niedziela, 22 grudnia 2013

Solidny kapitał na długie lata – jak zainwestować milion!

... budowa i wzrost

Szanowni,

Dziś poruszam tematykę systematycznego budowania kapitału na przyszłość kolejnych pokoleń i .. na naszą spokojną starość .

Onegdaj mówiono iż najlepszym kapitałem są dzici – a dokładniej – ilość dzieci, najlepiej spora. 
W czasach gdy ten frazes miał sens, wiek wejścia osoby na rynek pracy niekiedy przypadał już na 8 czy 10 rok życia. Stąd – duże rodziny były silnymi i często majętnymi grupami społecznymi.

Drugim sposobem budowania silnej pozycji społecznej i majątkowej był długoletni plan inwestycyjny i przyjęty model inwestycyjny przekazywany miedzy pokoleniami.
Doskonałym przykładem jest Wielka Brytania – która konsekwencje tego podejścia zastosowanego w dobie rewolucji przemysłowej odczuwa po dziś dzień.

Mowa o nieruchomościach, a dokładniej międzypokoleniowym zarządzaniu nieruchomościami , rozbudowywaniu ich portfolio i wiedzy przekazywanej skutecznie między pokoleniami.

Brytyjskie rodziny rozpoczynały od pojedynczych mieszkań,  dalej kamienic –  kumulując  zyski z najmu i reinwestując je w kolejne dochodowe nieruchomości. W dalszych etapach najbardziej majętne rodziny stawały się właścicielami całych wsi, czy nawet miasteczek .

Nowoczesną odmianą tego podejścia jest zmiana zabezpieczenia z peryferiów miast – na ich centra i najbardziej wystawne i rozpoznawalne nieruchomości komercyjne na najdroższych ulicach centrów miast.

Wedle przyjętego planu, majątek rodzinny w postaci portfolio rożnych nieruchomości był postrzegany jako świętość którą każde kolejne pokolenie musi „podlewać” obowiązkowo dokładając doń – własnoręcznie zakupione posiadłości. Finalnie, gdy pakiet zgromadzonych nieruchomości był wystarczająco duży, rodzina mogła żyć z pasywnego dochodu i skupić się na pomnażaniu kumulowanej gotówki i kolejnych nieruchomościowych inwestycjach.

Tyle historii ....

W obecnych czasach zbudowanie porządnego portfolio nieruchomości generujących przychód pasywny może nastręczać pewnych problemów / niemniej w porównaniu z warunkami historycznymi – jesteśmy w o niebo lepszej sytuacji.

Zastanówmy się...  

Przeciętna Polska rodzina 3 osobowa, wydaje na przeżycie miesięcznie – powiedzmy 5 tys zł. 
Aby zrównoważyć te wydatki (nie uwzględniając obciążeń kredytowych) , i przyjmując iż średni czynsz , za najpopularniejsze mieszkanie np: w warszawie – wynosi 1,7 tys zł , będziemy potrzebowali min 3 – a najlepiej 4 mieszkań w praktycznie ciągłym i nieprzerwanym najmie.

Średni koszt takiego mieszkania – w zależności oczywiście od dzielnicy, będzie się wahał miedzy 180 – 300 tys zł.
Przyjmijmy szacunkowo iż staniemy na 250 tys zł. W Tej cenie w Warszawie, będziemy w stanie kupić 4 kawalerki o metrażu około 35 m2.

Oczywiście, alternatywnie do nieruchomości i całego zamieszania jakie się z nim wiąże,  możemy również zwrócić się do rynku kapitałowego i liczyć na życie z odsetek od kapitału jaki zgromadziliśmy na koncie.
Przy obecnych stopach procentowych – z najprostszego instrumentu jakim są lokaty t.j 5% w skali roku, konieczny kapitał kształtowałby sie następująco (dane bez podatku od zysków kapit.) 


  • 1660 zł miesięcznych zysków – 400 tys zł na koncie
  •  2500 zł miesięcznych zysków – 600 tys zł na koncie
  • 3330 zł miesięcznych zysków  - 800 tys zł na koncie
  • 4160 zł miesięcznych zysków – 1000 000 zł na koncie
  • 5000 zł miesięcznych zysków – 1 200 000 zł na koncie

Mówiąc wprost – potrzebny jest nam minimum 1 milion złotych na inwestycje
J

Dla każdej rodziny zgromadzenie takiego kapitału, w czasie jednego pokolenia jest nie lata wyzwaniem, branie kredytu jest zadaniem ryzykownym i niestety znacząco ograniczającym zyski z inwestycji.

Konieczny jest więc plan, a w nim zawarte narzędzie pomnażania akumulowanego majątku , tak aby finalnie możliwe było osiągnięcie dostatecznego zabezpieczenia kapitałowego i dokonanie wartościowych inwestycji.

Potrzebny jest mechanizm mnożnika kapitału.

Trudno bowiem w ciągu krótkiego czasu  z przeciętnej polskiej pensji , uzbierać wymaganą kwotę.  Zanim dotrzemy do celu, musimy zainwestować w narzędzia tymczasowe o możliwie  najwyższej stopie zwrotu (szybkie pomnażanie gotówki) i możliwie najmniejszym ryzyku straty .
Podstawową zasadą jaką powinniśmy przyjąć musi być zasada zachowania kapitału – gdyż tylko wtedy mnożenie będzie przebiegało sprawnie.

Pierwszym i najważniejszym z tych narzędzi – jesteśmy my sami i nasza samodyscyplina i umiejętność dostrzegania wartości oraz oszczędny tryb życia.  To ona pozwoli nam na dostrzeżenie możliwości odłożenia pewnej sumy pieniędzy i zainwestowanie w przyszłość.  Cechę to powinniśmy pielęgnować i zachować ja możliwie najdłużej – wręcz przyzwyczaić się do działania zgodnie z jej wymogami.

W dalszej kolejności jest to co zrobimy z posiadaną gotówką  - i jak szybko będziemy w stanie ja mnożyć .
Możemy użyć lokat, funduszy inwestycyjnych, giełdy, inwestycji w sztukę, lub innych alternatywnych form zarabiania. Możemy również założyć własna firmę i przez nią, a raczej dzięki zyskom z niej – dokładać do puli pomnażanych oszczędności.

Pomaga plan!

Doskonale zdaje sobie sprawę że powyższe jest tylko zarysem koncepcji dojścia do celu – ale jest też wyznaczeniem celu i przejściem odwrotnej drogi – od jego osiągnięcia do punktu startowego.

Mając wyznaczony cel długoterminowy, możliwe staje się stawianie sobie wyzwań miesięcznych, i rocznych w ramach narzędzi w jakie inwestujemy.

Ostateczną nagrodą jest realna wartość – którą wygenerujemy dla naszych najbliższych i dla kolejnych, przychodzących po nas pokoleń.
Jeśli będą one kontynuowały nasze działania to każdego roku, każdego kolejnego pokolenia będziemy w stanie żyć łatwiej, spokojniej, stopniowo zwiększając ilość czasu jakim dysponujemy- nie musząc uganiać się za środkami koniecznymi do przeżycia.

Własnie w ten sposób buduje się siłę wielopokoleniową rodziny, oraz wolność ducha – nieuzależniona od pogoni za pieniądzem.

Czego Szanownym czytelnikom i sobie – serdecznie życzę .

Z poważaniem dla szanownych

Michał Sankowski
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...