poniedziałek, 19 maja 2014

Która branża najszybciej ulegnie krachowi - która najszybciej się z niego podniesie?

Szanowni,

Kontynuując poprzedni wpis, przygotowałem analizę korelacji zmienność  indeksów branżowych do wig.
Ujmując sprawę inaczej - sprawdziłem które z indeksów branżowych reagują w najbardziej zbliżony do wig-u sposób, które zaś  podążają swoimi drogami.

Tego typu wiedza może okazać się cenna z punktu widzenia inwestycji w poszczególne spółki.

Indeksy silnie dodatnie skorelowane - można powiedzieć że ślepo podążają za Wig, czyli rosną i spadają dokładnie wraz ze wzrostami i spadkami na głównym indeksie.

Indeksy branżowe silnie ujemnie skorelowane - podążają w kierunku zupełnie odwrotny do wig - dobry wskaźnik dla osób poszukujących firm które zapewnią wzrosty przy spadkach głównego indeksu.

Indeksy słabo skorelowane lub nie skorelowane - w większości podążają za Wig mając podobny kierunek ale siła zmian nie jest znacząca. Wartość tego wskaźnika ujawnia się w momentach spadków indeksu głównego. Warto znać branże które nie podążają- lub najsłabiej podążają za wig w momentach spadków oraz takie które najsilniej za nim podążają w momentach wzrostów.

Wyniki które wam przedstawię powinny znacząco pomóc w wielu waszych wyborach!

Zacznijmy od korelacji ogólnej - bez podziału na spadki i wzrosty, posegregowanej na trzy okresy czasowe i odniesionej do wszystkich indeksów branżowych.

Źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Celowym zabiegiem, jest prześledzenie kilku przedziałów czasowych - naturalnie im krótszy okres, tym mniej danych i mniejsza szansa na jakąkolwiek zbieżność. Niemniej zbieżności jakie występują mogą wskazywać na nowych liderów korelacji z rynkiem.

Kolorem niebieskim zaznaczyłem korelacje w przedziale 0,7-0,9 punktu. Kolorem zielonym- te najsilniejsze, powyżej 0,9 punktu.

Z powyższego zestawienia wynika iż indeksami które najwierniej podążają za rynkiem, o silnej korelacji dodatniej są Ubezpieczenia, Przem Chemiczny Przemysł Paliwowy zaś w dalszej części Energetyka, i Przemysł Elektromaszynowy.

Powyższe zestawienie daje nam kierunek w jakim powinniśmy prowadzić poszukiwania - nie daje jednak odpowiedzi na kluczowe pytanie - w których branżach warto być w okresie spadków - w których zaś w okresie wzrostów? 

Przyjrzyjmy się więc korelacjom wzrostowym i spadkowym.
Zebrałem dane dotyczące dynamiki indeksów branżowych (ujemnej lub dodatniej) i podzieliłem je na dwa zestawy - zestaw pierwszy zawiera wszystkie te lata w których WIG malał (korelacja spadkowa), zestaw drugi zawiera dane w których wig rósł ( korelacja wzrostowa)

Źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Powyższe zestawienie korelacji spadkowej mówi nam iż dotychczas - kiedykolwiek Wig spadał, najbardziej chętnymi by pójść w jego ślady  były przemysł Metalowy, a dalej Developerzy, Przem Mat. Bud, Przem Paliwowy Handel Hurtowy i Energetyka.

Ma to swoje dość logiczne uzasadnienie - giełda przewiduje i wyprzedza stan Gospodarki. Ta zwalnia obroty, stąd nie sa już potrzebne materiały budowlane, mate metalowe, energia, zwiększona ilość paliw jak i zwiększone zapasy zamawiane hurtowo. Spadają wiec indeksy wszystkich firm zajmujących się dostarczaniem podstawowych środków produkcji.

Marzeniem, byłoby tym zestawieniu znaleźć silna korelację odwrotną- gdziekolwiek, gdyż oznaczałoby to iż dana branża wzrasta - w momencie spadków wigu.
Najlepiej pod tym kątem - trzymają się Banki.
Właśnie one, patrząc na powyższe zestawienie mogą być spokojną przystanią na czas spadków na WIG.
Pamiętajmy jednak iż powyższe zestawienie bazuje na danych rocznych - i różnicach między nimi, toteż przy dokładniejszym wejściu w dane kwartalne - wyniki mogą okazać się jeszcze ciekawsze.

Źródło: obliczenia własne na bazie stooq.pl

Drugim zestawienie jakie przygotowałem , jest korelacja wzrostowa.
Mówi ona o tym które indeksy branżowe najsilniej podążają za zmianami wig - na plus.
Innymi słowy, które najszybciej rosną wraz z Wigi-em. Do tych indeksów zaliczamy Przemysł Chemiczny, Drzewny, Paliwowy, Spożywczy i Tworzyw sztucznych.
Warto zauważyć iż media i ubezpieczenia - maja tendencję dość odwrotną - korelacja ujemna..
Czyżby firmy traciły na klientach i poczytności gdy dzieje się zbyt dobrze ? :)

To jednak nie wszystko..

Chciałbym zwrócić wasza uwagę na jeden indeks o którym tu nie wspominałem - a o którym może być niebawem bardzo głośno.
Mam na myśli surowce.

Zgodnie z teorią dotycząca cykli koniunkturalnych - czas surowców nastaje niebawem po czasie akcji.
Oto koło cykli giełdowego i gospodarczego:

Źródło: blog B.Sarnowski


Zobaczmy więc jak prezentuje sie wykres spółek surowcowych vs wykres szerokiego rynku - Wig.Czy to kierunek jaki powinniśmy obrać w najbliższym czasie?
Zamierzam zbadać go dokładniej.
Zapraszam do częstych odwiedzin.

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

PS: Jeśli powyższy wpis przypadł Ci do gustu drogi czytelniku- zapraszam do zagłosowania na ten blog w konkursie Money.pl - Link

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...