czwartek, 11 września 2014

Gdzie jesteśmy - dokąd zmierzamy? Krótkie podsumowanie i wnioski z kilkunastu ostatnich wpisów.

Szanowni,

Pisanie bloga i dodawanie do niego kolejnych wzmianek tematycznych - czasem sprawia iż owe wzmianki, przebijają się na plan główny, wypychając jednocześnie ideę przewodnią i myśl fundamentalna która blogowi przyświeca.

Czy tak jest w przypadku tego bloga - nie wiem.
Mam jednak wrażenie iż warto pokusić się o pewne podsumowanie wydarzeń, spostrzeżeń - mini retrospekcję i comming out z nowymi wnioskami.
Szczególnie, jedli w tle widzimy nakładające się komentarze Michała Stopki, Sebastiana Buczka, czy też Wojciecha Białka.

Zapraszam więc na paczkę wniosków zebranych - z ostatnich 20-30 wpisów.
Oto One!


  • Obraz polskiej gospodarki - która wpuszczona w wolny dryf, jest pozbawiona energii do wybicia i kontynuacji marszu: Bezrobocie spadło ok, ale jednocześnie zadłużenie rośnie, maleje PKB z prognozami coraz bliżej dochodzącymi do 3 m%, , do niedawna rosnący eksport - źródło radości - już nie jest rosnący, Inflacja weszła w Deflację co jak wielu ekonomistów przekazuje jest bardzo trudne, PMI Polski spadł z przytupem poniżej 50 punktów i nie wydaje sie zatrzymywać.
  • Aktualizacja klucza doboru spółek - jeśli spółka dzierży znak jakości i współpracy z BPCC, warta jest bacznej uwagi. Tylko wybrani posiadają prawo do umiejscawiania takiego znaku na swojej stronie. To znak jakości , nobilitacji i zaufania.
  • Giełda Warszawska zduszona przez niepokój i sprawę wschodnią - odbija gwałtownie na choćby ułamek, drobinę dobrej informacji. Tu miało miejsce "ustalenie rozejmu"
  • Jak inwestować za granicą : najważniejsze że to możliwe i obecnie dostępne, oraz że patrząc po kursach walutowych- może być dodatkowo zyskowne. warto zacząć analizować gdzie i kiedy włożyć swoje pieniądze aby uchronić je przed wschodem i nadciągającą "armią wyzwoleńczą"
  • Giełda Warszawska, rynek New Connect - spółki które wypłacają dywidendę i rosną. Okazuje się że pomimo trudnej sytuacji na rynku - takie spółki istnieją i co najważniejsze rozwijają się!
    Sprawa OFE i odtrąbienia ogromnego sukcesu branży - gdzie z zakładanych początkowo 50-60% zapisanych , finalnie przybyło jedynie około 14%. Zastanawiające że wszyscy odetchnęli z ulgą - a najbardziej samo OFE .. bo może nie trzeba będzie zwalniać ani konsolidować...jednocześnie zakaz reklamy OFE podczas kampanii jest obecnie przedmiotem rozważań TK. Wynik -może być an korzyść OFE co będzie oznaczało możliwą kare dla Państwa - z pieniędzy podatnika. 
Czekaja nas jeszcze transfery w funduszach OFE - do ZUS w listopadzie i gruntowne zastanowienie co dalej. 
Czeka nas również powrót do biznesu na GPW, może wzrosty kapitałów obracających sie na rynku, może wzrosty spółek. 

Najważniejsze iż czeka nas jeszcze krach na rynku amerykańskim - nie wiadomo kiedy, jak głęboki i na jak długo - ale to że to niego doje to fakt. 

Ostatnim faktem jaki chce przytoczyć to moment największych możliwości zarobkowania na akcjach tuż po krachu - co dość oczywiste.. ale również a może w szczególności na rynkach międzynarodowych. 
Im bardziej osłabi się waluta w które denominowane są akcje spółek na danej giełdzie - tym większa okazją się jawi. 

Na blogach sławnych, znanych i od dawna siedzących w branży czytałem ostatnio o wpisywaniu sie WIG-u w kanały wzrostowe w 4/5 podobnych scenariuszach, czytałem o zdziwieniu i minimalna reakcją na rosnące zagrożenie geopolityczne na wschodzie, czytałem o duchu odbicia na małych i średnich..

Prawda jest taka moi drodzy, że każdy prognozuje jak potrafi najlepiej- ale nie ma mądrego by przewidzieć drogi szaleństwa jakie rozwija się za naszymi granicami. 
Może jest tak że zachodni inwestorzy jeszcze nie doceniają poziomu ryzyka - może jest tak że my Polacy je przeceniamy, może jest też tak że staniemy sie przedmurzem nowej zimnej wojny i zyskamy na całości niepomiernie - znów zakopując w mrokach zacofania dumny wschód ... 

Może .. a może doświadczymy prostego BUM?!

Tyle z kategorii podsumowań. 
Mnie osobiście najbardziej ciekawi rozwój sytuacji na wschodzie - jako determinanta jakiejkolwiek przyszłości dla GPW... w międzyczasie zaś - ochrona kapitału, przygotowywania do inwestycji zagranicznych i może niekiedy inwestycje krótkoterminowe na zwyżki kursów - ale z całą pewnością pod stop losy. 
Wybieram się na konferencję Inwestor Profesjonalny organizowana przez SII - i jestem wybitnie ciekaw analiz i przykładów tam omawianych a przede wszystkim tego o czym się milczy dyplomatycznie miedzy wierszami. 

Oczywiście - zdam pełną relację :) 

tymczasem - z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...