sobota, 20 września 2014

Poziomy dywidendy - a zapowiedzi hossy i bessy

Szanowni,

W ostatnim czasie miałem przyjemność zapoznania się z kilkoma brytyjskimi i amerykańskimi blogami piszącymi na tematy inwestowania dywidendowego.

Jeden z tematów które podłapałem - choć dość oczywisty, jest wart podkreślenia - szczególnie dziś.

Otóż... dywidendy - w czasach wzrostów i spadków giełd - a raczej około 1 roku przed nimi...
Dokładniej % zwrot z kapitału wyrażony wysokością dywidendy do ceny akcji.

Dywidenda - z definicji, jest wypłatą pieniężną, kapitału przyznanego przez spółkę swoim akcjonariuszom - za rok poprzedni i wypłacaną raz lub kilka razy do roku (zależnie od kraju i decyzji zarządu)

Innymi słowy, mówiąc przykładowo, jeśli firma "X" wypłaca dywidendę w postaci 1 zł, przy cenie akcji tejże firmy opiewającej na 10 zł, to znaczy iż masz natychmiastowy zwrot z inwestycji wyniesie 10% .. naturalnie minus podatek.

Jak wiemy, gospodarka przechadza się w cyklach które odzwierciedlane są na giełdzie.
Jak wiemy - gdy firmy są przewartościowane, giełdy przeżywają załamanie i krach - zaś gdy są niedowartościowane - przeżywają wzrosty.
Truizm - wiem - ale konieczny dla kontynuowania myśli ...

Jak ma się do tego dywidenda? Otóż jeśli jest ona stabilnie wypłacana - bez względy na sytuację firmy (o ile zachowane są zyski) to jej zależność do zysków jest istotna.

Przyjmijmy że nasza firma "X" jest obecnie w czasie hossy i zarabia wspaniale a dodatkowo cały rynek zwyżkuje.
Jej niebotyczne zyski windują cenę z obecnych 10 zł do 100 zł.
Jednocześnie przyjęta przez firmę polityka dywidendowa - nie zmienia się i wynosi nominalne 1%

Powyższy przykład oznacza iż wartość akcji - podbite euforyczną reakcją tłumu inwestorów wzrosła dziesięciokrotnie - jednocześnie sprawiając że stopa zwrotu z inwestycji pochodząca z dywidendy zmalała dziesięciokrotnie.
Tak działa hossa!

Jeśli odwrócimy sytuację i spółka zacznie zmniejszać obroty i zyski- ale nadal pozostawać na powierzchni, nie zmieniając zaś swojej polityki dywidendowej - to zwrot z inwestycji dywidendowej rośnie.

Podsumowując: 

W teorii, i nie uwzględniając innych czynników - gdy średnia dywidenda wyrażona % spada - wyceny spółek idą w górę i możemy spodziewać sie spadków na giełdzie. Gdzy dywidenda rośnie, oznacza to że wyceny idą w dół i szukają dna - stąd tez możemy niebawem być w stanie kupić akcje dywidendowe w dobrej cenie.

Tyle teorii.
Przygotowałem wykres i wyliczenia dla polskiej GPW i naszego WIG-u.

Oto jak się one prezentują:Wyliczyłem dynamikę zmian dywidendy i WIG.
Trudno powiedzieć by była to metoda w 100% pewna i sprawdzająca się za każdym razem - jak pisałem powyżej - wpływ na sytuację mają również inne czynniki.

Jednakże z całą pewnością warto mieć to podejście w zanadrzu przy całorocznych analizach makro oraz poszczególnych spółek.
Co ciekawe i zastanawiające to fakt - że przez ostatnie 2 lata dywidenda była spadkowa - niewiele - ale jednak.
Podejście to licuje z wieloma opiniami iż defacto znajdujemy sie w hossie  i faktycznie ceny powinny rosnąć, zas stopy dywidendy maleć - jednakże geopolityka wpłynęła na obszar działania gospodarki w takiej sile iż trudno mówić o realnym trendzie.

Słabość Polskiej giełdy i jej swoista odporność na wzrosty - gdy wszędzie indziej obserwujemy ich apogeum lub szczyty szczytów - może oznaczać dwa scenariusze.

W pierwszym - nasz rozwój będzie trwał jeszcze w kolejnych latach - powolnie - ale stabilnie w górę.

W drugim - nasza giełda zacznie tracić wraz z innymi i w efekcie otrzymamy spadki po nijakim ruchu bocznym i dużych wahaniach kursów.

Pewnym dodatkowym zagrożeniem jest już wysoki- średni wskaźnik C/Z na poziomie ponad 25.

Wiele wskazuje na ostatnie podrygi polskiej GPW przed spadkami - jak pisałem poprzednio - ostatnia fala hossy. Ciekaw jestem jedynie czy sygnał do spadku przyjdzie z zachodu - krachem w Nowym Yourku, ze wschodu - atomówka lub podobnym zdarzeniem, czy też urodzi sie niejako samoistnie, u nas, na rodzimej ziemi.

ciekawe...

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...