poniedziałek, 8 września 2014

Cykl: poznać London Stock Exchange : źródła wartościowych informacji rynkowych na temat LSE, oraz spółek na niej notowanych

Szanowni,

W kolejne odsłonie cyklu dotyczącego LSE (London Stock Exchange) , przedstawię źródła ciekawej i przydatnej wiedzy na temat samej giełdy i spółek na niej notowanych.
... i powiem wam że dla człowieka z zewnątrz- który stawia pierwsze kroki w temacie - powyższe wcale nie należy do najłatwiejszych.

Zacznijmy więc o największych serwisów informacyjnych oraz ich dedykowanych sekcji.

The Economist : link 

Jeden z największych serwisów piszących o sprawach biznesu i ekonomii- jak również inwestowania.
Zamieszczony powyżej link kieruje do sekcji kieruje do sekcji dotyczącej rynków i informacji z nich płynących.
W ramach portalu jest jeszcze jeden link wart zamieszczenia - link do wskaźników podstawowych dla Europejskich gospodarek... całkiem przydatne zestawienie: Indicators

Całościowo przyznam że nieco mi brakuje wykresów, czy listingów spółek - rzeczy wydawałoby się oczywistej ... ale dojdziemy do tego :)

Bloomberg .. oczywiście! Link

Jak sądzę najbardziej znany serwis/ dostawca danych/ dostawca raportów i analiz dotyczących rynków, ekonomii, notowań i giełd na całym świecie.
W ramach serwisu możemy znaleźć sekcje dotyczącą inwestowania w akcje: link ,
kalendarz wydarzeń ekonomicznych wraz z ich definicjami: link , czy wyszukiwarkę poszczególnych akcji : link.

Od siebie dodam jeszcze dwie fajne podsekcje na które natrafiłem.
Pierwsza, adresuje temat kryzysu długu w Unii Europejskiej - pokazując PKB, zadłużenie, bezrobocie inflację i newsy z nimi powiązane w bardzo przystępny sposób : link.
Druga .. bardziej jako ciekawostka- pokazuje realne ceny różnych rzeczy- zachęcam do odwiedzenia :link.

The Telegraph : link 

Rewelacyjny serwis wart polecenia.
Powyższy link kieruje do podsekcji na której, oprócz standardowego pakietu informacji różnorakich, bezpośrednio umieszczono odnośniki do bardzo przydatnych narzędzi.
Wreszcie coś na czym można oko zawiesić!

Sekcja heatmap : link  - "mapy gorących bułeczek" wśród spółek i indeksów- graficzne pokazanie w układzie zbliżónym wizualnie do tablicy Mendelejewa, spółek, sektorów czy indeksów giełdowych wraz z oznaczeniem wzrostu lub spadku. Aktualizowane codziennie.
Może być przydatne dla długoterminowej analizy.

Sekcja Skanera fundamentalnego: link - coś czego dość długo szukałem po rożnych stronach w UK.
To skaner który filtruje akcje pod kątem różnych parametrów.
Nie jest on może aż tak rozbudowany jak Radargieldowy.pl w polskiej wersji - niemniej oferuje pakiet funkcjonalności który umożliwia pierwszą zabawę i to całkiem niezłą.

Naturalnie musiałem go przetestować i oczywiście wycelowałem w spółki dywidendowe.
Pierwsze wrażenie - może nie ma jakichś niesamowitości gdyż ostatnie dane pokazują że okolice dywidendy na 4-5% są dość częste - to jednak pewna pociecha jest fakt iż otrzymujemy ja jako procent od wartości w funtach .. a jeśli przelicznik jest godny - cóż, jest miło.

Powiem - zaczyna mi się to podobać :)

Sekcja wykresów: link

Do całości dochodzi jeszcze sekcja z wykresami - gdzie wybieramy spółkę która nas interesuje, bądź też indeks i dokazujemy "yntelygencko" używając narzędzi analitycznych. Kto wie.. może odkryjemy .. ten .. no .. a- właśnie: trend? :)

Moneyweek : link 

Bardzo ciekawy magazyn, prowadzony w bardzo przystępny sposób, a traktujący o pieniądzach, inwestycjach, emeryturach i wszystkim co się z oszczędzaniem łączy.
Wiele razy oglądałem publikowane przez nich video na youtube- polecam.
Polecam również ciekawe raporty i firmy dokumentarne sygnowane marką moneyweek - szczególnie ten o nadchodzących kłopotach UK i całej Europy oraz tym skąd przyjmą i jak możemy się na nie przygotować.

G'woli podsumowanie i swoistej puenty, należy wspomnieć o jednym z głównych dostarczycieli treści, danych i analizy rynkowych udostępnianych na serwisach informacyjnych w UK - o firmie AJBell :link.
Pod powyższym linkiem znajdziecie serwisy, których ta firma jest właścicielem - a traktujące właśnie o inwestycjach.
Pożywna pigułka informacyjna! :)

Oczywiście powyższe zestawienie to ułamek, urywek całego tortu informacyjnego - niemniej, sądzę że to co znalazłem nadaję się do rozpoczęcia nowej przygody i pierwszych kroków do analizy rynkowych.

Zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami i linkami do wartościowych serwisów.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...