piątek, 23 maja 2014

W co inwestują profesjonaliści?

... podpowiem: nie w Polskę!

Szanowni,

Wielokrotnie na blogu zamieszczałem podsumowania czy komentarze do wyboru profesjonalnych zarządzających którzy biorą udział w medialnej zabawie "Milion w Portfelu" organizowanej przez Tvn24bis.pl oraz Analizy Online.
Ponownie podkreślam- program zacny i warto go śledzić.

Obecnie przejrzałym kilka wywiadów z zarządzającymi- zamieszczonymi od 15 maja.
Przebija dość mocno podejście mówiące o ucieczce z Polski oraz - redukcji zaangażowania w akcje.
Zresztą zobaczcie sami:


Pan Witold Chuść  /Żródło: Tvn 24bis.pl  link:wywiad

Wyjęte z rozmowy- co oceniam jako najważniejsze: "Widać że rynek akcji ma problemy i utrzymywanie wysokiej pozycji może być ryzykowne."


Pan  Rafał Lorek  /Żródło: Tvn 24bis.pl  link:wywiad

Wyjęte z rozmowy- co oceniam jako najważniejsze: "Na część spółek w Stanach Zjednoczonych w kategorii małych i średnich ustawiam stop loss na poziomie 5-6% poniżej obecnego kursu. Podobne podejście zastosowaliśmy do portfela polskich akcji"



Pan  Adam Zaremba  /Żródło: Tvn 24bis.pl  link:wywiad

Wyjęte z rozmowy- co oceniam jako najważniejsze: "Ponad połowę portfela wypełniają spółki małe i średnie z polskiego portfela - spółki które maja niezłe fundamentu ale nadal są w naszej ocenie nisko wycenione."

Nowe spółki w portfelu: :
 • Arteria - jedna z ciekawszych propozycji. Przedstawiciel dynamicznie rozwijającej się branży outsourcingu. Wyniki rok do roku silnie wzrostowe, wyniki za pierwszy kwartał również. Firma wypłaci również dywidendę. Obecna wycena giełdowa spółki w stosunku do maksimów (z czasów gorszych wyników) daje potencjał wzrostu na ponad 44% , zaś do maksimów z początku notowania spółki- o ponad 100%.
 • Paged  - wyniki rok do roku na sprzedaży i zyskach rosnące, kurs - już wysoki, blisko 5 letnich maksimów. wyniki za pierwszy kwartał 2014 - niezbyt pocieszające (spadki na przychodach). Paged reprezentuje przemysł drzewny, który zgodnie z cyklami gospo. powinien notować wzrosty w wycenach akcji na etapie ekspansji hossy.
 • Graal - wyniki rok do roku bardzo pozytywne, przychody za pierwszy kwartał 2014 rosnące- zyski niestety już nie. Obecna wycena największego w Polsce producenta przetworów rybnych jest bliska 5 letnim maksimom.
 • Bumech - słabe wyniki, wedle Pana Adama- potencjał na wzrosty
 • Mera - spadająca zyskowność i wzrastające przychody.
 • Panova - spadające zyski, przychody na podobnym poziomie. 
 • Tell - spadające wyniki rok do roku, wedle Pana Adama- potencjał na wzrosty
Pan  Adam Dakowicz  /Żródło: Tvn 24bis.pl  link:wywiad

Wyjęte z rozmowy- co oceniam jako najważniejsze: "Ostatnie zmiany na warszawskiej giełdzie mieszczą się moim zdaniem w ramach naturalnej korekty i nie budzi to we mnie niepokoju"

Nowe spółki w portfelu: :
 • KGHM - raporty finansowy pokazują spadające zyski i spadające przychody rok do roku, niemniej, zgodnie z cyklem koniunkturalnym, możliwe że przed nami klaruje się czas surowców i wzrastającej inflacji co dla wyników spółki mogłoby być pozytywne.

Przeglądając pozostałe portfele i ostatnie zmiany jakich dokonali w nich zarządzający, ukazuje się obraz w którym w ogromnej większości odstępuje się od inwestycji w akcje, szczególnie na rynku polskim i przenosi się kapitał do funduszy inwestycyjnych oraz za granicę. 
Ponadto, jeśli pozostawiane są akcje - to niewielu spółek, i tylko tych o wybitnie stabilnym i dynamicznie rozwijającym się biznesie - które nawet w przypadku spadków na rynku, nadal będą rosły. 

Minimalizacja ekspozycji, postawienie na pewniaki, przeczekanie, obserwacja .. i trochę większe zauważenie spółek surowcowych. 

W kilku przypadkach zanotowałem również otwarcie i ekspozycje na spółki surowcowe i duże przedsiębiorstwa produkcyjne. 

Ważne: Co ciekawe, w inwestycjach najbardziej agresywnych portfelach zaczynają się pojawiać również spółki z rynku New Connect.

Poniżej lista dodatkowych spółek - z dobrymi , wzrostowymi wynikami za ostatni rok w kategoriach przychodów i zysków, w które zdecydowali się zainwestować uczestnicy programu "Milion w portfelu"
 • Bogdanka - spółka surowcowa która silnie inwestuje obecnie w przetwórstwo wysokiej jakości węgla a w konsekwencji, możliwą poprawę rentowności. 
 • Orphee - spółka notowana na rynku New Connect i zauważona przez Pana Sebastiana Buczka. notuje dynamiczne wzrosty rok do roku na przychodach i zyskach. Działa w branży biochemii i hematologii oraz produkuje odczynniki medyczne. Co ważne, w planach spółki jest silne otwarcie na rynki Rosji i Białorusi oraz Irlandii w kategorii badań związanych z in vitro.
  Ciekawe jest bardzo silne - pomimo notowania jedynie na rynku NC - zainteresowanie czołowych OFE : 
Źródło: http://www.orphee-medical.com/
 • Sanok - producent  elementów gumowych dla branż motoryzacyjnej, agd i przemysłu. Od trzech lat wypłacał dywidendę. Ma szansę na ekspozycje na rynek chiński. 
 • Alior - rosnące wyniki odsetkowe r/r oraz za pierwszy kwartał, stabilny model. Kurs odrabiający straty. Niestety - bez dywidend. 
Podsumowując- są jeszcze tacy którzy nie skreślili GPW ze swych portfeli- co nie oznacza że są w większości... 

Z poważaniem dla Szanownych 

Michał Sankowski 

PS: Jeśli powyższy wpis przypadł Ci do gustu drogi czytelniku- zapraszam do zagłosowania na ten blog w konkursie Money.pl - Link

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...