poniedziałek, 22 września 2014

350% - nawet tyle można było zyskać na spółkach z GPW w ciągu ostatniego roku!

Szanowni,

Dziś przygotowałem dla was ranking spółek z GPW, na których mogliśmy najwięcej zyskać w ciągu roku.

W listy tych spółek, wybiorę dalej te - które są najzdrowsze pod katem finansów i nierzadko również wypłacają dywidendę, ponadto - są dziś notowane poniżej swoich możliwości.

Zacznijmy od rankingu:

źródło:stooq.pl : link

Powyższe spółki przeczesałem pod katem generowanych zysków, potencjału dalszego wzrostu i dywidendy i otrzymałem 4 typy którymi chciałbym was dziś zainteresować.

Są nimi:

  • Wandalex
  • Rainbow tours
  • Medicalgorythmics
  • Euco
1. Potencjał wzrostu

Dzięki wynikom finansowym jakie powyższe spółki odnotowały w ostatnim czasie - ceny ich akcji już wzrosły znacząco w ciągu roku, co nie zmienia faktu iż mają potencjał do kontynuacji tego trendu. 
Same wzrosty również dobrze świadczą o spółkach - inwestorzy się do nich przekonali w trudnych czasach - a firmy tego zaufania nie zawiodły. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę odniesienie nawet 5 letnie, Euco jest na swoich maksimach, Rainbow Tours brakuje około 9 % do zrównania maksimów (nota bene sprzed niespełna roku), Medicalgorythmics posiada ponad 59% potencjał wzrostu w odniesieniu do maksimów, zaś Wandalex ponad 18%.
Tyle wykres i proste wyliczenie procentów. 
Pytanie - jak to się ma do finansów danych spółek.. 

2. Wycena a finanse ... 

Jak wiemy, w przypadku zdrowych i silnych spółek wycena akcji powinna podążać w ślad za zyskami - z przewartościowaniem przy euforii wzrostów i niedowartościowaniem przy minorowych nastrojach na rynku. 

Trochę jak z kierowaniem samochodem na trolejkach - na lodzie - gdy skręcasz zawsze przedobrzysz w którakolwiek ze stron, gdy hamujesz- dla bezpieczeństwa czynisz to szybciej i wcześniej. 
Tu jest podobnie. 

Jeśli weźmiemy najsłabsze okresy pod katem zysków dla tych spółek i odniesiemy je do wycen - będziemy w stanie określić jak obecna cena ma się do realnej wartości. 

Oto wyniki:

 Ćwiczenie jak wykonałem powinno - z prostej proporcji - pozwolić oszacować właściwą, realna wycenę w odniesieniu do zysków na bazie najniższych zysków i związanej z nimi wyceny w grudniu danego roku. 
Grudzień- jako miesiąc mało giełdowy dodatkowo zaniża wyceny - stąd niskie zyski + niska wycena dają dobra bazę do urealnienia i odnoszenia się do przyszłych kursów przy zwiększonych zyskach. 

3. Dywidenda

Niektóre z tych firm wypłacają dywidendę nadal- dla niektórych był to jedynie swoisty epizod w ich relacjach z akcjonariuszami. 
Największa kumulację wypłat dywidendy w cenie, oraz jednocześnie najdłuższą historię ich wypłat posiada Wandalex. 

Oto zestawienie dywidendowe: 


Jeśli do powyższego zestawienia dodamy obecny rok, dowiemy się że jedynie Euco uchwaliło i wypłaciło dywidendę w tym roku - w wysokości 1,05 zł na akcję co zmienia relacje sumy dywidend składających się na kurs akcji z 3,3% do 7% 

W mojej osobistej ocenie, najbardziej ufam firmom które kontynuują wypłaty dywidendy długofalowo i starają sie być stabilnym partnerem na rynku. 
Pod tym katem - najciekawiej prezentowałby się Wandalex ale niestety ..
Euco - wypłaca, ale jest powyżej ceny urealnionej. 

Jeśli miałbym wziąć pod uwagę wszystkie trzy powyższe kryteria- żadna z firm nie kwalifikuje się do wirutualnego portfela bloga 30-lat-później. 
Jesli brac pod uwage jedynie dwa pierwsze kryteria, twierdząc że dywidenda jest dla spółek o ugruntowanej pozycji - a nie na dorobku, to najciekawszą propozycją są Rainbow Tours i Wandalex. 

Zastanawiam się jeszcze nad rozwojowością rynku. 
Powyżej mamy przedstawicieli branzy usług i sprzętu dla transportu, ubezpieczeń, branży medycznej, oraz tour operatora. 
Rozważając zakup spółki należałoby jeszcze pomyślec która z tych branż ma największy potencjał wzrostu. 

Ciekaw jestem waszego zdania. 

Z poważaniem 

Michał Sankowski 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...