.. czy ich czas już minął? .. a może nie wszystkich?
Szanowni,
Na początek, zanim o akcjach - słowo prawdy o cyklach gospodarczych.
Zgodnie z cyklem koniunkturalnym - po hossie na akcjach, po wzrostach wycen, zwiększeniu ilości pieniędzy dostępnych dla firm na rynku, pojawiają się wzrosty mocy produkcyjnych a dalej wzrost cen surowców związany ze wzmożoną produkcją.
Tak - surowców.
Co więcej, w przypadku wojen, szczególnie takich na jaką się zapowiada blisko naszej wschodniej granicy - czyli o podłożu surowcowym, rośnie cena gazu, ropy i naturalnie metali szlachetnych.
Rzućmy więc okiem na kilka wykresów- czas: ostatnie 6 miesięcy:
Źródło: http://finanse.wp.pl
Źródło: http://finanse.wp.pl
Naturalnie, czas pokaże jak zareagują oba paliwa po niedzielnym referendum i wynikach (dość przesądzonych) oraz po reakcji na nie - Rosji.
Nadchodzący tydzień będzie zaprawdę ciekawy.
Jednocześnie musimy Pamiętać iż Rosyjski PKB - wedle różnych szacunków w 50 do 75% jest zależny od cen surowców sprzedawanych zachodnim partnerom. Jeśli wiec obecne działania to ekonomiczna akcja na wycieńczenie, nie wydaje się ona iść w zaplanowanym przez wschodnich braci kierunku.
.. naturalnie jeśli chodzi o pieniądze- a nie o wielko-inmerialne zapędy.
W ostatnim czasie- Rosja traci na giełdzie, traci na podwyższeniu oprocentowania obligacji (musi oferować blisko !% aby inwestorzy chcieli je kupić- czyli koszt obsługi długu zagranicznego rośnie) , traci na cenach surowców które mogą wpompować świeży pieniądz do budżetu.
Oto wykresy:
Źródło: http://pl.tradingeconomics.com
Źródło: http://pl.tradingeconomics.com
Ostatnie dane dla PKB- nie wróża byt świetlanej przyszłości a raczej trend spadkowy.
Źródło: http://pl.tradingeconomics.com
Jak na to całe zamieszanie reaguje Złoto i srebro - powiedziałbym że zgodnie z definicją- rosną!
Źródło: http://finanse.wp.pl
Źródło: http://finanse.wp.pl
http://www.makrosfera.net
Wykres pokazuje ewidentnie iż biznes prawie kompletnie nie przeją się zawirowaniami na Ukrainie i patrzy na nie jak na grę ekonomiczną- co więcej, po prostu robi swoje.
Jeśli zobaczymy na historyczne zachowanie się tego indeksu w korelacji do Wig - oba wykresy zazwyczaj idą w tym samym kierunku.
Dziś, Wig się waha, i w ostatnich tygodniach pokazuje zmienność ujemną - zaś zmiany nastrojów biznesowych wręcz odwrotnie - idą zdecydowanie ku północy.
W konkluzji powyższego krótkiego podsumowania jeśli całe zamieszanie na Ukrainie ma podłoże ekonomiczne, Roja już zaczęła tracić i to sporo i dalsza kontynuacja tego kierunku jedynie będzie pogarszać jej ekonomiczną sytuację.
Naturalnie, może zdążyć się coś nie przewidywalnego i nad ekonomicznym interesem może wziąć górę chęć, idea, dążność do powrotu do posiadania dawnych republik po ZSRR - ponownie w ramach granic Federacji. w takim przypadku kalkulacja ekonomiczna schodzi na dalszy plan.
Oby nie...
Cóż więc z akcjami na GPW?
Główny wpływ na nie - obecnie mają moim zdaniem nastroje dwóch grup inwestorów - ustępujących z kapitałem inwestorów zagranicznych, oraz jeszcze nie dojrzałych do inwestycji inwestorów indywidualnych.
Jeśli pierwsi się wycofają, a drudzy stwierdzą że obecna sytuacja nie sprzyja giełdzie - WIG nadal będzie spadał.
Jeśli jednak sytuacja gospodarcza i gwarancje Europejskie i USA wzmocnią polską pozycje na arenie międzynarodowej, inwestorzy mogą powrócić.
Najbliższy tydzień przyniesie wiele odpowiedzi.
Z poważaniem dla Szanownych
Michał Sankowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.