niedziela, 29 grudnia 2013

Prosty fakt dotyczący naszej przyszłości ...

... i drastyczna prawda z niego wynikająca. 

Szanowni,

Wiem że po ostatnich wydarzeniach, medialnych przepięknych wątpliwościach Prezydenta dotyczących podpisania zmian dla OFE - mamy wszyscy serdecznie dość tej całej zabawy i gmatwaniny, dezinformacji i mętliku.
Ja - na pewno.

Dziś jednak w przypływie inspiracji chciałbym napisać o jednym fakcie o którym może- nie do końca wszyscy wiemy - i którego nie jesteśmy może w pełni świadomi.
Fakcie który sądzę że może pomóc- otworzyć na wszystkim oczy co do sensu i kierunku inwestycji czy oszczędności jakie poczynimy w przyszłości.

Otóż ... gdy przejdziemy na standardową emeryturę- czy pochodzącą z  ZUS, czy też z OFE - dalej wypłacana przez ZUS, czy nawet pochodzącą z prywatnego ubezpieczenia , lub pieniędzy pochodzących ze sprzedaży nieruchomości jakie mamy i innych dóbr - spieniężamy nasze wszystkie kluczowe oszczędności. 

Przechodząc na emeryturę : zaczynamy zużywać kapitał zgromadzony dotychczas na koncie emerytalnym, sprzedajemy dotąd pieczołowicie utrzymywane nieruchomości, sprzedajemy akcje, obligacje.

A teraz najważniejsze: z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc mamy świadomość iż stan naszego konta maleje i zaczynamy się zastanawiać co przyjdzie pierwsze- koniec środków na życie- czy koniec życia...

Główne pytanie - to co możemy z tym faktem zrobić i czy istnieją jakiekolwiek alternatywy?
Pasywny cash flow - jest jedną połową odpowiedzi - budowanie międzypokoleniowego kapitału-drugą.

Pasywny przychód jest przypływem pieniężnym generowanym przez nasze inwestycje i co miesiąc podnoszącym nasz majątek.
Może być to przychód z najmu nieruchomości, praw autorskich i praw pochodnych, biznesu. Pewnym przychodem powtarzalnym może być również dywidenda - ale w tym przypadku  tylko raz w roku.

Międzypokoleniowe budowanie kapitału, to akumulacja stanu posiadania - aktywów generujących pasywny przychód w każdym pokoleniu.
Akumulacja ta prowadzi finalnie do zbudowania rodzinnej fortuny która pozwala na zajęcie się czymś nieco innym niż pogoń za pieniędzmi. Pozwala na wolność.

... oczywiście alternatywą jest wolność dostępna od zaraz. wystarczy rzucić wszystko :)

Wybór oczywiście pozostaje do naszej dyspozycji.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...