niedziela, 4 maja 2014

Dywidendy 2014: Lena Lighting oraz Analizy Online

Szanowni,

W najbliższym czasie będziemy mieli przyjemność rozkoszować się możliwością nabycia praw do dywidendy dla dwóch tytułowych spółek.

Przy obecnym kursie, wypłacana dywidenda będzie wahała się między 6,2% a 7,69%.
Najszybciej, otrzymają ją udziałowcy Analiz - 26 maja. Rożnica jednak jest niewielka gdyż w przypadku Leny, wypłata nastąpi o 1 dzień później, t.j. 27 maja.

Innymi słowy, z zainwestowanego 1000 zł - przykładowo w akcje Leny, po 20 dniach otrzymamy 62 zł dywidendy (przed odliczeniem podatku).

Na temat spółki Lena pisałem już kilka razy i niezmiennie, uważam ją za wartościową i godną zauważenia i zainteresowania.
Wyniki finansowe - wzrostowe w kategorii zysków i zysków na akcje, delikatnie spadkowe w kategorii sprzedaży - ale może być to wywołane turbulencjami na Ukrainie.
Wieloletnia historia wypłat dywidendy - i co ważne wzrastającej dywidendy!

Co natomiast może martwić to drastyczna wręcz reakcja rynku na wycenę Leny w okresie krachu na GPW w okolicy 2007 roku.Ciekawa rzecz: obecne wyniki przychodów ze sprzedaży za 2013 rok dla Leny są podobne do tych z roku 2006 - tuż przed krachem gdy wycena była na poziomie około nawet 13 zł .. i jednocześnie podobne do tych z roku 2009 gdy wycena spółki była w okolicy 1 zł !
Dla prawidłowości porównania trzeba przyznać iż zyski firmy w 2009 roku należały do jednych z najniższych - ale jednocześnie obecne zyski spółki sa znacząco wyższe od tych osiągniętych w 2006 i 2007 roku - przy cenie dochodzącej do 13 zł.

Na tak banalnym porównaniu widać jak na dłoni jak giełda traktuje skądinąd dobrą spółkę z poprawiającymi się wynikami i wypłacającą dywidendę.

Analizy Online, to z kolei firma silnie związana z rynkiem funduszy inwestycyjnych i generalnie masowego inwestowania.
To spółka wybitnie ciekawa pod kątem dywidendy : wypłacała ją już 2 razy i za każdym, z podwyższoną kwotą do poprzedniej.
Obecnie uchwalona i zatwierdzona dywidenda, również oznacza podniesienie wypłaty z 85 groszy na akcje(poprzednio) do 1 zł.

Ciekawa sytuacja w przypadku tej firmy odnosi się zarówno do jej przychodów jak i zysków porównanych do wykresu giełdowego.
Spółka nigdy wcześniej nie wypracowała takich wyników jak w roku 2013, a jednak - nie została za nie prawie w ogóle doceniona.
Przykładowo, przy wynikach o 1/3 gorszych w kategorii przychodów i zysków - ledwo ponad zero w porównaniu do dzisiejszych wyników, wycena akcji spółki w 2010 roku oscylowała w okolicy nawet 18 zł by w 2011 roku dojść do ponad 21 zł.
Powyższe oznaczałoby szanse na około 40- może nawet 50% zysk w odniesieniu do dzisiejszego kursu.

Do przemyślenia długoterminowo.
Na dziś, ważną informację jest to iż kupując akcje tej spółki zyskamy ponad 7% zwrotu kapitału z dywidendy w około 20 dni. Nie ma takiej lokaty czy obligacji, która mogłaby powyższe przebić.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

PS: Jeśli powyższy wpis przypadł Ci do gustu drogi czytelniku- zapraszam do zagłosowania na ten blog w konkursie Money.pl - Link


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...