyż na nieruchomości należy patrzeć możliwie długoterminowo.
Z 15 obserwowanych i obecnie aktywnych funduszy: 7 odnotowało stratę - średnio na poziomie ponad 18%.
Oczywiście, na sytuację miały wpływ zarówno załamanie rynku i cen mieszkań, wszelkie rekomendacje dotyczące kredytów oraz mniejsza i bardziej utrudniona dostępność do pieniądza na inwestycje - zarówno ze źródeł bankowych jak i poprzez nowe emisje jednostek uczestnictwa (obawa przed inwestycjami)

Oczywiście, istnieją również pozytywne przykłady.
W ciągu 2 ostatnich lat BPH FIZ sektora Nieruchomości wypracował zysk ponad 22%.
Nieźle radzi sobie również Arka BZWBK Rynku Nieruchomości 2 FIZ z zarobkiem ponad 16%

Nieźle, ale ...

Sęk w tym że przez ostatnie 2 lata, tylko inflacja wzrosła o około 5%, do czego należy dołożyć jeszcze 19% podatek od zysków kapitałowych i ze smutkiem w oczach obserwować jak kolejne procenty realnych zysków umykają z naszego rachunku.

Dla porównania, warto zastanowić się i przeliczyć, jaki zysk (wliczając wartość nieruchomości ) uzyskalibyśmy z zakupu i najmu nieruchomości mieszkalnej lub użytkowej- zamiast- funduszu inwestującego w nieruchomości.

Drugim porównaniem jakie warto zrobić jest inwestycja w system hotelowy lub system lokali handlowych z gwarantowaną roczną stopą zwrotu (np:8% jak w przypadku Czerwonej Torebki) indeksowana o wskaźnik inflacji.

Nieruchomości mają swoją niezaprzeczalną wartość, zaś najlepszym sposobem jej wyceny jest : lokalizacja, lokalizacja i ... lokalizacja.
Trudno zaś określić lokalizację jednostki uczestnictwa z Funduszu inwestującym w nieruchomości- co jak widać często ma swoje odzwierciedlenie z wycenie.

Z poważaniem dla szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...