środa, 16 lipca 2014

Inteligentny Inwestor, książka Benjamina Grahama - wybrane ciekawe cytaty warte zapamiętania

Szanowni,

Przechodząc przez Biblię inwestycji w wartość którą jest książka B. Grahama, nieomieszkaniem wynotować kilkunastu cytatów, które warto przytoczyć.

Większość z nich otwiera oczy i jak mawia pewien Max.. czyniąc historię krótką- kompletnie zmienia nasz światopogląd na sprawę.

Sądzę że najlepszym wprowadzeniem do tych cytatów będzie przedmowa - dotycząca Benjamina Grahama wygłoszona przez samego Warrena Buffeta.... w mojej ocenie jedną z rzeczy która przebija najsilniej z tej wypowiedzi - ale tez z samej książki jest przemożne, przeszywające i nieodparte poczucie szacunku wobec bliźniego i chęci dzielenia się swoją najlepszą wiedzą ze wszystkimi którzy tylko pragną słuchać.
Szczytne, prawdziwe i godne naśladowania.

Przejdźmy więc do tych kilku wybranych cytatów:

.. o cyklach koniunkturalnych
" w idealnej sytuacji inteligentny inwestor trzymałby akcje gdy są tanie, sprzedawał gdy są drogie, a potem przerzucał się na obligacje i gotówkę aż do czasu gdy akcje stanieją na tyle żeby znów można było je kupić" 

... w idealnej sytuacji - takowe oczywiście nie istnieją, ale powyższe stworzenie nakreśla ramy wędrówki pieniądza w gospodarce i powinno- nakreślać ramy tej wędrówki dla pieniędzy w naszych portfelach.

... o fortunach amerykanów

"Niemal wszyscy najbogatsi Amerykanie zbili fortunę dzięki skoncentrowaniu na jednej wybranej branży, a nawet na jednej firmie (Microsoft). Na liście najbogatszych Amerykanów Forbes 400, od rozpoczęcia jej układania 1982 roku, dominują majątki nie zdywersyfikowane." 

UWAGA WAŻNE: dywersyfikować należy umieć- koncentrować się na jednej akcji czy branży- również. Inwestowanie koncentracyjne oznacza podwyższone potencjalne zyski jak i podwyższone ryzyko natychmiastowego bankructwa.
To metoda dla pewnych siebie i swojej strategii inwestorów. Zostaliście ostrzeżeni.

... o notowaniach giełdowych

"Sama struktura notowań giełdowych zawiera w sobie pewną wewnętrzną sprzeczność. Im lepsze wyniki i perspektywy firmy, tym cena jej akcji bardziej odbiega od jej wartości księgowej. Ale im większa nadwyżka w stosunku do wartości księgowej, tym mniejsza szansa na określenie wartości rzeczywistej i większa podatność na zmiany nastrojów i wycen giełdowych. I oto dochodzimy do paradoksu - im większe sukcesy odnosi przedsiębiorstwo, tym większych wahań cen jego akcji możemy się spodziewać." 

Dodałbym do powyższego podsumowanie w stwierdzeniu iż giełda wszystko wyolbrzymia i napompowuje swoistymi bańkami powietrza. Gdy firma notuje dobry wyniki - pompuje cenę jej akcji do niebotycznych rozmiarów. Gdy słabe - depcze jej cenę daleko poniżej jej realnego, rzeczywistego poziomu- najzwyczajniej w świecie panikując.
Ot - kapryśność kapitałowa w najlepszym wydaniu... i niech mi ktoś powie że giełda nie jest kobietą :) !

... o bólu

"Znakomici psychologowie Daniel Kohneman i Amos Tversky wykazali że ból po straci finansowej jest ponad dwa razy intensywniejszy niż w przypadku zysku na tym samym poziomie." 

... takich i podobnych perełek- spotkacie w tej książce na każdej stronie- kilka.
Życzę wam odnalezienia ich wszystkich, zapamiętania -i umiejętnego stosowania w praktyce.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...