sobota, 21 grudnia 2013

Czy Fundusze inwestycyjne zaczęły sprzedawać akcje ...

... aby z obecnego poziomu ekspozycji na akcje zejść do poziomu przewidywanego przez zaktualizowana ustawę dotyczącą OFE.


Szanowni,

Wraz z wejściem w życie reformy ustawy o OFE zmieni się dość zasadniczo możliwość partycypowania OFE w rynku kapitałowym w Polsce.

Dla przypomnienia - jeśli obecnie w posiadaniu OFE jest około 290 mld zł, - około 150 mln z nich podlega ryzyku "dobrowolnego przekazania" stronie rządowej w nowym roku.
Pozostała cześć kapitału - dotychczas ogromnej większości była i jest inwestowana w akcje (około 50% zgodnie z benchmarkiem narzuconym dotychczas przez organ nadzorczy)

Po przekazaniu środków, konieczne będzie dostosowanie pozostałego kapitału - do wymogów regulatora a w szczególności do nowych limitów posiadania akcji w portfelach OFE.

Zgodnie z nowymi zasadami, w 2014 roku limit minimalny dla inwestycji w akcje będzie wynosił 75% - i będzie zmniejszany w kolejnych latach odpowiednio do 55% w 2015 roku, do 35% w 2016 roku i do 15% w 2017 roku.
Jednocześnie jednak udział akcji w portfelu OFE nie może przekroczyć 90%
Co więcej - zgodnie z nowym benchmarkiem jaki ma zamiar wdrożyć MF - najlepiej gdyby górna granica była nie na 90 - ale na 80% .. i tak - to już się dzieje.
Jednocześnie, ogromna większość OFE balansuje na granicy 80-90% udziału akcji (po przekazaniu kapitału do ZUS) , a kilka przekraczają ten próg (nawet ponad 93%)
Powyższe oznacza po prostu duże ryzyko możliwej sprzedaży..

Wedle Wyliczeń Pana Rafała Hirsza - możliwa jest sprzedaż nawet około 13,4 mld zł (link)

Główne pytanie jakie powinniśmy sobie teraz zadać to - czy wyprzedaż już się zaczęła a jeśli tak, to jak długo potrwa i jak głęboka się okaże, a w konsekwencji - jak silnie wpłynie na nasz rodzimy rynek akcji i cała GPW ?

Dane odnośnie wzrostów/ spadków funduszy - w ciągu ostatniego miesiąca wszystkie OFE zanotowały spadki w wysokości od -0,21% do -0,52%
Spadki w ciągu ostatnich 7 dni (czyli tuż przed terminem w którym mierzony będzie udział t.j 1 stycznia)  wynosiły już pomiędzy -1,02% aż po -1,61%

Co będzie dalej? Czy wyprzedaż trwa w najlepsze i pierwsze miesiące nowego roku będą pod znakiem ?

Jeśli OFE faktycznie już zaczęły wyprzedaż, i będą ja kontynuować - przez kolejne kilka miesięcy możemy spodziewać się zniżek na spółkach najchętniej posiadanych przez fundusze.
Nie oznacza to zmiany wartości samych firm - tylko chwilową zmianę cen ich akcji.
Oznacza to szanse - na ciekawy zakup o wyższej wartości niż wskazuje na to cena.

Jeśli OFE już sprzedały i rynek okrzepł po fluktuacjach cen - w połączeniu ze wzrostami samej gospodarki, może nas czekać fala wzrostów.

Jedno jest pewne - nadchodzi szansa na wykorzystanie spadków przy zachowaniu ograniczonego ryzyka - i zimnej kalkulacji właściwej wartości każdej ze spółek w które planujemy inwestować.

Z poważaniem dla szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...