wtorek, 29 kwietnia 2014

cd .. W poszukiwaniu inwestycji środka: Złoto - co kupić i gdzie ?

Szanowni,

Ostatnio natrafiam na wybitnie wiele informacji dotyczących nadchodzącego wielkiego krachu transferu pieniędzy od tych - który wiedza co z nimi zrobić do tych którzy.. nie - lub wiedzą ale nic w tym temacie nie zrobili poza biadoleniem.

Zastanowił mnie rynek złota jako taki i zadałem proste pytanie - co kupić, aby zyskać najwięcej, biorąc pod uwagę ceny sprzedaży i skupu podane na stronach Mennicy Wrocławskiej oraz serwisu Ceny złota.

Doszedłem do ciekawych wniosków - ale o nich za moment.
Zacznijmy od cen zakupu, marży i potencjalnej straty - jeśli mielibyśmy sprzedać natychmiast - złoto które przed momentem kupiliśmy.

Przygotowałem dwa zestawienia w podziale na monety - i sztabki lokacyjne.
Oto one:


Źródło: wyliczenia własne na bazie danych ze strony Mennicy Wrocławskiej oraz serwisu Ceny złota.

Naturalnie, wszelkie ceny się zmieniają i są dość dynamiczne, niemniej z powyższych wyliczeń można wywnioskować to fakt że możliwe jest znalezienie tańszych ofert na rynku - niż te z mennicy.
Nie kupowałem ani w Mennicy ani u konkurencji wiec o jakości produktów i jej porównywalności - nie będę się wypowiadał.

Wniosek drugi to taki iż na monetach, marża naliczana przez sprzedawcę jest o wiele niższa- niż ma to miejsce w przypadku sztabek.
Ponadto, warto wiedzieć iż w przypadku monet, cena skupu stanowiła 98% wartości złota liczonej w odniesieniu do uncji złota na giełdzie, zaś w przypadku sztabek - 97%.

Cena złota, jak wszystko ulega wahaniom - oczywistość.
Wedle prognoz jakich spokojnie możemy wiele znaleźć w sieci, inwestorzy globalni i długoterminowi spodziewają się podskoku ceny 1 uncji złota do 2 lub może nawet 4 tys USD.

Przeprowadziłem mały eksperyment pokazujący potencjalne zyski (bez podatków) jakie mógłby osiągnąć inwestor dokonujący zakupu dziś- przy wzroście kursu uncji złota.

Zobaczmy:
Z powyższego zestawienia wynika jasno, że jedynym rozsądnym zakupem sztabki jest taki - powyżej 100 gram gdyż dopiero wtedy potencjalny zysk jest porównywalny z monetami lub je przewyższa.

Oczywiście, podane ceny skupu sa szacunkowe- ale zostały wyliczone wedle tego samego schematu co w pierwszy zestawieniu - przy zakupie monet i lokat.
Co również oczywiste, nie posiadam wiedzy tajemnej ani żadnego typu kryształowej kuli by móc z pewnością powiedzieć że złoto osiągnie 2 lub 3 tys USD za uncję.

Warto zapamiętać: Moneta, ma jeszcze jedną dużą wartość o której warto tu wspomnieć.
Moneta, w przeciwieństwie do sztabki jest dość łatwo wymienialna ... choćby na chleb - w czasach gdy ceny będą odpowiednio wysokie. 

Zostawiam Szanownych z pakietem danych do przemyślenia.

Z poważaniem

Michał Sankowski

PS: Jeśli powyższy wpis przypadł Ci do gustu drogi czytelniku- zapraszam do zagłosowania na ten blog w konkursie Money.pl - Link

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Weź udział w dyskusji, zostaw myśl, komentarz, uwagę lub sugestię.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...