piątek, 19 września 2014

PROTEKTOR S.A. - rozwój rynków w Europie, stabilizacja i minimalizacja kosztowa i imponująca dywidenda!

Szanowni, 

W jednym z ostatnich postów pokusiłem się o prezentację firmy Protektor jako ciekawej i wartej zainteresowania propozycji. 

W ślad po tym wpisie, poprosiłem o krótką rozmowę Prezesa spółki - Pana Piotra Skrzyńskiego. 

Panie Prezesie uprzejmie dziękuję za Pana czas i za chęć udziału w wywiadzie.

Zacznę od rzeczy która jak sądzę najbardziej interesuje inwestorów – a mianowicie tego jak Protektor odnajduje się na rynku zamówień militarnych w obecnej sytuacji , oraz czy wiąże z nim perspektywy rozwoju?

Sam rynek obuwia ciężkiego nie jest dzisiaj kluczowy dla spółki w Polsce i nie przekracza 15% udziału w naszych obrotach. Uczestniczymy w przetargach, ale na zasadach oportunistycznych czyli pod warunkiem uzyskania pozytywnych wyników finansowych.
Stopniowo rozwijamy ofertę obuwia ciężkiego i dedykujemy je na rynek bardziej rozproszony (segmenty z większą liczbą klientów m.in.  firmy ochroniarskie, straże itp.) oraz poprzez zewnętrzne sklepy internetowe np. MILITARIA.PL. Dodatkowo staramy się wrócić na rynek eksportowy.
Perspektywy rozwoju rynku wojskowego w Polsce, który jest dla nas już jednym z wielu rynków, ze względu na sytuację geopolityczną zapewne poprawią się w latach 2015 – 2016. Obecnie nie widać znaczących zmian w tym obszarze.

Czy  ostatnie doniesienia o transportach kamizelek kuloodpornych oraz sprzętu policyjnego, dotyczyły m.in. Państwa produktów? Czy można powiedzieć że firma już zaistniała ze swoimi wyrobami w ramach turbulencji na Ukrainie?

Nie produkujemy  odzieży ochronnej ani nie prowadzimy handlu tego typu towarami. Obecnie jedynym obszarem biznesowym są dla nas buty: zawodowe, robocze i ciężkie (straże, służby ochroniarskie, hobby, wojsko itp.)

Giełdowo – wydają się Państwo być kojarzeni dość mocno z branżą militarną. Wasz kurs ma tendencje do wzrostów w prawie każdej sytuacji powiązanej z eskalacją konfliktu na Ukrainie. Przykładowo – wybicie z około 3 zł w lutym do nawet 3,65 zł w kwietniu.
Dziś kurs znów zyskuje i wspina się w okolice 3,5 zł.  Czy takie jaskrawe i dość proste przełożenie – eskalacja konfliktu = wzrost kurs spółki może mieć uzasadnienie w przychodach i dalej w przyszłych wynikach finansowych? Innymi słowy- czy to emocje – czy rozsądne oczekiwanie inwestorów?

Z zasady nie komentujemy zmiany kursu naszych akcji, gdyż są to suwerenne decyzje akcjonariuszy.
Możemy tylko zakładać, że czynnikiem wpływającym na zmianę kursu jest nadchodząca wypłata dywidendy, jednej z największych stóp dywidendowych płaconych przez spółki na GPW w roku 2014. Dzień ustalenia prawa do dywidendy został wyznaczony na 26 września br., a dzień jej wypłaty na 10 października br.

Przejdźmy zatem to kwestii finansowych. Rok 2013 zakończyliście Państwo z polepszonymi wynikami zarówno w sprzedaży jak i w zyskach brutto. Pierwszy kwartał 2014 w porównaniu ze swoim ubiegłorocznym poprzednikiem również był rekordowy – czego winszuję i gratuluję.
Jednocześnie, podsumowanie pierwszego półrocza pokazało delikatną zniżkę w odniesieniu do przychodów(-693 tys. zł)  – i niewielką zwyżkę w odniesieniu do zysków ( 570 tys. zł). Zastanawiam się czy możemy mówić dziś o jakichkolwiek prognozach na końcówkę roku – jego ostatni kwartał i cały rok?  Czy w Pana ocenie to będzie udany rok dla firmy?

Nie formalizujemy prognoz z naszej strony i taką politykę będziemy prowadzić do momentu sprzedaży nieruchomości w Lublinie oraz przeprowadzki do nowej lokalizacji produkcyjnej.  Oba działania spowodują, że również lubelska działalność spółki w ponad 90% będzie powtarzalna i dochodowa.
Wyniki Grupy składają się w rzeczywistości z dwóch składowych:  wyników spółki niemieckiej ( Grupa ABEBA) oraz polskiej ( PROTEKTOR).
Część niemiecka jest uwarunkowana sytuacją na rynkach niemieckojęzycznych, a tam mamy obecnie stagnację „plus” i raczej tego należy spodziewać się w roku 2014. W części polskiej mamy stopniowy wzrost obrotów, ale jeszcze nie na tyle duży, aby „wyzerować” spółkę. Nastąpi to dopiero w nowej lokalizacji przy zwiększeniu wolumenu produkcji o kolejne 60 tys. par (w Lublinie jest obecnie montowanych 110 tys. par).
Nieustannie pilnujemy kosztów przy utrzymywaniu marży handlowej na wysokim poziomie, jak w roku poprzednim, co w sumie powinno nam dać porównywalny poziom sprzedaży, nie gorszy wynik netto, a może nawet lepszy, jeśli trzeci kwartał i początek czwartego kwartału będą pod względem rynkowym podobne do poprzedniego roku.

Grupa Protektor działa ponad 30 rynkach w Europie, Azji, Afryce, i Ameryce południowej. Który z rynków jest dla Państwa najbardziej zyskowny, który zaś oceniacie jako najbardziej perspektywiczny?

Najbardziej perspektywicznym rynkiem jest Europa niemieckojęzyczna,  gdzie jesteśmy pozycjonowani jako marka premium.

Czy w ramach rozwoju firmy, planują Państwo również wejście na nowe – kolejne rynki sprzedażowe, lub może wejście w inny niż buty i akcesoria segment rynkowy?  Mając ogromną bazę klientów i dobrych relacji sprzedażowych – wprowadzenie nowej gamy produktowej to jak sądzę kolejny krok na drodze ewolucji?

Zdecydowanie tak. Spółka Protektor będzie rozwijać rynki eksportowe w centralnej Europie, jak również punktowo na pozostałym terenie w odpowiedzi na zapytania ofertowe.
ABEBA przygotowuje plan rozwoju oferty w niszach technologicznych na kolejne. Na jej komercjalizację na rynku BHP poczekamy do 2 lat.
Skokowa zmiana obrotów w sektorze BHP jest możliwa tylko poprzez zakup spółki z ofertą dystrybuowaną poprzez istniejące już nasze kanały sprzedaży. Nie wykluczam tej perspektywy na lata 2015-2016.

Na koniec chciałbym zapytać o dywidendę. Ostatni raz gdy dzielili się Państwo zyskiem z akcjonariuszami miał miejsce w 2005 roku. Dziś po raz drugi. Czy jest to sygnał do inwestorów indywidualnych mówiący, że firma rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii i wdraża politykę stabilnej, corocznej wypłaty dywidendy?  Czy też jest to epizod jednorazowy ?

Ze strony spółki zaproponujemy akcjonariuszom prowadzenie stałej racjonalnej polityki dywidendowej, ale w takim stopniu, aby nie ograniczyć rozwoju przedsiębiorstwa.
Całkowicie oddłużona spółka, z pozytywnym cash flow, będzie w stanie prowadzić taką politykę, gdyż ewentualne projekty zakupowe może przeprowadzić poprzez proporcjonalne lewarowanie celowe.

Panie prezesie, dziękuję za miłą rozmowę i ciekawe informację. Życzę powodzenia w rozwijaniu firmy,  zaś wszystkich czytelników zapraszam serdecznie za strony Protektor S. A.

Z poważaniem

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...