niedziela, 6 lipca 2014

Guru inwestowania tracą krocie!

... przynajmniej przez ostatnie 3 miesiące.


Szanowni,

Obserwuje strategie inwestycyjne największych Guru inwestowania, prezentowane na serwisie Gieldowyradar.pl
O ile większość z nich miała swoje dni chwały - to od dobrych 3 miesięcy generują minusy - co w naturalny sposób ma swój dodatni aspekt- można powiedzieć że budują bazę do dalszych wzrostów :)

Niemniej, to co chce wam dziś przekazać, to fakt iż w ciągu ostatnich 3 miesięcy nawet najlepsze strategie- mówiąc brutalnie .. TRACĄ! .. choć co ciekawe- jeśli dodamy jeden element - straty obracają się niekiedy w zyski.
Przejdźmy jednak do konkretów.


Joseph Piotroski – amerykański profesor Uniwersytetu Stanforda stworzył prosty, dziewięcio wskaźnikowy model pozwalający na identyfikację Spółek z dużym potencjałem wzrostu wartości ich akcji.

Wynik za ostatnie 3 miesiące : -2,14%
  


Benjamin Graham – nauczyciel i mentor Warrena Buffeta - uważał, iż inteligentny Inwestor może systematycznie osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu z inwestycji w akcje.    

Wynik za ostatnie 3 miesiące -11,74%


Cash is King mawia wielu Inwestorów, którzy dobierając akcje do portfeli kierują się tą zasadą. Przychody, dywidendy czy wartość aktywów mogą być ważnymi czynnikami,
ale to zdolność Spółki do generowania gotówki jest paliwem wzrostu tych czynników. Wysokie przepływy pieniężne pozwalają firmom rosnąć    

Wynik za ostatnie 3 miesiące -5,75%Podstawową regułą The Fundamental Rule of Thumb” jest połączenie trzech wskaźników: stopy zysku, stopy dywidendy oraz stopy zysku zatrzymanego (w stosunku do kapitału własnego)    

Wynik za ostatnie 3 miesiące -4,15%


Charles Kirkpatrick w książce 'Beat the Market: Invest by Knowing What Stocks to Buy and What Stocks to Sell' (FT Press, 2008) opisał najtrudniejsze scenariusze rynkowe.
Scenariusze te dotyczą sytuacji, gdy strategie „Kup i trzymaj” po dłuższych spadkach generują duże spustoszenie w portfelach Inwestorów. Kirkpatrick sugeruje, że
odpowiedni dobór akcji do portfela może zarówno zwiększyć zysk, jak i zredukować ryzyko.    

Wynik za ostatnie 3 miesiące -11,52%Bill Miller - Strategia ta bazuje na założeniach opisanych przez Miller’a w książce „Quantitative Equity Portfolio Management”. Autor stara się wyszukać papiery, które handlowane są
poniżej ich realne wartości. Koncentruje się jednak na rzeczywistych przychodach firmy (gotówkowych), nie zaś rachunkowych (księgowych), które mogą być przeszacowane.    

Wynik za ostatnie 3 miesiące -21,13%


Peter Lynch, równie znany jak Warren Buffet inwestycyjny „guru” zarządzał w latach 1997-1990 funduszem Fidelity Magellan. Swoje doświadczenia inwestycyjne
opisał w książkach “One Up on Wall Street” oraz “Beating the Street” skierowanych do inwestorów indywidualnych, koncentrujących się na analizie fundamentalnej.    

Wynik za ostatnie 3 miesiące -7,23%


Warren Buffett uznawany jest przez wielu za największego żyjącego inwestora finansowego. Jego podlejcie do inwestowania zostało opisane w książce Roberta Hagstroma
które w skrócie można opisać jako mieszaninę zasad inwestowania w wartość Grahama oraz oceny modelu biznesowego i branży w której działa spółka.    

Wynik za ostatnie 3 miesiące -3,88%
Ciekawe spostrzeżenie :   do wszystkich wybranych strategii - działających na rynku głównym GPW dochodzi jedna, jedyna która wygenerowała zyski w ciągu ostatnich 3 miesięcy i pomimo wahań - trzyma się dzielnie. 
Jest to Strategia Grahama deffencive inwestor. 

2-gie ciekawe spostrzeżenie :   jeśli do powyższych strategii dodamy rynek New Connect - niektóre z nich wychodzą na plus i to nawet całkiem przyzwoity. Zaliczają sie do nich Graham Deffencive, Kickpatrik, Piotroski. 

Możemy sobie więc pozwolić na wniosek iż warto uzupełniać portfel - dobrze dobranymi spółkami z rynku New Connect gdyż ich dynamika może pozytywnie (lub w przypadku złego doboru- bardzo negatywnie)  działać na nasz całościowy wynik.

Ważne aby pamiętać: ujemne wyniki strategii oznaczają jedynie tyle, iż chwilowo- generuje ona więcej strat - nie oznacza natomiast iż długoterminowo będzie podobnie. Wręcz przeciwnie- szanse są iż długoterminowo będzie pozytywnie.
Ujemne wyniki mówią nam również, że występuje pewna szansa na ponowne wejście w użytkowanie wybranej strategii gdyż wyceny spółek spadają (strategia traci) i możemy niebawem mieć świetną pozycję do rozpoczęcia kolejnej tury inwestowania.
Cały trik polega na zdefiniowaniu owego .. "niebawem"

Trzecią rzeczą którą pokazują obecne strategie jest fakt - iż nawet najwięksi, ze swoim gruntownym zrozumieniem spółek i mechanizmów giełdowych, jeśli pozostaliby wierni swym podejściom- dziś byli by na minusie, zaś zapewne ówczesna im prasa - rozsmarowywałaby się na pierwszych stronach gazet o "Upadku Guru" .. oni natomiast - po prostu robili by dalej swoje - i w gruncie rzeczy o to właśnie chodzi.
Strategia inwestycyjna to połączenie wiedzy - z nieuchronnie występująca wiarą, iż to w co włożyliśmy czas, energię, doświadczenie i nauczki z poprzednich porażek .. zadziała.

Inteligentny inwestor zawsze kontroluje swoją strategie i wie - kiedy działa, kiedy traci, i podejmuje odpowiednie kroki- np, wyjście z rynku.
Przeczekanie, i ponowne wejście w momencie łaskawym dla nowych wzrostów.

Giełda działa w cyklach - inwestorzy również powinni .. przynajmniej ci spośród nas którzy pragną zarobić :)

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...