niedziela, 7 września 2014

Cykl: poznać London Stock Exchange: Centrum finansowe dla Królów i centrum handlu dla mieszczan

Szanowni,

Dziś, kontynuując cykl o giełdzie Londyńskiej, opowiem nieco o jej historii i głównych rynkach.
Zacznijmy od krótkiego przedstawienia ogólnego - wizytówki London Stock Exchange.
LSE (London Stock Exchange) została założona ponad 200 lat temu w roku 1801.
Wszystko tak naprawdę zaczęło się od potrzeby sfinansowania dwóch wypraw morskich - Kompanii Moskiewskiej i Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Urynkowienie oby firm, pozwoliło na zdobycie niezbędnych funduszy za obietnicę udziału w przyszłych zyskach.
Skromne początki szybko przeistoczyły się w handel kolejnymi akcjami firm - który odbywał się w... kawiarni - a dokładniej dwóch:  Garraway's i Jonathan's.
To tam, na kredowych tablicach, pierwsi inwestorzy mogli zapoznać się z cennikiem akcji danego dnia.
W trakcie swojego dynamicznego rozwoju Exchange Alley, ze względu na zainteresowanie- nie mogła już pomieścić tłumów inwestorów.
Powstała Więc London Stock Exchange.

Z ciekawych momentów od powstania warto wymienić dwa - mające kluczowy wpływ na Giełdę.
Pierwszym  nich był moment deregulacji giełdy i zasad na niej obowiązujących przez Margaret Tatcher.
Zmiana ta, pociągnęła za sobą daleko idące unowocześnienia, komputeryzację, dynamizację i poszerzenie potencjału kupujących na giełdzie- dostęp elektroniczny, zdalny i bez konieczności udziału maklera.

Drugim momentem była istna bomba .. nie - naprawdę- BOMBA, która podłożona przez działaczy IRA w męskiej toalecie wyłączyła gmach giełdy z działania na blisko 2 lata.
(zdarzenie miało miejsce 1 992 roku)

Stosunkowo najnowsza historia LSE kryje jeszcze jedno ciekawe zawirowanie historii -blisko 3 letnią walkę o jej obronę przed przejęciem ze strony amerykańskiego NASDAQ, zakończoną najpierw wejście w posiadanie blisko 31% udziałów LSE , a dalej- rezygnacją z próby przejęcia i odsprzedażą udziałów firmie pochodzącej ze Zjednoczonych Emiratów arabskich.
Wszystko to miało miejsce w latach 2004- 2007.

Dziś, LSE to jedna z największych giełd świata, zapewniająca dostatek, szybkość, skuteczność i płynność prawie każdego IPO i skutecznie ściągającą kapitała - również z Polski.
Ponadto, jest to również miejsce które otwiera swoje podwoje dla krajów arabskich, starając się umożliwić inwestowania z poszanowaniem ich religii i jej zasad.

Giełda, stanowi również jeden z elementów troski rządu Wielkiej Brytanii - troski, i uważnego śledzenia i reagowania na zmiany.
Zadaniem giełdy było, jest, i ma być w jeszcze większym stopniu - ściąganie zewnętrznego kapitału oraz stanie się jednym z największych źródeł przychodów UK.
Londyn, w rządowych planach ma nadal  podtrzymać charakter centrum finansowego i zdobywać kolejne rubieże na drodze do stania się głównym centrum finansowym Europy.

Obecnie London Stock Exchange jest miejscem handlu - jednym z najdalej położonych od kłopotów na Ukrainie i o wiele lepiej reagującym na kolejne epizody wojny.
Test to również miejsce prostego i szybkiego przesyłu kapitału dalej - za ocean, lub ulokowania go w  inne instrumenty.

W dalszych odcinkach będę analizował poszczególne metody podejścia do Giełdy Londyńskiej.

W międzyczasie - zapraszam do zapoznania sie z kilkoma prezentacjami do któych linki zamieszczam poniżej.

Podsumowanie różnych giełd na świecie - infografika : linkPodsumowanie podstawowych informacji odnośnie London Stock Exchange. - prezentacja.Kolejne części cyklu- już niebawem! Zapraszam

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski
.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...