niedziela, 4 maja 2014

Pieniądze finansują bitwy, Obligacje i dług decydują o wynikach wojen ...

... a giełdy papierów wartościowych wznoszą imperia!


Szanowni,

Trafiłem na bardzo ciekawy film dokumentalny przedstawiający historię pieniądza - od Inków, aż po nasze czasy.

... a wszystko zaczęło się od złota! Ciekawe czy również na nim się zakończy.

Już wtedy, paradoksalnie- w czasach wielkich podbojów, zdobyczy i bogactw, wielkie imperia sprowadzające statki wypełnione srebrem i złotem rozpoczęły proces zabijania swoich gospodarek.
Paradoksalnie, gdyż zwiększone bogactwo przywożone do kraju, nie podnosiło jego zamożności ale jedynie zwiększało cenę kruszcu - i cenę artykułów jakie można za nie kupić.

... wszytko to aby dziś dojść do papierowego pieniądza - który nie jest niczym innym jak symbolem zaufania.

Pieniądze obecnie występują w formie papieru, ołowiu, nawet skał czy kamyków lub swego czasu nawet tulipanów, które same w sobie nie mają kompletnie żadnej wartości.
.. oprócz jednej- zaufania - że możemy za nie kupić inne towary czy usługi.

Powyższe oznacza iż cały mechanizm jest oparty tylko i wyłącznie na jednym elemencie- cały świat ekonomii bazuje na zaufaniu - nie zaś właściwej wartości.

Przerażające i ciekawe..

Oto film o którym mowa:
Jak przełożyć powyższe na obecną sytuację?
Pamiętacie Grecję i wymianę usług - za usługi? To właśnie moment gdy społeczeństwo straciło zaufanie do pieniądza i wytworzyło własny, nie kontrolowany przez Państwo lub rynki finansowe.

Tego typu pieniądz jest najlepszym i najskuteczniejszym źródłem bogactwa - gdyż nie kontrolowanym przez "instytucje" i podlega jedynie wzajemnej, wolnej wymianie pomiędzy ludźmi.
Wielkie korporacje starają się zastosować tego typu podejście w postaci wymiany barterowej - ale jest ona obciążana podatkami od zysków (pomimo że kompensują się one wzajemnie).

Ten swoisty barter osobisty, może okazać się również przydatny, w obliczu nadchodzącej hiperinflacji i upadku ekonomii jaką znamy.

Warto mieć to w pamięci...

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

PS: Jeśli powyższy wpis przypadł Ci do gustu drogi czytelniku- zapraszam do zagłosowania na ten blog w konkursie Money.pl - Link


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...