wtorek, 9 września 2014

Protektor, Pegas i Hydrotor - 3 spółki dywidendowe z ciekawymi wynikami ...

... i tylko jeden wybór zgodnie z kluczem doboru na blogu. 


Szanowni,

Do końca orku pozostało zaledwie 3,5 miesiąca i jeśli ktokolwiek pragnie jeszcze zyskać na dywidendzie- to moment ku temu jest ostatni.
Istnieje jeszcze kilka spółek które ustaliły terminy nabycia praw do dywidendy we wrześniu i Październiku- jest więc jeszcze szansa na dodatkowy prezent świąteczny.

Dziś, wybrałem dla was spośród tych spółek trzy - które moim zdaniem mogą  budzić zainteresowanie potencjalnych inwestorów - z nich zaś jedną która moim zdaniem jest najciekawsza.

Protektor, Pegas, Hydrotor - wszystkie firmy ogłosiły wypłatę dobrej, wysokiej dywidendy za poprzedni rok.
Najlepiej zamierza płacić Protektor - przy obecnym kursie ponad 8% z inwestycji.
Pozostałe firmy oscylują wokół 5%

Wszystkie wymienione przedsiębiorstwa mogą pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi.
Jednak tylko Protektor notuję zwyżkę rok do roku (2013/2012) zarówno w przychodach jaki zysku operacyjnym. Przy wzięciu pod uwagę zysku netto - sytuacja Protektora dość mocno podupada ze względu na stratę w 2011 roku.. jednocześnie w lepszych barwach pokazując Hydrotor.

Jeśli popatrzymy na syki i przychody w ujęciu półrocznym, Protektor notuje stratę o 1,3% w wielkości przychodów ze sprzedaży w stosunku do poprzedniego półrocza (2013) i jednocześnie zwiększony o ponad 13% zysk netto.. sytuacja ciekawa...

W przypadku Hydrotora w ujęciu półrocznym notujemy odpowiednio:
przychody ze sprzedaży : +5,1%
zysk netto : +18%

, zaś w przypadku Pagas-a :
przychody ze sprzedaży: +13,6%
zysk netto: +56,5%

Wszystko powyższe wskazywałoby na mocno stracona pozycję Protektora w stosunku do dwóch pozostałych firm w zakresie zainteresowania ze strony inwestorów.
Ba - nawet jest to odzwierciedlone w kursie firmy który nie wykazuje ochoty do silnych wzrostów jak ma to miejsce u konkurencji.

Co jednak należy zrobić to wziąć pod uwagę urealniona wycenę akcji, odniesioną do poprzednich wyników kwartalnych i rocznych, oraz cen na koniec okresów rozliczeniowych.

Jeśli prześledzimy historię raportów finansowych i notowań spółek, oraz jako bazę do wyliczeń weźmiemy najsłabszy finansowo okres - i pominiemy Pegasa (najsłabsze zyski zanotował w 2013 rok wiec trudno o punkt odniesienia) - to wyniki jakie otrzymamy prezentują się następująco ;
Oczywiście, to dość proste porównanie i trudno dziś mówić czy finalne ceny wyznaczone przez powyższe wyliczenia faktycznie zostaną osiągnięte.
Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach.

Po pierwsze, Wycena hydrotora już dziś jest praktycznie w punkcie historycznych maksimów- podobnie jak jego zyski.
Po drugie, wycena Protektora jest jeszcze około 30% od jego historyczny maksimów, co po cześci jest spowodowane wpadka i startą w 2011 roku.

Przykładając do powyższych spółek klucz doboru zwyczajowo stosowany na blogu - powiedziałbym HYDROTOR! .. jednocześnie Protektor wydaje sie podnosić po złej passie i być w drodze ku nowym maksimom.

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej informacji, a mianowicie o branżach w jakich obie firmy działają.

Protektor- tworzy i produkuje najwyższej klasy obuwie ochronne- w ogromnej mierze dla zastosowań wojskowych ... czyżbyśmy mieli do czynienia z firmą która skorzysta na wschodniej zawierusze?

Hydrotor - wytwarza elementy hydrauliczne do maszyn, zaś jego główna grupą docelową sa firmy transportowe i rolnicy. Branża która zawsze jest obecna, i nieprzerwanie wymaga obsługi.
Czy w razie wojny ... będzie podobnie?

Pozostawiam wam do przemyślenia

Dla jasności rozważań - nieprzerwanie uważam, że Polska giełda ma sie źle i że nawet jeśli doświadczymy wzrostów to będą to ostatnie podrygi przed duuuuużym spadkiem.
Nasza giełda jest słaba, brakuje jej kapitału a ten - w obawie przed wschodnimi zakusami nie kwapi sie zbytnio ... a na horyzoncie mamy wielkie tąpnięcie na giełdach zachodu- wyczekiwane od dłuższego czasu.
Pytamy - nie:  "czy" - pytanie brzmi "kiedy" i "jak szybko".


Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...