niedziela, 18 maja 2014

Kto kupuje na giełdzie - kto zaś sprzedaje

.. i kiedy dokładnie?


Szanowni,

Od pewnego czasu nie dawała mi spokoju relacja pomiędzy zakupami na giełdzie- szczególnie rynków zagranicznych, a samymi wzrostami na giełdzie.

To co odkryłem napawa zarówno nadzieją jak i dość dużą grozą... 
Po kolei... 

Jeśli porównamy zmianę w udziale poszczególnych grup uczestników rynku t.j : inwestorzy zagraniczni, inwestorzy indywidualni oraz inwestorzy instytucjonalni, oraz przyrównamy ją do % dynamiki zmian indeksów giełdowych : wig, wig 20, mwig 40, swig 80 - możemy dojść do bardzo ciekawych wniosków.

1. inwestorzy zagraniczni prawie zawsze stoją w opozycji i po przeciwnej stronie rynku - niż inwestorzy indywidualni. Gdy zagranica kupuje- indywidualni własnie sprzedają ... do dołku bessy /  gdy zagranica sprzedaje - indywidualni biorą ile tylko są w stanie szczęśliwi że maja w ręku tak wspaniałą inwestycję.  Uwaga: Korelacja pomiędzy zmianami udziałów indywidualnych i zagranicznych inwestorów wynosi w kresie od 97 roku do 2013 rok - ujemną 0,85 punktu. Oznacz to bardzo silną odwrotna korelacje co potwierdza pierwotne stwierdzenie.

2. Inwestorzy Instytucjonalni - początkowo kompletnie nie skorelowani z zagranicą (wynik 0,15) , w ostatnich latach ulegli magii działania w grupie i ich wskaźnik korelacji wzrósł do ponad 0,78 punktu (okres 2010 -2013 )
Oznacza to iż ich stosunek do inwestorów indywidualnych również ulegnie zmianie - oraz że większa cześć kapitału będzie działało podobnie -czyli sprzedawała i kupowała w podobnym czasie.

Takie podejście może sprawić iż doświadczymy bardzo szybkich odbić - od dna bessy jako iż właśnie wtedy rozsądny inwestycyjny kapitał dokonuje zakupów.

To podejście oznacza również iż będziemy mieli o wiele łagodniejsze szczyty hossy - gdyż inwestorzy indywidualni zostaną zostawieni sami sobie przez wszystkich (kapitał zagranicznych i instytucjonalny się wyprzeda i zmniejszy zaangażowanie) - i sami nie będą w stanie wywindować głównych indeksów na nowe wyżyny.
Jednocześnie oznacza to również zwiększoną niepewność i ryzyko - na mniejszych spółkach.
Bez dużego stabilnego kapitału, fundamenty coraz mniej będą stanowiły bazę do przewidywania kursów spółek- coraz bardziej zaś .. komunikaty medialne skierowane do mas.
w tym momencie dochodzimy do trzeciego wniosku.

3. ostatni czas pokazuje zaprzestanie- stagnacje na zmianach w udziałach zagranicy - swoiste wyczekiwanie ... tuż tuż za progiem by wejść lub błyskawicznie wyjść- jeśli sytuacja miałaby się drastycznie zmienić.
Sytuacja ta nie jest komfortowa gdyż przez nią rynek traci na płynności, traci na znaczeniu i przede wszystkim - traci na przewidywalności jako że większej mierze podlega emocjom tłumu.

Nie idzie to w najlepszym kierunku ...

Źródło: Obliczenia własne na bazie stoq.pl 


Idąc dalej ... 

Zachęcony ciekawymi danymi poszedłem dalej i porównałem indeksy branżowe oraz ich skumulowaną wartość w rożnych latach - i jej zmianę w odniesieniu do głównych indeksów Wig.

Ogromna większość indeksów- mówiąc kolokwialnie "chodzi jak chce" w odniesieniu do Wig-u i ich wzrosty zależą w pewnej części od kierunku ruchu indeksów- ale jest tez miejsce na wiele innych, branżowych elementów zmiany.

Są jednak pośród nich takie indeksy które - szczególnie w ostatnich latach pilnie śledzą ruch wig-u.

Są nimi:

  • Index Ubezpieczenia - korelacja z wig 0,92
  • Index Przemysł Paliw - 0,99
  • Index przemysł Chemiczny - 0,99
Powyższe korelacje wyliczone są w odniesieniu do ostatnich 3 i 6 lat.
Dane te oznaczają iż firmy z tych indeksów jako pierwsze i dość dotkliwie odczują sytuację na wig- również w przypadku spadków.

Powyższe oznacza również że jako pierwsze po tych spadkach się podniosą - również łącznie z WIG.
Zamieszczam porównania w trzech wykresach - na jednym wyglądałoby to dość nieczytelnie. 

Ważna uwaga techniczna: dane są skumulowane - wiec zarobek na + z kilku indeksów w roku hossy - sumuje się, podobnie strata w czasie bessy.
Dzięki temu małemu zabiegowi widzimy przy okazji ile moglibyśmy zarobić inwestując jedynie we wszystkie indeksy na raz ..


Źródło: Obliczenia własne na bazie stoq.pl 


Źródło: Obliczenia własne na bazie stoq.pl 


Źródło: Obliczenia własne na bazie stoq.pl 


Patrząc na zachowanie poszczególnych indeksów branżowych możemy nawet pokusić się o określenie która branża - odpowiada któremu etapowi rozwoju hossy - choćby na bazie korelacji .. ale to w kolejnym wpisie :)

Tym czasem pozostawiam was w ciepłych objęciach Excela

Z poważaniem dla Szanownych

Michał Sankowski

PS: Jeśli powyższy wpis przypadł Ci do gustu drogi czytelniku- zapraszam do zagłosowania na ten blog w konkursie Money.pl - Link

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...