niedziela, 8 grudnia 2013

Gdy nie ma odwagi- wszystkie inne cechy są nieistotne! (W.S. Churchill)

Świat w którym zaufanie do siebie wyznacza drogę, ryzyko jest w sercu, a dusza się nie starzeje! 


Szanowni,

Dziś motywacyjnie, o sile chęci - nie przymusu, o odwadze, zaufaniu, zaangażowaniu.
Pan Jacek Walkiewicz, jest psychologiem z ponad 15 letnim doświadczeniem, jak sam o sobie mówi - tuż po kryzysie wieku średniego, i tuż po odkryciu tego kim jest, gdzie jest, i co chce osiągnąć w wieku 36 lat.

Po co inwestorowi motywacja do działania ? 

Fundamentalnym pytaniem na które musimy sobie odpowiedzieć jest to - czy chcemy zainwestować, czy tez z jakiś względów - musimy?
Jeśli wybieramy tą drogę z własnej nieprzymuszonej woli, i chęci, najpewniej :

  • będziemy poszukiwali informacji i rozwoju
  • będziemy poszukiwali autorytetów, przewodników, mistrzów 
  • będziemy co krok weryfikowali nasze podejście i sprawiali że będzie się ono rozwijało 
  • będziemy wątpili- konstruktywnie 
  • będziemy wiedzieli dlaczego straciliśmy- lub zyskaliśmy i jak doprowadzić do powtórzeń scenariusza na którym zależy nam najbardziej. 
Inwestowanie pod przymusem może wydawać się koncepcją niespotykaną, i dziwną. Wystarczy jednak odpowiedzieć sobie w duchu jak wiele razy, byliśmy w jednej z poniższych sytuacji i jakie podjęliśmy wtedy działania.
  • Mam trochę nadprogramowych pieniędzy - muszę je zainwestować zanim skonsumuje na bieżące wydatki
  • wszyscy moi znajomi już inwestują, ba - niektórzy zaczęli ponad rok temu i odnoszą sukcesy - najwyższy czas abym i ja to zrobił 
  • Eksperci z domów maklerskim mówi że ta firma to strzał jakich już nie będzie - to musi być niesamowita inwestycja. Kupuję! 
Inwestując pod psychicznym przymusem - swoim własnym, czy też zewnętrznym, tracimy kontrolę nad naszymi marzeniami, i nad racjonalnością decyzji.

Tracimy kontrole bo zapominamy o odwadze, o naszych własnych celach, o tym kim chcemy się stać dzięki naszym inwestycjom. Zbaczamy również ze ścieżki odkrywania i doświadczania - na rzecz wykonywania poleceń. 

Zachęcam więc, do odkrycie waszego własnego - indywidualnego, inwestycyjnego "JA" i bez względu na wszystko inne, kierowania się nim w decyzjach inwestycyjnych. 
Każda strategia inwestycyjna, może i powinna być dobrana do naszych własnych potrzeb, a nawet zmieniona - tak byśmy poczuli że jest nasza i niczyja inna. 
Tak abyśmy poczuli, że działa dla nas, w ramach naszych własnych reguł, w ramach akceptowalnego przez nas ryzyka. Niech bazą dla niej będzie międzynarodowo sprawdzone podejście- ale niech jej rozwinięciem, będą nasze własne doświadczenia. 

koniec gadania- zapraszam na firm!


Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...