sobota, 5 lipca 2014

cd... 'Nie rozumiem" : Ciekawa obserwacja: dożo spółek ze słabymi wynikami za ostatni rok - wypłaca dywidendę

... pewnym czynnikiem wspólnym jest - posiadanie w akcjonariacie niektórych OFE. 


Szanowni,

Zainteresowała mnie hipoteza postawiona w poprzednim wpisie.
Czy faktycznie jest tak - że jeśli przejdziemy się po spółkach w portfelach OFE (łatwo sprawdzić - profil spółki- akcjonariat - wybrane OFE w akcjonariacie- obok podane pozostałe inwestycje) ... i wybierzemy te z najsłabszymi wynikami, spadkami w zyskach, lub niestabilnych zyskach przeplatanych ze stratami - to znajdziemy wysokie rekomendacje dotyczące dywidendy ?

Hym.. znalazłem dość sporo takich spółek po przejrzeniu portfela zaledwie jednego OFE..
Naturalnie znalazłem też kilka dobrych firm- z dobrymi wynikami , wypłacających dywidendę- ale nie w tym rzecz.

Na czystą logikę: Gdy mamy kłopoty finansowe, mniejsze przychody - lub nawet stratę - czy najrozsądniejszym krokiem jest dzielenie się resztkami kapitału który mamy ?
Osąd pozostawię czytelnikom.

Zastanawiam się nad potencjalną logiką działania tych spółek- jeśli OFE mają w nich decydująca większość lub choćby istotny wpływ na decyzje i przestały postrzegać spółkę jako istotną inwestycje z potencjałem - zwijają manatki i potencjalnie starają się zrekompensować stratę na kursie - dywidendą.
To bardziej kontrola ryzyka i ostatnia nuta przed zamknięciem wieka .. na wieczność.
Czas pokaże czy powyższa hipoteza była prawdziwa - mając jednak na uwadze listopadowy suwak emerytalny czy lipcowe ogłoszenia masakry OFE przez przychylnych im Polaków - podobne działania po stronie funduszy wydają się dość .. hym .. logiczne.

Czemu to piszę? 

Powyższe hipotezy - podkreślam HIPOTEZY  niosą ze sobą istotny ładunek finansowy.
Po pierwsze - przez lata przyzwyczailiśmy się że OFE w akcjonariacie = OK!
Powyższe hipotezy odwracają to stwierdzenie zupełnie do góry kołami i każą dokładnie sprawdzać hojnie oferowaną dywidendę właśnie pod tym kątem.

To nie wszystko..
Jeśli hipoteza ma słuszność, to w niedługim czasie spółki spełniające warunki będą obiektem bezpretensjonalnej spekulacji kursem - zachęta do kupna przez wysoką dywidendę, jednocześnie słabe wyniki w przeszłości czy niepewne perspektywy i potencjalnie wyzbycie się akcji przez OFE - czyli ściągniecie kursu w dół i dalsza gra w kotka i myszkę.. czy może raczej w byczka i niedźwiedziczka?

... i na koniec ...
Dywidenda z definicji jest czymś w rodzaju wskaźnika uwiarygadniającego dla spółki- szczególnie wypłacana długoterminowo i wielokrotnie.
W przypadku prawdziwości mojej hipotezy - dywidenda stanie się jedynie elementem minimalizującym straty w całościowym planie zwijania kapitału z GPW i wycofania z obrotu.

Może i czarnowidztwo - ale ...

Jeśli mam rację i hipoteza jest słuszna - OFE wdrożyły plan minimalizacji szkód w najsłabszych spółkach z których finalnie planują wyjść (bo i po co wyciskać jak cytrynę spółkę - która ma słabe wyniki i dla której takie wyciskanie oznacza potencjalny brak lub istotne zmniejszenie środków na inwestycje i rozwój)

Jeśli mam rację, Giełda w pewnej części zamieni się w oderwane od fundamentów kasyno i totalną spekułę- o ile naturalnie ktoś będzie chciał to kupić- ale nad tym już pracują media .. (zapraszam do poprzedniego artu)

Jeśli mam rację- wiele osób skuszonych wysoką dywidendą - dokona, czasem emocjonalnego zakupu licząc na szybkie zyski - i tuz po nich odczują równie szybkie straty gdyż w sytuacji gdy spółka pokazuje słabe wyniki - długoterminowo żadna dywidenda jej nie obroni, zaś akcjonariusze będą w większości nie długoterminowymi czcicielami marki i wzrostów spółki- ale myśliwymi polującymi własnie na dywidendy  i opuszczającymi spółki tuż po konsumpcji.
Oznacza to ni mniej ni więcej- ile maksymalnie szybkie wyjście tuż po nabyciu praw do dyw. zaś dla niektórych - po wypłacie dyw.

Zastanawiam się więc na kilkoma spółkami- których w najprostszy sposób nie rozumiem.
Wybrałem je jednak własnie podług klucza- OFE + pozostawiające wiele do życzenia wyniki ..
Sami zobaczcie:

  • Elektrobudowa: Dywidenda 2 zł (około 2,4% d o obecnych cen) , zysk z lat 2013 rosnący - ale na poziomi 1/2 lub nawet 1/3 do poprzednich wyników . Udział OFE w akcjonariacie : 61,98%
  • Orbis: Dywidenda 1,5 zł (około 3,6% d o obecnych cen) , od 3 lat spadki na zysku oper - a w 2010 strata . Udział OFE w akcjonariacie : 20,22%
  • ATM Grupa Dywidenda 0,16 zł (około 5% d o obecnych cen) , w 2013 - silny wzrost zysku operacyjnego (oby trend czego spółce życzę), ale jednocześnie 2012 i 2011 - strata na zysku oper. Udział OFE w akcjonariacie : 10,41%
  • Es-system Dywidenda 0,05 zł (około 1,7% d o obecnych cen) , zysk z lat 2013 malejący do lat pprzednich, najsłabszy od 2006 roku, w porównaniu do roku 2012 - tylko lekko ponad 1/3 tamtejszego zysku oper, i lekko ponad 1/8 zysku oper z 2011 roku. Udział OFE w akcjonariacie : 13,82%
  • Seco/ Warwick Dywidenda 0,75 zł (około 5,5% d o obecnych cen) , za 2013 rok- firma odnotowała stratę operacyjną . Udział OFE w akcjonariacie : 27,43%
... a to tylko kilka przykładów - sam znalazłem 5 kolejnych - a do przeszukania jest cały rynek.

Dla jasności - cieszę się jeśli firmy osiągają zyski i dzielą się nimi z akcjonariuszami.
Nie rozumiem i nie cieszę się gdy osiągają straty - nawet jeśli są one jedynie (lub aż) operacyjne i .. dzielą się zyskami. 

Podkreślam- nie rozumiem takiego podejścia i może stać za nim zamysł zbyt skomplikowany na małego szarego blogera jakim jestem. 

Ponadto, nie przebadałem wszystkich portfeli OFE na GPW - wiec trudno ekstrapolować hipotezę jaka przyjąłem na wszystkie spółki i wszystkie OFE - byłoby to wręcz niesprawiedliwe.. niemniej- warto jak mniemam wziąć powyższe wypisywania jako jeden z dzwonków spostrzegawczych i zastanowić się DOGŁĘBNIE ANALIZUJĄC SPÓŁKĘ, czy na tym polu nie będzie kłopotu z naszą inwestycją. 

Ku przestrodze - i z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...