poniedziałek, 10 marca 2014

Asbis i M.W. Trade - dobre spółki i .. dywidenda

Szanowni,

Dziś krótki w pis o dwóch ciekawych spółkach które zaprezentowały dobre, wzrostowe wyniki roczne i planują w najbliższym czasie wypłatę dywidend.

Asbis

O tej spółce pisałem już kilka razy wcześniej.
W ostatnim czasie, niedaleko przed wynikami rocznymi, pojawiły się plotki o problemach finansowych.
Wyniki spółki za ostatni rok pokazują jednak zgoła inny obraz.

Oto zrzut ekranowy z raportu udostępnionego na Bankier.pl ... a właściwie kilka zrzutów ekranowych z najnowszego raportu: link
Do powyższej informacji należy dodać kolejna.
Firma ma zamiar wypłacić dywidendę w wysokości od 2-30 % zysków z zeszłego roku.
Przy ostrożnych szacunkach i przeliczeniach kursowych  wyniosłaby ona około 20-22 groszy na akcję co przy obecnej cenie daje ponad 4% wzrostu.

Na całość sytuacji nakłada się jeszcze jeden aspekt. Obecny kurs akcji 4,5 zł,  jest dość daleki od 1 rocznych szczytów czyli okolic 8,1 zł.
Nie dość więc że spółka notuje dobre wyniki, nie dość że wypłaci dywidendę, możemy jeszcze urosnąć na samym wzroście wartości jej akcji.

Ale...
Duże ale spowodowane jest spadkiem jaki kurs akcji zanotował w ostatnim czasie.
Naturalnie, mógł to być prosty pesymizm rynku, podyktowany m. in sytuacją na Ukrainie i faktem że Asbis sprzedaje spora część swojej produkcji i dystrybucji zarówno na rynek rosyjski jak i ukraiński.
Dokładniej mówiąc, kraje byłego ZSRR to blisko 1/3 przychodów Asbisu - i jest to niewątpliwie czynnik ryzyka.

Jak poważny?
Czas, giełda i inwestorzy pokażą.
Obecnie kurs spółki szoruje po dnie - i dla rozważnych, polecałbym poczekanie na ustabilizowanie się silniejszego trendu ku północy z dodatkowymi inwestycjami.
Dla odważnych - można wchodzić już dziś.. ale bez pewności czy dzisiejsze odbicie (wahania miedzy +0,9% a nawet + 7% chwilami) utrzyma się i czy przerodzi się w faktyczny trend.

M.W. Trade. 

Solidny partner na trudne czasy.
Firma właśnie pokazała sprawozdanie finansowe za rok 2013.
Poprawiła wyniki sprzedaży i zyskowności i idzie dalej - w stronę rozwoju. Link do raportu

 Spółka wyraziła również chęć wypłaty dywidendy za mijający rok w wysokości 50% zysków.
Oznaczałoby to wypłatę na poziomie około 1 zł na akcję i przy obecnym kursie około 5% zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Obecna cena spółki plasuje się lekko poniżej 20 zł za akcję i jest jedna z najwyższych historycznie, ale podobnie jest w przypadku wyników finansowych.

Co ciekawe, spółka twardo trzyma poziom bez względu na zawirowania na Ukrainie i dobrze sobie radzi nie notując takich spadków jak np: Asbis.
Oznacza to szanse na stabilizacje, dywidendę i może nawet wzrosty w odniesieniu do przyszłych wyników - a nie do sytuacji geopolitycznej.

Czy kupować?
Mi osobiście spółka bardzo się podoba i w prywatnym portfelu będzie do kolejny nabytek z branży medycznej - po Farmakolu który już na siebie zarobił.
Naturalnie, decyzja należy do każdego indywidualnie.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...