niedziela, 15 grudnia 2013

Obligacje korporacyjne - jako zagrożenie wzrostów na GPW ...

... rozsnaca zyskowność i  o wiele mniejsze ryzyko!


Szanowni,

Obserwjąc ostatnie dane przedstawione przez Fitch ratings Polska, nie moge sie pozbyć wrażenie że GPW wyrasta silny, zyskowny i o wiele mniej ryzykowny konkurent - na rynku obligacji korporacyjnych.

Zacznijmy o dwielkości rynku.
Na bazie danych przekazanych przez Fitch - DGP, wiemy że rynek obligacji korporacyjnych wzroós do 36 mld zł i jest to najwyższa wartosć od przynajmniej IV 2006 roku!

Skąd kapitał i duże wzrosty? Z zimnej, zdroworozsądkowej kalkulacji! 

Z uwagi na drastycznie niskie stopy procentowe w odniesieniu do depozytów - 2,5% , kapitał poszukujący alternatym stoi obecnie przed wyborem pomiędzy GPW - ktora jeszcze może ...
ale jest obciazona turbulencjami wynikającymi z "reformy OFE" , oraz rynkiem Catalyst gdzie średnia stopa zwrotu to obecnie 8% .

Kapital który dotychczas stacjonował wygodnie na lokatach i róznego rodzaju gwarantowanych funducszach, kapitał nie pragnący dużej ekspozycji na ryzyko - własnie znalazł swoja nową, o wiele bardziej zyskowną  i bezpieczną przystań! Catalyst.

Oczywiście, nie tylko rózowy kolor panuje na rynku obligacji.
Oprocentowanie jest dosć mocno zronicowane i wacha sie miedzy 3%  oferowanymi przez firmy o ugruntowanej renomie, pewnymi zakupu, siegajac aż po 18%  wsród firmz po raz pierwszy wychodzących z oferta lub posiadajacych mniej ugruntowaną pozycję.
(czyt. niepewna i mniej godną zaufania )

Oczywiście .. zadaniem inwestora jest znalezienie perełek, dajacych wysokie oprocentowania i równoczesnie majaccych swietne fundamenty finansowe.

Glówne pytanie, dotyczy jednej innej kwestii.
Czy w najbliższym czasie zyski i wzrosty na GPW beda na tyle wysokie, aby zdołac przyciagnac kapitał zlokalizowany na Catalyst.

Czy profity płynące z GPW będa na tyle niebotyczne, aby chciwosć - wzieła górę nad bezpieczeństwem ? 

Rozpoczynamy niebawem nowy rok wyzwań, najwyraxniej wzrostów w gospodarce polskiej, i miejsmy nadzieje zmniejszającego się bezrobocia.
Wzrastający popyt wewnętrzny - powinien przełożyć sie również na pewien wzrost w inflacji , co najpewniej zmniejszy zyskownosc obligacji - wszelkiego typu i sprawi że część kapitału odpłynie w poszukiwaniu wiekszych zysków na GPW.
Strumień powinien przybrać na sile ..
Wchodzenie dziś na ten rynek - może być wiec wejśćiem juz nieco zbyt poźnym.

Tyle logiczne myślenie
Kiedy? Hym...

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...